Prečo pri elektromobiloch nikdy nesedí dojazd, keď vydelíte kapacitu spotrebou?

Dojazd je citlivou témou elektrických áut. Aj preto sa ho snažia automobilky vykresliť v optimistických číslach. A uchyľujú s k jednému triku. Menia zákony matematiky?

12.04.2024 16:00
Škoda Enyaq iV - 2020 Foto:
Manipulácie s údajmi o dojazde elektromobilov sú v podstate legálne. Výrobca vždy sľubuje viac, než elektromobil v skutočnosti zvládne.
debata (7)

Krátky dojazd je jedným z faktorov, ktoré odrádzajú ľudí od kúpy elektromobilu. Samozrejme, v porovnaní s elektromobilmi spred dekády sa výrazne predĺžil, ale v kontexte spaľovacích áut je i tak kdesi na polovici. S naftovou Škodou Octavia zvládnete na 45 litrovú nádrž pri defenzívnej jazde aj viac ako 1 000 kilometrov, ale s elektrickým Enyaqom 80, ktorý má batériu s využiteľnou kapacitou 77 kWh ani nie 400 km, teda podľa počasia. A potom vás čaká zdĺhavé nabíjanie, kým pri Octavii máte nádrž plnú za dve minútky. Ani sa netreba čudovať, že automobilky sa snažia údaje o dojazde vykresliť čo najlepšie. Takmer žiaden elektromobil nezvládne na jedno nabitie toľko kilometrov ako sa uvádza v oficiálnych údajoch.

Elektromobily - nabíjanie Čítajte viac ADAC: Koľko prerábate pri nabíjaní elektromobilu? 'Vylejete' aj 25 % paliva!

Samozrejme, do hry vstupuje veľa faktorov. Okrem štýlu jazdy najmä tepelný komfort v kabíne. Spotreba elektromobilov podľa normy WLTP sa totiž meria s vypnutým kúrením aj klimatizáciou. Chladné počasie vie teda s dojazdom poriadne zamávať. Scvrknúť sa môže aj o 30 či 40 %. To všetko už ale vieme. Zaujímavé však je, že ak si pozriete technické údaje výrobcov, konkrétne využiteľnú kapacitu batérie, spotrebu energie podľa WLPT a dojazd, čísla akosi nesedia. Dojazd by ste mali na základe týchto dát vypočítať tak, že kapacitu batérie vydelíte spotrebou a výsledok vynásobíte číslom 100. Je to nezvratná matematika, ale napriek tomu to nikdy nevychádza. Ako príklad si zoberme Škodu Eniaq iV 80. Tá má využiteľnú kapacitu batérie 77 kWh a spotrebu 14,8 až 15,8 kWh na 100 km.

elektromobil nabijanie nabijacka Čítajte viac ADAC: Koľko ‘paliva vylejete‘ pri nabíjaní elektromobilu? Aj pätinu!

Takže pri nižšej spotrebe by mal Enyaq prejsť 520 a pri tej vyššej 487 km. Lenže v jeho údajoch sa dočítate, že zvládne 533 až 565 km. V prvom prípade je dojazd pri oficiálne spotrebe kratší o osem a v druhom až o 16 %. Zdanlivo nevysvetliteľný rébus má predsa len vysvetlenie. A súvisí s nabíjaním. Je pravdou, že elektromobily majú bezkonkurenčnú účinnosť pohonu, keďže na pohyb vedia premeniť 90 a niekedy až 95 % energie dodanej z batérie, ale ich tajomstvom, o ktorom nik nehovorí, je nižšia účinnosť nabíjania. Nabíjacie straty sa pohybujú podľa typu nabíjania a vozidla od 10 až do 25 %. Áno, presne toľko energie sa počas nabíjania premení na teplo a do batérie sa nikdy nedostane. Na to, aby ste do batérie dostali 10 kWh potrebujete z nabíjačky odobrať 11 až 12,5 kWh a aj za to zaplatíte.

Dacia Spring Electric - 2021 Čítajte viac Green NCAP: Ktoré autá sú najčistejšie? Ekohviezdou je vraj Dacia Spring

Je to akoby sa vám pri tankovaní do normálneho auta odparilo 10 či 25 % paliva ešte predtým, než zavriete hrdlo nádrže. Tu je dôvod, prečo dojazd výrobcu neladí so spotrebou. Kým pri výpočet spotreby musí výrobca zahrnúť aj straty pri nabíjaní, pri výpočte dojazdu vychádza zo spotreby bez nabíjacích strát a tvári sa, akoby ste nabíjali so 100-percentnou účinnosťou. A keďže je to legálne, prihodí tých zopár percent dojazdu navyše. Platí teda, že účinnosť elektromobilov nie je taká vysoká, ako sa tvrdí. Po započítaní nabíjacích strát, najmä pri nabíjaní jednosmerným prúdom na výkonných nabíjačkách, sa pohybuje asi na 70. percentách. Oveľa menšie straty dosiahnete pri nabíjaní cez wallbox, najlepšie cez taký, ktorý má výkon aspoň 11 kW. Pochopiteľne, aj vaše auto musí mať palubnú nabíjačku s týmto výkonom. Naopak, najväčšie straty máte pri nabíjaní z bežnej zásuvky.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #nabíjanie #spotreba elektromobilov #nabíjacie straty #straty pri nabíjaní
Články podľa značiek