Pokračovanie článku: Autom k moru? Tu je 7 dobrých rád pre pohodovú cestu

3. Neponáhľajte sa. Vyhraďte si dosť času.

Diaľnice cestu urýchľujú, no odbočiť z nich... Foto: HAC
Chorvátske diaľnice Diaľnice cestu urýchľujú, no odbočiť z nich nemusí byť zlý nápad. Napríklad na prehliadku pekného miesta.

Najhoršie je, ak chcete mať silou-mocou cestu čo najrýchlejšie za sebou a rozhodnete sa ísť nonstop. To nie je dobré pre dospelých a už vôbec nie pre deti. Na cestu si preto vyhraďte dostatok času. Zastavte sa minimálne každé dve hodiny na niektorej čerpacej stanici. Tie sú často vybavené občerstvením aj malým ihriskom. Stačí pätnásť-dvadsať minút a za volant si sadnete v oveľa lepšej nálade. Aj deti zabudnú na útrapy, ktoré dovtedy absolvovali. Platí zásada, že čím dlhšie sa budete snažiť udržať dieťa vo vozidle, tým negatívnejšie budú jeho reakcie. Plač či nervozita detí však môžu ovplyvniť atmosféru v celom aute. A zlá nálada nie je práve ideálnym spoločníkom za volantom.

euro, bankovky, mince, peniaze Čítajte viac V Chorvátsku sa od januára bude platiť eurami

Okrem krátkych prestávok sa môžete zastaviť aj na niektorých vyhliadkach, pamätihodnostiach, prípadne, ak to dovoľuje vaša peňaženka, vyhradiť si na cestu až dva dni. Prespať napríklad cestou do Bulharska je veľmi dobrý nápad. Rezervovať si hotel je v časoch internetu veľmi jednoduché. Vyhnete sa tým únavnej, minimálne 16-hodinovej nonstop jazde. Na druhý deň dorazíte do cieľa menej vyčerpaní. Jednoducho, aj cesta môže byť súčasťou dovolenky. To isté ale platí, aj keď ste sa vybrali napríklad do Čiernej hory. Za Makarskou sa jednoducho diaľnice končia a priemerná rýchlosť padne počas sezóny na minimum. Každých ďalších 100 kilometrov je pre vodiča utrpením.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #cestovanie autom #autom k moru
Články podľa značiek