Pokračovanie článku: Autom do Chorvátska 2023: Aké sú najvýhodnejšie trasy z Bratislavy, Košíc či Banskej Bystrice?

Pelješackým mostom sa to nekončí

Na polostrove Pelješac je totiž most napojený na novú asi 35 km dlhú komunikáciu s niekoľkými tunelmi a menšími mostami, vrátane obchvatu mesta Ston, ktorý ešte nepoznajú všetky navigácie, takže postup k Dubrovníku, ktorý je ešte asi 70 km pred nami, je mimoriadne rýchly. Aspoň mimo sezóny. Záver trasy sa vinie starou pobrežnou cestou. Do stredovekého Dubrovníka dorážame večer o 20.30, to je po 16,5 hodine, ale s dvojhodinovou zastávkou v Záhrebe a ďalšími asi piatimi zastávkami vrátane tankovania na diaľnici, ktoré mohli zabrať ďalšie dve hodiny.

Čistý čas jazdy je teda približne 12,5 hodín, nie oveľa viac, ako vypočítala navigácia. Na odometri odčítame údaj 1 137 km od hraničného priechodu v Čunove. To preto, že nejaké tie kilometre navyše sme najazdili v Záhrebe. Necítime sa nijako extra unavení. Jazda po chorvátskych diaľniciach je jednoducho zážitkom. Bohužiaľ, nevyhnete sa porovnaniu so Slovenskom.

Pelješacký most vám vyrazí dych. Má dĺžku viac... Foto: Ľuboš Pilc
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Pelješacký most vám vyrazí dych. Má dĺžku viac ako 2,4 km a zbaví vás nutnosti prechádzať krátkym úsekom Bosny a Hercegoviny. Jeho prejazd nie je spoplatnený.
Pozrite si prejazd Pelješackým mostom
Video
Zdroj: TV Pravda

Najmä pri pohľade na Pelješaský most, obrovské viadukty a mnohokilometrové tunely. Čoskoro navyše Chorváti otvoria ďalšie cestné dielo – most cez rieku Cetina, opäť v Dalmácii, ktorý spojí tunely Omiš a Komorjak. Skráti cestu tým, ktorí smerujú zo Splitu do Omišu. Dubrovník nás víta západom slnka. Z parkoviska pred mostom Lozica, ktorý vás zbavuje obchádzky zálivu je nádherný poľad na prístav a novšiu časť mesta. Nechýbajú ani obrie výletné lode. Tu sa už cítite ako na dovolenke. Dubrovníku sa síce budeme venovať samostatne, ale aspoň pár dobrých rád na záver. V sezóne sa rozhodne nespoliehajte na čosi ako ubytovanie naslepo, tak ako to bolo bežné ešte počas dovoleniek v bývalej Juhoslávii. Destinácie typu Dubrovníka sú beznádejne „vybookované“ mesiace pred začiatkom sezóny. A hlavne, ak idete autom, zaujímajte sa o parkovanie už pri riešení ubytovania.

Do Dubrovníka sme dorazili podvečer. Menej... Foto: Ľuboš Pilc
Chorvátsko - autom do Chorvátska Do Dubrovníka sme dorazili podvečer. Menej unavení ako sme očakávali. Trvalo to 16,5 hodiny, ale čistý čas jazdy bol približne 12 hodín.
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Čítajte viac Prejazd Pelješackým mostom je krátky ale vzrušujúci. Tak ako jeho príbeh

Parkovacia politika je nekompromisná, rovnako ako polícia. Parkovanie je spoplatnené a poriadne drahé. Hodina státia v centre stojí minimálne euro, za deň asi 15 eur. Ale pokuta môže byť oveľa mastnejšia. Chorvátski muži zákona nemajú zľutovanie a ani strach z motoristov, ktorí nerešpektujú zákony. Pokutový lístok za stieračom čierneho Porsche Cayenne, ktoré stálo "na drzovku“ bez zaplateného parkovného, informoval o výške pokuty 128,20 eura. To je predsa lepšie minúť kdesi v reštaurácii. Nič krajšie nemôžete po ceste na juh Chorvátska ani spraviť. Pri červenom víne či grilovaných kalmároch rýchlo zabudnete na dlhú cestu.

© Autorské práva vyhradené

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #autom do Chorvátska
Články podľa značiek