Prepis auta bude od polovice roku lacnejší. Poplatky sa znižujú

Po novom budú pri poplatkoch zvýhodňované novšie autá, všeobecne však pre väčšinu motoristov ich výška klesne.

, , 16.03.2023 14:00
nákup auta, automobil, šofér, kúpa Foto:
Nové registračné poplatky sú navrhnuté pomerne rozumne, väčšina motoristov by s nimi nemala mať problém.
debata

Poplatky za prepis auta na nového majiteľa sa budú od polovice tohto roka počítať po novom. Vyplýva to z novely zákona o správnych poplatkoch, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili. Na poslednú chvíľu tak zmenili úpravu poplatkov, ktorá mala platiť od apríla.

Novelou sa zníži počet výkonových kategórií motora so sadzbami priaznivejšími pre poplatníkov. Súčasne sa zmierňuje výška ekologického koeficientu pre staršie vozidlá s cieľom znížiť poplatkové zaťaženie týchto vozidiel.

„Vo výsledku násobením hodnôt obsiahnutých v oboch tabuľkách bude možné dosiahnuť zjednodušenie výpočtu konečnej výšky poplatku, čo je efektívnejšie pri implementácii finálneho riešenia do služby eKolok,“ priblížili predkladatelia.

A ako sa budú poplatky po novom rátať? V praxi to bude vyzerať tak, že suma z hornej tabuľky sa vynásobí koeficientom zo spodnej:

Výkon motora (nad – do, kW) Poplatok
Do 80 33
80 – 90 (vrát.) 60
90 – 100 (vrát.) 90
100 – 110 (vrát.) 120
110 – 125 (vrát.) 200
125 – 140 (vrát.) 300
140 – 155 (vrát.) 500
155 – 170 (vrát.) 700
170 – 210 (vrát.) 900
210 a viac (vrát.) 1 000
  Zdroj: Marián Viskupič
Registračné polatky - ekologický koeficient Foto: Zdroj: Marián Viskupič
poplatky-koeficient Registračné polatky - ekologický koeficient

Ak si teda kúpite Hyundai i30 s litrovým benzínovým motorom, od júla zaň zaplatíte len základný najnižší polatok, ktorý zostáva 33 eur. (Po prenásobení výkonu a ekologického koeficientu by bol totiž len 24 eur: 60 × 0,4, čo je pod zákonom stanoveným minimom).

„V NRSR prevládol zdravý rozum, zákon bol schválený v mnou navrhovanej verzii. Platia teda parametre z môjho pozmeňujúceho návrhu. Účinnosť tejto zmeny je od 1. 7 2023. A pre istotu ešte uvediem, že môj pôvodný nepodarený návrh sa týmto pádom nikdy nedostane do platnosti. Teda až do 30.6. budú platiť doterajšie pravidlá a následne aktuálne schválený stav,“ informoval na svojom blogu a sociálnych sieťach poslanec Marián Viskupič.

Podľa pôvodného návrhu novely sa mal správny poplatok pri prepise majiteľa motorového vozidla kategórie M1 a N1, ak sa nemení jeho evidenčné číslo, znížiť o 70 %. Poslanci však predložili viaceré pozmeňujúce návrhy s rôznym rozsahom a formou úpravy poplatkov. Nakoniec v hlasovaní prešiel vyššie popísaný návrh poslanca SaS Mariána Viskupiča.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #marián viskupič #registračné poplatky #registrácia auta
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek