Nenaleťte podvodníkom s ‘jazdenkami‘. Toto je 10 najčastejších podfukov

Rizikám pri kúpe ojazdeného auta sa celkom nevyhnete, ale môžete ich minimalizovať. Toto je rýchlokurz podvodov obchodníkov s „jazdenkami“. Niektoré nekalé praktiky sú pritom zjavné na prvý pohľad.

22.05.2024 06:00
debata (1)
Pred kúpou jazdeného auta sa musíte mať na... Foto: Václav Lipavský
Autobazár Pred kúpou jazdeného auta sa musíte mať na pozore. Spôsobov ako vás oklamať je množstvo.

Sú podvody na trhu s ojazdenými vozidlami minulosťou? Ani náhodou. Nekalé praktiky sú dokonca veľmi časté. Aj z tohto dôvodu odborníci zo spoločnosti carVertical, ktorá sa zaoberá spracovaním údajov o predajoch jazdených áut, pripravili niekoľko tipov, ako môžu kupujúci lepšie rozpoznať bežné podvody. Toto je 10 najčastejších:

1. Platba vopred

Podvodníci zverejňujú inzeráty áut, ktoré sa na prvý pohľad môžu javiť ako naozaj výhodné. Potom presvedčia potenciálneho kupujúceho, že sa auto nachádza na vzdialenom mieste, a požiadajú ho, aby poslal peniaze vopred, ešte predtým, ako si auto pozrie. Podvodníci často predstierajú, že o auto má záujem veľa kupujúcich, aby na kupujúceho vyvinuli tlak. Keď kupujúci naletí na tento trik, pošle peniaze podvodníkovi, ktorý ich potom okamžite vyberie z účtu, vymaže inzerát a už ho nikdy nikto neuvidí.

Kupujeme ojazdené auto. Ako sa nepopáliť?

Video

2. Podvodné webové stránky predajcov

Svoje praktiky podvodníci posunuli tak ďaleko, že vytvárajú falošné webové stránky s lákavo výhodnými ponukami. Tieto webové stránky sú často veľmi podobné známym sieťam predajcov automobilov a používajú takmer identické webové odkazy. Keď zákazníci nájdu tieto ponuky a kontaktujú údajného predajcu, často ich podvodník požiada o platbu vopred – čím ich pripraví o peniaze. Kupujúci by mali vždy venovať zvýšenú pozornosť akejkoľvek webovej stránke, najmä ak cez ňu plánujú poslať peniaze. A ak ponuka vyzerá príliš dobre na to, aby bola pravdivá, pravdepodobne ide o podvod.

Autobazár Čítajte viac RPZV: Kupujete ojazdené auto? Nedajte sa nachytať

3. Predávajúci tají, že auto bolo dovezené

Niekedy sa predajcovia vyhýbajú poskytnutiu informácií o histórii vozidla pochádzajúceho zo zahraničia. Aj keď bolo auto dovezené pred piatimi alebo ôsmimi rokmi, stále ide o cennú informáciu, ktorá môže byť pre kupujúceho pri rozhodovaní veľmi dôležitá. Dovoz auta na Slovensko je relatívne jednoduchý a lacný, preto sa mnoho áut kupuje v jednej krajine, ale nakoniec ich prevezú do inej krajiny, kde ich predávajú. Pri cezhraničných transakciách však môže dôjsť k manipulácii s počtom najazdených kilometrov a niektoré poškodenia môžu dokonca zmiznúť z histórie.

4. Falošné inzeráty na Facebook Marketplace

Falošné inzeráty na autodiely sú na Facebooku veľmi obľúbené, konkrétne na trhovisku (Facebook Marketplace). Často ide o inzerát na súpravu kolies alebo vzácny bodykit pre populárne modely, čím sa vytvára ilúzia výhodnej kúpy. Podvodník požiada kupujúceho o prevod peňazí vopred a potom zmizne. Bohužiaľ, na platforme Facebook Marketplace sa pravosť inzerátu kontroluje len minimálne. Okrem toho Facebook neponúka zákaznícku podporu, takže kupujúci by mali byť veľmi opatrní a peniaze poslať predávajúcemu až po osobnom odovzdaní alebo kontrole.

auto, notebook, hľadanie Čítajte viac Stočené kilometre na ojazdenom aute? Správnosť sa dá overiť v registri

5. Stáčanie kilometrov

Medzi ďalší rozšírený podvod patrí stáčanie najazdených kilometrov. Je to preto, lebo podvodníci chcú umelo zvýšiť hodnotu predávaného vozidla. V prípade starších vozidiel sa počet najazdených kilometrov dá stočiť ručne. V prípade novších vozidiel je proces stáčania možný prostredníctvom diagnostického zariadenia. Pri podvodoch so stáčaním kilometrov prichádza k tomu, že vozidlo vyzerá mladšie. Vodič sa tak vystavuje riziku, že si kúpi auto s rôznymi problémami a preplatí ho, pretože jeho hodnota je v skutočnosti oveľa nižšia a opotrebovanie oveľa vyššie.

