Chorvátsko je v schengene. Čo sa pre turistov mení a čo nie?

V rámci schengenu možno do Chorvátska vstupovať akokoľvek - aj cez "zelenú hranicu". Deti však naďalej potrebujú vlastné cestovné doklady.

04.01.2023 18:00
schengen Foto:
Chorvátske hranice už sú v rámci schengenského priestoru priechodné bez kontrol.
debata (18)

Vstupom Chorvátska do schengenského priestoru sa zjednodušuje cestovanie do tejto prímorskej krajiny aj pre slovenských občanov. Vyhnúť by sa mali zdržaniam na hranici, keďže kontroly na hraničných priechodoch Chorvátska s Maďarskom a Slovinskom sa od januára zrušili. Chorvátsko sa zároveň od januára stalo členom eurozóny, takže dovolenkári si už nemusia zamieňať peniaze.

„Vstup Chorvátska do schengenského priestoru znamená pre občanov Slovenska, že už sa nebudú musieť podrobiť hraničným kontrolám a kontrole cestovných dokladov, ak budú prekračovať chorvátsko-maďarskú a chorvátsko-slovinskú hranicu, čiže prejazd cez hranice bude voľný,“ vysvetlil dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Chorvátsko však po vstupe do schengenu musí dôsledne vykonávať kontroly na svojich vonkajších hraniciach so Srbskom, Bosnou a Hercegovinou a Čiernou Horou na základe schengenských pravidiel, čo môže znamenať predĺženie čakacích dôb na týchto hraniciach.

Vnútorné hranice schengenského priestoru sa môžu prekračovať v ktoromkoľvek mieste – okrem cestných, železničných a iných priechodov aj cez tzv. „zelenú vnútornú hranicu“. V leteckej doprave sa vstup Chorvátska do schengenského priestoru prejaví až od 26. marca 2023, čo súvisí so zmenou zimného leteckého poriadku na letný letecký poriadok.

Pri vycestovaní do zahraničia je potrebné mať so sebou cestovný doklad, platí to naďalej aj v prípade Chorvátska. „Hoci v rámci štátov schengenu sa kontroly na vnútorných hraniciach nevykonávajú, povinnosťou občanov Európskej únie je, aby sa na území iných členských štátov EÚ dokázali preukázať cestovným pasom alebo občianskym preukazom s fotografiou tváre. Vlastný doklad musia mať aj deti,“ upozornil rezort.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #dovolenka v Chorvátsku #vstup do schengenu
Články podľa značiek