Kolobežka a e-kolobežka nie je to isté, platia pre ne iné pravidlá. Preto pozor na pokutu

Dôležitý rozdiel, z ktorého vyplývajú všetky ostatné je v tom, že na kolobežke bez motorčeku ste z hľadiska zákona chodcom, na elektrokolobežke vodičom.

26.08.2023 07:00
kolobežka Foto:
Na elektrickej kolobežke máte u hľadiska zákona iné povinnosti a platia pre vás iné pravidlá, než pre kolobežkárov bez prídavného pohonu.
debata (5)

Klasická a elektrická kolobežka sú si vizuálne síce pomerne podobné, no z hľadiska zákonov a pravidiel, ktorými sa musia jazdci na nich riadiť, ide o celkom odlišné stroje. Čo je pre ne z hľadiska legislatívy spoločné a čím sa odlišujú, upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.

Vodiči a nevodiči

Najprv sa pozrime na to, čo je pre elektrickú aj bežnú kolobežku spoločné – zákon neprikazuje používať pri jazde na nich prilbu. To, že to zákon neprikazuje, ale neznamená, že je to zbytočné. Práve naopak, z hľadiska bezpečnosti je to viac než žiadúce.

Kolobežkári, motorizovaní aj nemotorizovaní, sa po krajnici alebo po okraji vozovky môžu pohybovať len v rade za sebou, vedľa seba jazdiť nesmú, pričom nemotorizovaný kolobežkár, ak je to možné, je povinný používať predovšetkým chodník, konkrétne jeho pravú stranu.

pexels-gforce-bike-15648071 1 Čítajte viac Posledná ‘voľná‘ sezóna. Od roku 2024 bude treba na e-kolobežky poistenie a EČV

Základná odlišnosť pri jazde na bežnej (nemotorovej) kolobežke a elektrickej kolobežke je v tom, že ak jazdíte na nemotorovej, ste z hľadiska zákona chodcom a tak sa treba aj správať. A čo to konkrétne znamená? Kolobežkár je povinný používať predovšetkým chodník, konkrétne jeho pravú stranu, pričom nesmie obmedziť ani ohroziť ostatné osoby používajúce chodník.

Kde chodník nie je, alebo je neschodný, pohybuje sa kolobežkár po ľavej krajnici a kde krajnica nie je, čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky. Za zníženej viditeľnosti musia mať kolobežkári idúci po krajnici alebo po okraji vozovky viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný odev.

Bez psa a bez alkoholu

Iná situácia nastáva pri kolobežke s pomocným motorčekom. Elektrické kolobežky, respektíve kolobežky s pomocným motorčekom (ako sa podľa vyššie spomínaného zákona volajú), sú zaradené do kategórie nemotorové vozidlo. A teda aj každá osoba, ktorá sa na takejto kolobežke vozí, je podľa našej legislatívy „vodič nemotorového vozidla“.

Preto vodič elektrickej kolobežky nesmie počas jej vedenia požiť alkohol alebo inú návykovú látku, či viesť kolobežku po ich požití, s výnimkou jazdy v obci alebo na cestičke pre cyklistov, ak množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu 0,24 mg etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom.

Elektrickú kolobežku smie na ceste viesť len osoba staršia ako 15 rokov. Táto veková hranica neplatí (a teda kolobežku môže viesť aj osoba mladšia) pri jazde na cestičke pre cyklistov, poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne.

Polícia: Neverili ste nám? Tu máte video s kolobežkárom so 118 km/h
Video

Vodič elektrickej kolobežky smie jazdiť po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov, len ak neohrozí a neobmedzí chodcov a nesmie prekročiť rýchlosť chôdze. Smie jazdiť aj po pravej strane vyhradeného jazdného pruhu pre cyklistov, cestičky pre cyklistov alebo priechodu pre cyklistov za rovnakých podmienok – ak ich neohrozí a ani neobmedzí.

Na elektrickej kolobežke počas jazdy musí vodič držať riadidlá oboma rukami, s výnimkou ak dáva znamenie o zmene smeru jazdy. Na elektrickej kolobežke nemožno viezť psa či iné zviera a ani voziť predmety sťažujúce vedenie kolobežky. Na kolobežke nie je dovolená jazda viacerých osôb. Vodič elektrickej kolobežky môže použiť priechod pre chodcov alebo priechod pre cyklistov, pričom na nich jazdí vpravo.

Počas jazdy za zníženej viditeľnosti musí byť elektrická kolobežka vybavená zadným červeným odrazovým sklom a predným bielym odrazovým sklom, ktoré môžu byť nahradené reflexnými prvkami na odeve vodiča a svietidlami svietiacimi dopredu bielym svetlom a dozadu červeným svetlom.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #kolobežky #elektrické kolobežky #pravidlá pre kolobežkárov
Články podľa značiek