Pokračovanie článku: Autom do Chorvátska 2023: Aké sú najvýhodnejšie trasy z Bratislavy, Košíc či Banskej Bystrice?

V Chorvátsku pozor na mýtnice

Zariadenie ENC si môžete kúpiť cez internet, ale aj priamo na mýtnici. Samotné zariadenie stojí 15 eur, no ako balík aj s predplatným je to menej. Za paket S zaplatíte 60 eur, ale nabitý bude na 57,50 eura. Takže zariadenie vás vyjde len na 2,5 eura. Zvyšok sa vám rýchlo vráti, pretože mýto cez ENC je lacnejšie o 21 %. Tento balík vám ale do Dubrovníka nevystačí. Môžete preto voliť Paket M za 90 eur (nabitý na 95,84 €) alebo paket L za 120 eur (nabitý na 134,17 €).

Zariadenie nie je viazané na vozidlo, ale na majiteľa. Ak kredit neminiete, využijete ho inokedy, prípadne poskytnete známym. Životnosť ENC je päť rokov a kredit v ňom sa dá nabíjať aj cez aplikáciu. Mimochodom, uvidíme, čo urobia Chorváti s „nabitými“ ENC zariadeniami v budúcnosti, pretože čoskoro, možno už v priebehu budúceho roka, plánujú prejsť na elektronickú diaľničnú známku a mýtnice úplne zrušiť. Práve kvôli zápcham. Nás sa ale ENC netýkalo, platili sme v hotovosti, samozrejme, najkomfortnejšie je to riešiť kartou.

Mýtnice na diaľniciach vás môžu počas sezóny... Foto: Ľuboš Pilc
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Mýtnice na diaľniciach vás môžu počas sezóny poriadne zdržať. Vybavte si elektronické zariadenie ENC a môžte používať špeciálne vyhradené pruhy s elektronickou platbou mýta. Na obrázku vpravo.

Kedy necestovať do Chorvátska

Najviac ľudí vyráža do Chorvátska v piatok večer alebo v sobotu ráno. To znamená, že celú noc z piatka na sobotu a celú sobotu je na cestách a na hlavných diaľničných ťahoch do Chorvátska poriadny „nátresk“. Úplne najhoršie je to v sobotu. A ešte horšie, ak sa to týka posledného júlového (22. až 23. júl) a nasledujúcich dvoch víkendov (29. až 30. júl a 5. až 6. august), ktoré sú špičkami náporu turistov. Veľa z nich cestuje k Jadranskému moru alebo cez Chorvátsko do juhovýchodnej Európy (Srbsko, Bosna a Hercegovina, Turecko, Grécko).

Najlepšie dni na cestovanie počas tohto obdobia roku sú streda a štvrtok. Ak teda môžete, úplne sa vyhnite víkendom a pri objednávaní ubytovania trvajte na tom, že chcete prísť a odísť mimo víkendu. Alebo aspoň počas nedele.

Ceny za diaľnice v Chorvátsku

Chorvátsko – mýtny systém
Úsek Cena
Goričan (z HU) – Záhreb (Sveta Helena) 5,80 €
Macelj (zo SLO) – Záhreb (Zaprešič) 6,40 €
Záhreb – Rijeka 9,20 €
Záhreb – Zadar 16,00 €
Záhreb – Šibenik 20,10 €
Záhreb – Split (Dugopolje) 24,00 €
Záhreb – Makarska (Šestanovac) 26,40 €
Záhreb – Čarapine (koniec diaľnice Ploče) 30,70 €
Most na ostrov Krk 0,00 €
Tunel Sv. Ilija (Makarska) 0,00 €
Pelješacký most (Pelješac) 0,00 €

Ceny za bezkontaktný systém ENC

Paket Cena Obsah Zľava
Paket S 60 € zahŕňa prístroj ENC za 15 € a kredit 57,50 € 21,74 %
Paket M 90 € zahŕňa ENC prístroj za 15 € a kredit 95,84 € 21,74 %
Paket L 120 € zahŕňa ENC prístroj za 15 € a kredit 134,17 € 21,74 %

Ceny za diaľnice uvádzame samostatne. Ale len pre zaujímavosť. Z hranice (Goričan) do Záhrebu zaplatíte 5,80 eura a zo Záhrebu až do najjužnejšieho výjazdu z diaľnice (Čarapine) ďalších 30,60 eura. Ale nepredbiehajme. Do Záhrebu, kde sme mali malú pracovnú prestávku, sme dorazili po piatich hodinách. V nádrži našej Škody Scala 1,0 TSI bolo stále dostatok paliva. Tankovať sme teda ešte nepotrebovali. A ani hľadať lacnejší benzín či naftu, pretože v Chorvátsku mali v čase našej cesty stále zastropované ceny palív.

Za 95-oktánový benzín zaplatíte všade, či už na diaľnici alebo mimo 1,32 eura a za naftu dokonca len 1,24 eura. Paráda. Chorvátsko teda víta turistov doslova čarovnými cenovkami na stojanoch „púmp“. Len dúfajme, že to tak ostane, pretože nariadenie platí zatiaľ do 7. júna, potom môže dôjsť k zmene. Zasadnú úpravu ale neočakávame, pretože by to turistov mohlo odradiť. A to Chorváti nechcú. Naopak, tento rok očakávajú rekordnú návštevnosť.

Zo Záhrebu smerujete na juh už len po... Foto: mapy.cz
Chorvátsko 2023 -cesta autom Zahreb - Dubrovnik Zo Záhrebu smerujete na juh už len po diaľniciach. Až po Ploče, kotoré je vzdialené ešte 605 km.

Cestovné vzdialenosti zo Záhrebu

Od Do km čas
Záhreb Rijeka 160 km 1h 50 min
Záhreb Zadar 285 km 3h 15 min
Záhreb Šibenik 340 km 3h 30 min
Záhreb Split 410 km 4h 15 min
Záhreb Makarska 457 km 4h 40 min
Záhreb Ploče 506 km 5 h 5 min
Záhreb Dubrovník 605 km 6h 20 min
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Čítajte viac Chorvátsko plánuje zrušiť mýtne brány. ‘Zatočí‘ s kolónami

To, že na všetkých čerpacích staniciach sú rovnaké ceny, je veľmi komfortné, nemusíte špekulovať, kde a ako natankovať. Za Záhrebom si môžete začať užívať cestu a pozorovať krajinu. Tak ako my. Ak ste unavení, chorvátske diaľnice ponúkajú každých približne 35 km čerpacie stanice alebo odpočívadlá. Prekvapili nás všadeprítomné nabíjačky pre elektromobily. Sú súčasťou každej čerpacej stanice. Bohužiaľ, toalety sú opäť spoplatnené. Poplatok je 50 centov.

Zadar v Severnej Dalmácii sme minuli po ďalších asi 270 km jazdy. Naozaj zaujímavé to ale začína byť až za tunelmi Mala Kapela a najmä Sveti Rok. Tento dvojtubusový tunel má 5 681 metrov a prevedie vás popod pohorie Velebit. Výjazd z tunela je úchvatný. Razom sa prenesiete do celkom inej krajiny. A keďže z hôr „vykuka“ tunel vo výške 510 metrov nad morom, čoskoro sa vám naskytnú famózne výhľady. Diaľnica pokračuje niekoľkokilome­trovým klesaním cez ďalšie kratšie tunely a ako had sa zvinie až temer na úroveň morskej hladiny.

© Autorské práva vyhradené

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #autom do Chorvátska
Články podľa značiek