Toto sú najčistejšie autá roku 2022. Ekohviezdou je postrach bezpečnosti

Je to paradox. Elektrická Dacia Spring je podľa bruselskej organizácie Green NCAP autom s najnižším dosahom na životné prostredie. Ako ale vieme, podľa Euro NCAP zároveň aj tým najmenej bezpečným.

05.05.2023 16:00
debata
Dacia Spring je najzelenším autom roka 2022.... Foto: Dacia
Dacia Spring Electric - 2021 Dacia Spring je najzelenším autom roka 2022. Dosiahla to však len vďaka kompromisom v bezpečnosti, vo výkone, v dojazde a úžitkových vlastnostiach.

Bruselská organizácia Green NCAP zverejnila nedávno celkové hodnotenie ekologickosti áut za rok 2022. Podľa sprísnenej metodiky otestovala vlani celkom 30 áut, medzi ktorými boli zastúpené všetky druhy pohonov aj segmentov. Teraz sa dozvedáme, ktoré z nich má najmenší vplyv na životné prostredie. Ako vieme, Green NCAP posudzuje autá v troch disciplínach – indexe čistého vzduchu, indexe skleníkových plynov a v energetická účinnosť pohonu. Po zrátaní všetkých bodov sa na absolútne čelo rebríčka vlaňajších testov dostala elektrická Dacia Spring.

Sláva z ekológie rýchlo vybledne pri pohľade na... Foto: Euro NCAP
Dacia Spring - Euro NCAP 2021 Sláva z ekológie rýchlo vybledne pri pohľade na výsledok crashtestu, kde Dacia Spring získala od Euro NCAP len jednu jedinú hviezdičku.
Dacia Spring - Euro NCAP 2021 Čítajte viac Euro NCAP: Katastrofa. Elektrický Renault Zoe a Dacia Spring sú ‘cynické‘

Spring, podobne ako iné elektrické vozidlá, dosiahla maximálne výsledky v indexe čistého vzduchu, ale dosiahla aj najvyšší výsledok Green NCAP v indexe skleníkových plynov a doteraz nevídaných 9,8 v indexe energetickej účinnosti. Kompaktný mestský crossover vďaka čisto elektrickému pohonu a nízkej hmotnosti získal plný počet bodov v troch zo štyroch testov. Green NCAP navyše mimoriadne ocenilo, že pri nabíjaní končí až 89 % energie odoberanej z elektrickej siete v batérii, takže môže byť použitá na pohon. To znamená celkovo vysokú efektivitu pohonu.

Tesla 3 skončila na druhom mieste. Jej skóre... Foto: Tesla
Tesla 3 - 2021 Tesla 3 skončila na druhom mieste. Jej skóre bolo „horšie“ len o 0,1 bodu, ale v porovnaní so Springom má 6-násobný výkon, neporovnateľne väčšie rozmery a štvornásobný dojazd.

„S týmto výsledkom nastavuje Dacia nový štandard v priemysle. Rozhodla sa postaviť supermini, ktoré svojím dizajnom reaguje na potreby spotrebiteľov, ale aj na výzvy udržateľnosti našej planéty. Výsledkom je zelené a ekologické vozidlo. S týmto modelom predbehla Dacia mnohých výrobcov v oblasti dosahov na životné prostredie,“ nadchýňa sa na jej adresu Aleksandar Damyanov, technický šéf Green NCAP. Spring si zaknihoval celkové hodnotenie 9,9 pred Teslou 3 (skóre 9,8), čínskym Niom eT7, Renaultom Megane E-Tech a Cuprou Born, ktoré dosiahli zhodné skóre 9,6.

Čínske Nio ET7 prekvapilo, pretože z hľadiska... Foto: Nio
Nio ET7 - 2022 Čínske Nio ET7 prekvapilo, pretože z hľadiska dosahov na životné prostredie porazilo aj takých velikánov ako Hyundai Ioniq 5.

Audi Q4 e-Tron a Hyundai Ioniq 5 dostali síce tiež päť zelených hviezdičiek, ale z dôvodu vysokej spotreby energie sa umiestnili predsa len nižšie ako spomínaní konkurenti. Úspech Dacie Spring v ekologickom hodnotení má však aj svoju tienistú stránku. Spring je totiž so ziskom jedinej hviezdičky v crashtestoch Euro NCAP zároveň aj jedným z najmenej bezpečných sériových áut planéty. Takže ekológia ide v tomto prípade na úkor ochrany posádky. Nízka spotreba energie, v ktorej Spring exceloval, nie je tiež zadarmo. V porovnaní s takou Teslou 3, je totiž rumunský elektromobil výrazne menší, má štvrtinový dojazd a šesťkrát nižší výkon, čo výrazne limituje jeho použitie.

JATO Dynamics - emisie 2019 Čítajte viac Green NCAP: 'Zelené' testy sú prísnejšie. Elektrické autá to majú nahnuté

Tvrdiť preto, že takto by mala vyzerať zelená budúcnosť áut alebo že Dacia má náskok pred konkurenciou, by bolo naozaj zavádzajúce. Porovnávať Spring s plnohodnotnými elektromobilmi, je ako porovnávať jablká s hruškami. Niet pochýb, že aj Tesla, Kia, Nio či Hyundai by dokázali postaviť podobne „zelený“ elektromobil. Možno to ale neurobili práve preto, že odmietajú kompromisy v bezpečnosti, dojazde a v úžitkových vlastnostiach. Myslíme si, že metodika Green NCAP má na rozdiel od starších testov bezpečnosti Euro NCAP stále veľa nedostatkov. Nehovoriac o tom, že do výsledkov nezapočítava emisie pri výrobe batérií. To by sa v tabuľkách razom prepadli na spodné priečky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Hyundai #Renault #Dacia #Tesla #Tesla 3 #Hyundai Ioniq 5 #Dacia Spring #Nio #Nio ET7 #Renault Mégane E-Tech
Články podľa značiek