Zima je tento rok na väčšine územia Slovenska prevažne pomerne teplá a tak si časť šoférov povedala, že to s prezúvaním nie je až tak veľký problém a keď sa na pár dní sneh predsa len objaví, nejako to prežijú aj bez auta a zimné pneumatiky nepotrebujú.
Ako sa však zachová poisťovňa v prípade zavinenej nehody počas zimných mesiacov? Bude napríklad robiť väčšie problémy s poistným plnením šoférom, jazdiacim v zime s letnými pneumatikami v čase, keď nie je sneh? A ako sa postaví k tým, ktorí v zime, dajme tomu aj na snehu, zavinili nehodu a namiesto zimných pneumatík využívali celoročné?
Odpoveď je stručná a jasná – ani v jednom z vyššie zmienených prípadov by vodičom pri poistnom pnení nemala robiť problémy. Podľa zákona totiž u nás nie je striktne ustanovené, že vodič osobného auta musí mať počas celej zimy na aute zimné pneumatiky. Má však povinnosť použiť ich, ak je na ceste snehová vrstva, ľad alebo námraza.
Povinnosť neexistuje
Z tohto dôvodu sa povinnosť používať zimné pneumatiky neuvádza ani v poistných zmluvách. Neznamená to však, že „čo nie je zakázané, je povolené“ a poisťovňa v prípade, ak budete vinníkom nehody, nerieši, či máte na aute zimné alebo letné pneumatiky.
Dôležitá je iná vec – podľa všeobecných poistných podmienok je poistený povinný dbať, aby poistná udalosť nenastala, najmä nesmie porušovať povinnosti smerujúce k odvráteniu alebo zmenšeniu nebezpečenstva, ktoré sú mu platnými predpismi uložené.
Čítajte viac AČR: Toto je veľký český test zimných pneumatík. Aj na OctaviuV praxi to znamená, že poisťovňa pri likvidácii škody zväčša naozaj nerieši, či auto jazdilo na letných alebo zimných pneumatikách. Je tu však jedna dôležitá výnimka: „Ku kráteniu plnenia by sme pristúpili vtedy, ak by sa policajným vyšetrovaním preukázala príčinná súvislosť medzi vznikom škody a nesprávne zvolenými pneumatikami,“ vysvetlil nám pred časom Martin Križan z poisťovne Uniqa.
Ako je to však v prípade univerzálnych celosezónnych pneumatík, ktoré sa začínajú čoraz viac využívať už aj na Slovensku? Pri nich poisťovňa pri likvidácii škôd nerozlišuje medzi zimnými a celosezónnymi pneumatikami. Nehrozí, samozrejme, len ak máte v poriadku hĺbku dezénu, že by vám v nej robili problémy poukazovaním na dĺžku brzdnej dráhy, čo sa v prípade letných pneumatík, „obutých“ na aute v zime stať môže.
A nielen vtedy. V prípade zavinenia nehody, keď má vinník obuté zimné pneumatiky, ale hĺbka dezénu nezodpovedá platným pravidlám a polícia preukáže, že táto príčina mohla nehodu spôsobiť, máte „zarobené“ na poriadne problémy. V tomto prípade môže posťovňa taktiež obmedziť alebo odmietnuť poistné plnenie.
Za zimnú pneumatiku sa považuje každá pneumatika s označením M+S (z anlg. mud and snow), ktoré slúži ako na označenie zimných, tak aj celoročných pneumatík. Ak teda majú celoročné pneumatiky toto označenie, spĺňajú podmienky stanovené na jazdu v zime.