Koľko zaplatíme za diaľnice do Chorvátska? Opäť viac - pozrite si ceny

Maďari a Rakúšania síce zaviedli po novom jednodňové diaľničné známky, dovolenkárom smerujúcim k Jadranu sa však veľmi neoplatia. Aspoňže ceny v Chorvátsku ostali nezmenené. Pozrite si podrobný prehľad cien mýta.

07.06.2024 06:00
debata (14)
Kým sa dostanete do Chorvátska, musíte prejsť... Foto: Ľuboš Pilc, Lubos Pilc
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Kým sa dostanete do Chorvátska, musíte prejsť Maďarskom či Slovinskom. Obe krajiny upravovali ceny. Asi tušíte, ktorým smerom.

Čoskoro vypukne dovolenkový ošiaľ a tisíce Slovákov zamieria autom k Jadranu. Bude to však opäť o čosi drahšie. Poplatky za diaľnice totiž upravovali Maďari aj Slovinci. Zvýšeným cenám za rýchle cestovanie sa teda nevyhnete. Novinkou na maďarských diaľniciach je jednodňová známka. Stojí 5 150 forintov, čo je 13,15 eura. Keď sa však budete cez Maďarsko vracať na spiatočnej ceste, kupovať túto „e-matricu“ sa vám určite neoplatí. Potrebujete aspoň 10-dňovú alebo pri dlhšej dovolenke mesačnú známku. Aj tieto však medziročne mierne zdraželi. Tá 10-dňová na 16,32 eura a mesačná na 26,45 eura. V oboch prípadoch je to asi o dve eurá viac ako pred rokom. A pozor! Najvýhodnejšie je kúpiť si známku na prvej čerpacej stanici v Maďarsku. Ak ju kupujete na Slovensku, zaplatíte aj sprostredkovateľský poplatok.

Chorvátsko z dronu

Video

Maďarom a Slovincom zdražovanie ide

Podobne je to v Rakúsku. Aj táto krajina totiž zaviedla jednodňovú známku. Stojí 8,60 eura. No neoplatí sa z tých istých dôvodov ako v Maďarsku. Siahnuť musíte po 10-dňovej za 11,50 eura. Ak však idete na viac ako desať dní, môže mať denná známka predsa len zmysel, pretože Rakúšania nemajú klasickú mesačnú známku, ale rovno dvojmesačnú. Je teda výhodnejšie zaplatiť dvakrát po 8,60 (17,20 €) ako 28,90 eura. Ak si kupujte známku cez internet, nezabudnite na rakúske špecifikum. Elektronická známka začne totiž platiť až o 18 dní! Výnimku majú len podnikatelia. Ich známka zakúpená online je platná okamžite. Rakúsko síce plánuje zaviesť okamžitú platnosť aj pre nepodnikateľov, ale týkať sa to bude len jednodňových a 10-dňových známok. Pri dvojmesačnej a ročnej bude platnosť naďalej posunutá.

Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Čítajte viac Chorvátsko plánuje zrušiť mýtne brány. ‘Zatočí‘ s kolónami

Slovinsko zmenami neprekvapilo. Európska únia ho síce pred pár rokmi dotlačila k tomu, aby zaviedlo kratšiu ako mesačnú známku, takže zaviedlo týždňovú, lenže kto ide do Chorvátska na týždeň aj s cestou tam a späť? Navyše 7-dňová známka stojí 16 eur, mimochodom, o euro viac ako vlani. Jej kúpa nedáva zmysel, pretože mesačná stojí 32 eur a zbaví vás aspoň nutnosti riešiť kúpu známky cestou domov. Mesačná známka zdražela medziročne o dve eurá a ročná, ktorá stojí 117,50 eura, o viac ako sedem eur. A pozor, ak máte auto, ktorého výška nad prednou nápravou presahuje 1,3 metra, spadáte už do drahšej kategórie áut 2B. Týka sa to najmä dodávok, mikrobusov či karavanov, ale problémy môžu mať aj veľké SUV. Slovincom a Maďarom ide teda zdražovanie ako po masle.

Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023
Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023
+24Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023

Chorváti mýtne brány ešte nezrušili

Aspoňže v Chorvátsku sa tento rok nič nemenilo. „Revolúciu“ so zrušením mýtnic odsunuli totiž Chorváti až na koniec roka a dokonca zachovali pôvodné sadzby. Na rozdiel od Maďarska, Slovinska a Rakúska tu platíte za prejdenú vzdialenosť. Ceny za jednotlivé úseky uvádzame samostatne, ale pre zaujímavosť – z maďarsko-chorvátskej hranice (Goričan) do Záhrebu to stojí 5,80 eura a tí, čo smerujú do Záhrebu zo Slovinska od Macelji, zaplatia 6,40 eura. Zo Záhrebu až do najjužnejšieho výjazdu z diaľnice (Čarapine), teda ak smerujete až kdesi k Dubrovníku, je to ďalších 30,60 eura. Prejazd mostom na ostrov Krk je zadarmo, rovnako ako prejazd Peleješackým mostom. Neplatíte ani za tunel Sv. Ilija, ktorý skracuje cestu z diaľnice na Makarskú riviéru.

Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Čítajte viac Ako ušetriť desiatky eur za benzín a naftu cestou na dovolenku? Tu je 6 rád

V Chorvátsku však môže v sezóne, najmä v auguste, nastať nepríjemný problém. Chorváti síce vlani po vstupe Chorvátska do schengenského priestoru síce zrušili hraničné kontroly, ale tento „štupeľ“ sa posunul k mýtnym bránam. Vytvárajú sa tu veľké kolóny. Elegantným riešením je preto zaobstarať si bezkontaktné zariadenie ENC, ktoré vám umožňuje prechádzať mýtnicami cez samostatné pruhy bez akéhokoľvek platenia. ENC si môžete kúpiť cez internet, ale aj priamo na mýtnici. Samotné zariadenie stojí 15 eur, no ako balík aj s predplatným je to menej. Za paket S zaplatíte 60 eur, ale nabitý bude na 57,50 eura. Takže zariadenie vás vyjde len na 2,5 eura. Zvyšok sa vám rýchlo vráti, pretože mýto cez ENC je lacnejšie o 21 %.

Kedy necestovať do Chorvátska

Najviac ľudí vyráža do Chorvátska v piatok večer alebo v sobotu ráno. To znamená, že celú noc z piatka na sobotu a celú sobotu je na cestách a na hlavných diaľničných ťahoch do Chorvátska poriadny „nátresk“. Úplne najhoršie je to v sobotu. A ešte horšie, ak sa to týka posledného júlového (22. až 23. júl) a nasledujúcich dvoch víkendov (29. až 30. júl a 5. až 6. august), ktoré sú špičkami náporu turistov. Veľa z nich cestuje k Jadranskému moru alebo cez Chorvátsko do juhovýchodnej Európy (Srbsko, Bosna a Hercegovina, Turecko, Grécko). Najlepšie dni na cestovanie počas tohto obdobia roku sú streda a štvrtok. Ak teda môžete, úplne sa vyhnite víkendom a pri objednávaní ubytovania trvajte na tom, že chcete prísť a odísť mimo víkendu. Alebo aspoň počas nedele.

benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa, tankovanie, čerpačka, pumpa Čítajte viac Kde tankujete v EÚ najdrahšie a kde najlacnejšie? Ušetriť môžte desiatky eur

Tento balík vám však napríklad na cestu do Dubrovníka nevystačí. Môžete preto voliť Paket M za 90 eur (nabitý na 95,84 €) alebo paket L za 120 eur (nabitý na 134,17 €). Výhodou je, že zariadenie nie je viazané na vozidlo, ale na majiteľa. Ak kredit neminiete, využijete ho inokedy, prípadne poskytnete známym. Životnosť ENC je päť rokov a kredit v ňom sa dá nabíjať aj cez aplikáciu. Mimochodom, uvidíme, čo urobia Chorváti s „nabitými“ ENC po zrušení mýtnic. Nečakajte však, že zmenou myslia Chorváti prechod na časové diaľničné známky. Ako jediní v Európe budú naďalej vyberať mýto podľa počtu kilometrov. Pre turistov to bude znamenať nutnosť vytvoriť si účet, na ktorom budú mať vložené prostriedky, ktoré sa budú účtovať pri vjazde a výjazde z diaľnice.“ Osobne si to nevieme celkom predstaviť.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Mýto #Chorvátsko #diaľničné známky #ceny diaľničných známok
Články podľa značiek