Kde tankujete v EÚ najdrahšie a kde najlacnejšie? Ušetriť môžte desiatky eur

Dovolenková sezóna sa už čoskoro rozbehne a motoristi vyrazia smerom na Jadran či k Čiernemu alebo Stredozemnému moru. Rozumným tankovaním viete na takejto dlhej štreke čo-to ušetriť. Veď rozdiely v cenách pohonných hmôt sa v Európe líšia aj o 67 centov za liter.

21.05.2024 06:00
debata (2)
Ceny palív sa v európskych krajinách líšia.... Foto: Ivan Majerský
benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa, tankovanie, čerpačka, pumpa Ceny palív sa v európskych krajinách líšia. Platí, že na Slovensku máme jednu z najnižších cien za naftu. Naopak, cenou benzínu patríme k tým drahším.

Chystáte sa do zahraničia autom? Ak si pozriete prehľad cien pohonných hmôt v Európe, rýchlo zistíte, že v každej krajine zaplatíte za liter benzínu či nafty inú sumu. Pochopiteľne, najvýhodnejšie je cestou tankovať tam, kde je palivo najlacnejšie. Rozdiely môžu byť dramatické – až 67 centov za liter.

Šéf OSN: Klimatické zmeny prinášajú skazu. Hlavným vinníkom sú fosílne palivá

Video

Čo sa týka 95-oktánového benzínu, tak ten je jednoznačne najdrahší v Holandsku a Dánsku, kde cena prekonáva hranicu dvoch eur. Naopak, najlacnejší benzín je v Bulharsku, Rumunsku, Poľsku, Slovinsku a Maďarsku. V týchto krajinách ušetríte v porovnaní so Slovenskom minimálne šesť centov na liter, čo je pri takej 50-litrovej nádrži úspora troch eur. Takže ak vyrážate zo Slovenska k vytúženému Jadranu, rozhodne odíďte s poloprázdnou nádržou a dotankujte radšej v Maďarsku alebo v Slovinsku. Dokonca aj v Chorvátsku je cena benzínu o tri centy nižšia ako u nás.

Študentská osobnosť Slovenska, Miroslava Mališová Čítajte viac Slovenka vyvíja palivo budúcnosti. Budeme jazdiť na ‘burinu‘?

V prípade nafty je rebríček najdrahších a najlacnejších krajín trochu odlišný. Slovensko patrí spolu s Rumunskom, Bulharskom, Luxemburskom a so Španielskom k najlacnejším krajinám. Naopak, najdrahšiu naftu má Švajčiarsko, Taliansko a Belgicko. Drahšia nafta od nás je aj v Maďarsku, Slovinsku či Rakúsku. Takže pri ceste k Jadranu, kde smeruje autom najviac slovenských dovolenkárov, platí presne opačná zásada ako pri benzíne – natankujte doplna u nás. Drahšia nafta je aj v Chorvátsku, ale rozdiel je len štyri centy, takže nič dramatické sa nedeje.

EW-HVO-2 Čítajte viac Poznáte nové palivá XTL, HVO či B10? A môže ich tankovať vaše auto?

Ak mierite k Čiernemu moru, napríklad do Bulharska, rozhodne netankujte v Srbsku. Benzín aj nafta sú tu výrazne drahšie ako v Maďarsku, Rumunsku a v Bulharsku. Ak už Srbskom prechádzate, natankujete si ešte v Maďarsku. V samotnom Rumunsku a Bulharsku sú ceny palív úplne najnižšie v Európe. A v porovnaní so Slovenskom v prípade benzínu až 25 centov. Takže na nádrži ušetríte aj 12 eur. Cestou späť nezabudnite využiť výhodu, ktoré tieto krajiny ponúkajú. Natankujte, koľko sa len dá a nádrž opäť doplňte tesne pred hranicami.

dopravné značky, dopravné ihirsko Čítajte viac Zásadné zmeny pre vodičov sa nekonajú. Posunú sa na rok 2029

Ak mierite do Talianska, najlepšie je tankovať ešte na Slovensku a potom v Rakúsku. Vo všeobecnosti totiž platí, že Taliansko má jedny z najdrahších pohonných hmôt, či už ide o benzín, alebo naftu. Samozrejme, ceny uvádzané Európskou komisiou sú priemerné. Na jednotlivých čerpacích staniciach v zahraničí aj v jednotlivých sieťach môžu byť odlišné. A to dokonca podľa času, kedy tankujete a podľa toho, či tankujete na diaľnici, alebo kdesi na okreskách. Väčšinou platí, že najdrahšie palivo je na rýchlostných komunikáciách.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #nafta #pohonné hmoty #ceny pohonných hmôt #PHM #ceny palív #ceny PHM
Články podľa značiek