J.D. Power: Toto sú najspoľahlivejšie a najmenej spoľahlivé autá podľa zákazníkov

Je prekvapivé, že elektromobily sa s počtom hlásených problémov samotnými zákazníkmi ocitli na chvoste rebríčka spoľahlivosti. Lepšie sú na tom plug-in hybridy, hybridy aj autá s klasickým spaľovacím motorom. Medzi značkami vedie v spokojnosti Lexus s Toyotou. Naopak, najhoršie dopadli Tesla, Audi či Land Rover.

25.04.2024 06:00
J.D. Power Foto:
Aj tento rok ohodnotila organizácia JD. Power spoľahlivosť áut na základe spokojnosti spotrebiteľov. Pre niektoré značky má dobré a pre iné zlé správy.
debata (6)

Americká spotrebiteľská agentúra vydala opäť svoj rebríček kvality a spoľahlivosti automobilov. Údaje získava od samotných motoristov prostredníctvom súboru 184 otázok, ktoré sú zoradené do deviatich kategórií. Počet uvedených problémov potom JD. Power spriemerujú na sto áut a výsledkom je takzvaný index kvality (PP100). Čím je index nižší, tým je nové auto kvalitnejšie. V štúdii sa organizácia zamerala na zánovné autá s vekom do troch rokov. Výsledky sú tak v mnohom nápomocné pri výbere nového auta, pretože väčšina hodnotených modelov je stále v showroomoch.

Lexus s rezervou dominuje kvalite a... Foto: Lexus
Lexus RX - 2022 Lexus s rezervou dominuje kvalite a spoľahlivosti pred akoukoľvek konkurenciou.

Hoci prieskum pochádza spoza Atlantiku, po tom, čo sa z ponuky u nás začali vytrácať naftové autá a pribudlo elektromobilov, sa začínajú európsky a americký trh na seba podobať stále viac. Samozrejme, odhliadnuc od čisto amerických značiek. Ako to teda dopadlo? JD. Power nemá najlepšie správy. Spoľahlivosť áut sa medziročne zhoršila o štyri percentuálne body. Index PP100 stúpol zo 186 na 190. Zhoršenie sa pritom týka až dvoch tretín značiek. JD. Power sa domnieva, že ide o výsledok búrlivého obdobia, v ktorom boli autá vyrábané. Myslí tým na covidovú pandémiu a následnú čipovú krízu.

CR-Cars-Crop-border-tax-would-raise-american-cars-prices-too-say-makers-01-17 Čítajte viac Driver Power: 10 najspoľahlivejších rodinných áut podľa britských motoristov

Najviac problémov hlásia motoristi naďalej s konektivitou. Jednoducho, prepojenie smartfónov s infotainmentom cez Apple CarPlay a Android Auto nefunguje tak, ako by si predstavovali. Nespokojnosť narastá aj s asistenčnými systémami, respektíve s výstrahami asistenčných systémov, na ktoré si motoristi nevedia zvyknúť ani po troch rokoch vlastníctva auta. Týka sa to najmä varovania pred opustením jazdného prúdu, udržiavania v jazdnom pruhu a varovania pred kolíziou vrátane núdzového brzdenia. Tieto upozornenia alebo zásahy sú často zbytočné a stresujúce.

A hneď za Lexusom je materská Toyota. Napríklad... Foto: Toyota
Toyota Corolla Sedan - 2023 A hneď za Lexusom je materská Toyota. Napríklad Corolla je absolútne najspoľahlivejším kompaktom.

Ďalším zistením štúdie je, že elektromobily sú menej spoľahlivé ako ostatné druhy pohonov. Majitelia elektrických áut hlásia viacej problémov (256 PP100) ako majitelia plug-in hybridov (216 PP100), hybridov (191 PP100) a benzínových áut (187 PP100). To nie dobré v čase, keď sa snaží automobilový priemysel a najmä jednotlivé trhy o transformáciu k elektromobilite. Najboľavejším miestom elektromobilov sú pneumatiky, ktoré sa rýchlo opotrebúvajú. Až 39 percent majiteľov uviedlo, že vymenili pneumatiky za posledných 12 mesiacov – o 19 percent viac ako majitelia áut poháňaných spaľovacím motorom.

Absolútne najspoľahlivejším autom v aktuálnej... Foto: Porsche
Porsche 718 Cayman/Boxster GTS - 2017 Absolútne najspoľahlivejším autom v aktuálnej štatistike J.D. Power je Porsche 718 Boxster/Cayman.

Rebríček podľa značiek vedie jednoznačne Lexus pred sesterskou Toyotou. Majitelia týchto áut hlásia len 135, respektíve 147 problémov na sto vozidiel. Toyota má až šesť modelov, ktoré sa dostali do tabuliek najspoľahlivejších podľa tried. Nasledujú Chevrolet, Mini, Porsche, Mazda, Kia a BMW. Desiatku najlepších uzatvára prekvapivo Jeep. Naopak, čím chváliť sa nemajú značky Volvo, Tesla, Volkswagen, Land Rover, Audi a Chrysler, kde počet problémov na 100 vozidiel vysoko prekračuje 200. Ale ani Mercedes –Benz, Hyundai, Subaru či prémiový Genesis práve neohúrili a sú pod priemerom triedy 190 PP100.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Toyota #spoľahlivosť #Lexus #JD.Power
Články podľa značiek