Pokračovanie článku: Autom do Chorvátska 2023: Aké sú najvýhodnejšie trasy z Bratislavy, Košíc či Banskej Bystrice?

Diaľničné kochanie nemá konca

Skalnatý ráz krajiny vyvoláva obdiv k tomu, v akých nehostinných podmienkach dokázali Chorváti postaviť svoje rýchlostné cesty, a tiež nemohúcnosť Slovenska dokončiť tie naše, hoci v menej náročných geologických pomeroch. Určite sa zastavte na odpočívadle Krka pri mestečku Skradin, ktoré je od Záhrebu vzdialené približne 320 km a ponúka nádherný výhľad na zátoku, ale aj samotné mestečko cez oblúkový viadukt. Čoskoro nasleduje výjazd na Šibenik.

My však pokračujeme na Split, odkiaľ sa dostanete napríklad trajektom aj na ostrov Brač. K Splitu smeruje zjazd Dugopolje 360 km za Záhrebom. Diaľnica sa naďalej vinie skalnatou krajinou. Nie je to tak dávno, čo sa Chorvátska rýchlocesta končila pri Šestanovci, odkiaľ ste schádzali na Makarskú riviéru. Neskôr pribudol úsek až po Zagvozd, kde Chorváti vybudovali 4 248 dlhý tunel Sv. Ilija smerom k pobrežiu. Pôvodne bol spoplatnený, takže pred vjazdom stále stoja mýtne bránky. Dnes sú už ale opustené a prejazd je zdarma. Tunel nesmierne skrátil cestu k jednej z najznámejších destinácií – Baška Voda.

Chorvátske diaľnice sú vskutku úchvatné. Až si... Foto: Ľuboš Pilc, Lubos Pilc
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Chorvátske diaľnice sú vskutku úchvatné. Až si kladiete otázku, prečo to u nás nejde.
Tunel Sveti Rok má až 5 681 metrov  a prechádza... Foto: Ľuboš Pilc
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Tunel Sveti Rok má až 5 681 metrov a prechádza pohorím Velebit. Za ním sa otvoria úchvatné výhľady.

Odtiaľ museli pred pár rokmi motoristi smerujúci do Dubrovníka, ktorý je od Makarskej vzdialený ešte ďalších 160 km, absolvovať strastiplnú cestu preplnenou riviérou a potom hraničnú kontrolu pri vjazde aj výjazde cez krátky úsek Bosny a Hercegoviny. Ak ste sa dostali do „vláčika“ turistických autobusov pri výmene turnusov, alebo došlo k nehode, bolo to hotové peklo.

Teraz je všetko inak. Zo Zagvozdu si to totiž šinieme ďalej po nových úsekoch zvlnených diaľnic, ktoré sa zarezávajú do skál, prechádzajú tunelmi a viaduktmi. Nízky porast nezakrýva výhľad na nové cestné diela. Nakoniec nás rýchlocesta dovedie až po mýtnicu Čarapine, kde sme nechali spomínaných 30,60 eura. Celá cesta Chorvátskom nás tak stála od Goričanu 36,40 eur. S ENC by to bolo len 29,12 eur. Odtiaľ nás vedie nová diaľnica opäť estakádami a tunelmi s prudkým klesaním až k pobrežnému Ploče. To sme mali za sebou zo Záhrebu už 506 km. Tu sa rýchle cestovanie definitívne končí, takže cesta sa spomalí. No je nádherná.

Zastropované ceny palív turistov v Chorvátsku... Foto: Ľuboš Pilc, Lubos Pilc
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Zastropované ceny palív turistov v Chorvátsku potešia Len aby vydržali aj počas najväčšej turistickej sezóny.
Báť sa nemusia ani majitelia elektromobilov.... Foto: Ľuboš Pilc
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Báť sa nemusia ani majitelia elektromobilov. Nabíjačky sú na každej diaľničnej čerpacej stanici a tie nie sú od seba vzdialené viac ako 35 kilometrov.

Prechádzame údolím rieky Neretva, s nekonečnými pomarančovými, citrónovými a mandarínkovými sadmi. Normálnu dvojprúdovú komunikáciu lemujú stovky stánkov s ovocím či olivovým olejom. Len pre zaujímavosť, kilo pomarančov stojí dve eurá a liter oleja s cesnakom a čili papričkami osem. V sezóne niet pochýb, že tento úsek bude náročný, rovnako ako v minulosti. Kapacita infraštruktúry sa jednoducho nezmenila. Po niekoľkých desiatkach kilometrov sa začíname blížiť k novej najväčšej pýche Chorvátska – Pelješackému mostu, ktorý otvorili len vlani v júli.

Určite sa zastavte na odpočívadle pred vjazdom v dedinke Komarna, odkiaľ máte prekrásny výhľad na túto monumentálnu stavbu s dĺžkou 2,4 km. A ešte je tu „vecko“ zadarmo, jedno z mála. Mostovku drží šesť pylónov a sedem pilierov. Hlavná výhoda? Most zbavil turistov nutnosti prechádzať Bosnou a Hercegovinou. Prejazd mosta nie je spoplatnený, takže bez akýchkoľvek platieb pokračujeme ďalej. Ušetrí nám to minimálne dve hodiny! Zakrátko si uvedomujeme, že nejde zďaleka len o most, ktorý mohli použiť turisti už vlani. Ide o celú sústavu cestných stavieb.

V údolí rieky Neretvy sa cesta spomalí, ale je... Foto: Ľuboš Pilc
Chorvátsko - autom do Chorvátska V údolí rieky Neretvy sa cesta spomalí, ale je nádherná. Výhľady na nekonečné citrusové sady sú dojemné.

© Autorské práva vyhradené

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #autom do Chorvátska
Články podľa značiek