6. Skryté chyby

Tu a tam dôjde k nejakému poškodeniu, čo je celkom bežné. Podvodní predajcovia však radi zatajujú históriu poškodenia vozidla alebo kupujúcemu neoznámia podrobnosti o poškodení. Jediným spôsobom, ako odhaliť históriu vozidla, je preto jeho kontrola. Kúpa ojazdeného vozidla s vážnym poškodením v minulosti by mohla kupujúceho nakoniec stáť veľa peňazí za neočakávané opravy. Nehovoriac o tom, že vozidlo môže mať štrukturálne poškodenie, ktoré môže následne ohroziť bezpečnosť posádky.

Odometer - kontrola Čítajte viac RPZV: Ako overiť stočené kilometre? Je to jednoduché

7. Falošný prehľad histórie vozidla

Niektorí podvodní predajcovia zlepšujú svoje praktiky falšovaním prehľadov o histórii vozidla, aby si kupujúci myslel, že vozidlo, ktoré predáva, nemá žiadne nedostatky. Ak má predávajúci už pripravený prehľad histórie vozidla, napríklad v tlačenej podobe, je možné, že z histórie vozidla vymazal niektoré významné udalosti. Kupujúci by si preto mal prehľad histórie vozidla vytvoriť sám, aby sa vyhol tomuto podvodu.

8. Taxíky alebo vozidlá z prenájmu

Vo všeobecnosti by ste sa mali vyhýbať vozidlám, ktoré sa využívali na krátkodobé prenájmy spoločnostiam poskytujúcim zdieľanie vozidiel a taxislužbám, pretože tieto vozidlá bývajú veľmi opotrebované a stávajú sa z nich žrúti peňazí. Nepoctiví predajcovia však túto skutočnosť často zatajujú. Najväčším problémom áut používaných na účely carsharingu alebo prenájmu je vysoký počet studených štartov. To znamená, že motor a niektoré ďalšie komponenty už môžu mať najlepšie dni za sebou. Auto tak už nemusí byť také spoľahlivé, ako by ste očakávali. Taxíky majú zas zvyčajne veľa najazdených kilometrov, čo spoznáte podľa opotrebovania interiéru – môžete si to všimnúť najmä na zadných sedadlách. Keďže väčšina taxíkov krúži po mestách, kupujúci by si v prípade záujmu o takéto vozidlo mali dôkladne skontrolovať brzdový systém a komponenty odpruženia.

Dieselové autá - bazár Čítajte viac Toto je 5 najčastejších výhovoriek podvodníkov s ‘jazdenkami‘. Nedajte sa nachytať

9. Kradnuté autá

Takmer všetky ukradnuté vozidlá končia na čiernom trhu a zlodeji ich predávajú na náhradné diely. Niekedy sa však tieto autá môžu objaviť aj v internetových bazároch alebo na sociálnych sieťach. Ak si kúpite ukradnuté auto, môže to znamenať mnoho dní, ak nie týždňov, márneho snaženia získať svoje peniaze späť. Dá sa tomu vyhnúť. Opäť kontrolou histórie. Tá vám pomôže zistiť, či nebolo auto nahlásené ako ukradnuté.

10. Podozrivé spôsoby platby

Podvodníci vám môžu tvrdiť, že neprijímajú platby bežným bankovým prevodom, ale uprednostňujú platby prostredníctvom služieb, ako je napríklad Western Union. V tomto momente by ste mali obchod odmietnuť, pretože by to pre vás malo byť varovným signálom. Podvodníci si totiž môžu vytvoriť falošný doklad totožnosti, aby od vás vylákali peniaze, ale auto, za ktoré ste zaplatili, nikdy neuvidíte.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ojazdené autá #autobazár #podvody s autami
Články podľa značiek