Jednodňová diaľničná známka je schválená: 10 vecí, ktoré by ste o nej mali vedieť

Od 1. augusta si budeme môcť konečne kúpiť jednodňovú diaľničnú známku. Pozrite sa, koľko bude stáť a či sa vlastne oplatí.

11.07.2024 06:00
eznamka Foto:
Už onedlho si budeme môcť konečne zakúpiť aj jednodňovú diaľničnú známku.
debata

Vláda v stredu schválila návrh nariadenia, na základe ktorého prichádza od 1. augusta do platnosti 1-dňová diaľničná známka. Návrh nariadenia vlády je aktualizáciou, ktorá súvisí s novelou zákona o diaľničnej známke z dielne Ministerstva dopravy SR. Prezident SR Peter Pellegrini ju už podpísal. Toto je desať dôležitých faktov, ktoré by ste mali o 1-dňovej diaľničnej známke vedieť.

Robert Fico: Obchvaty miest budú oslobodené od diaľničných známok.
Video

1. Prečo sa jednodňová známka zavádza?

Cieľom je zjednodušenie užívania spoplatnených úsekov ciest. Pri stanovení cien nových jednodňových diaľničných známok a času ich zavedenia sa Slovensko riadilo európskou smernicou Eurovineta (Eurovignette), v rámci ktorej bolo jej zavedenie povinné. Tá napríklad stanovila, že hraničný termín pre zavedenie novej jednodňovej známky bol pôvodne 25. marec 2024.

2. Prečo sme v porovnaní s okolitými krajinami 1-dňovú známku zaviedli tak neskoro?

Ťažko povedať. V polovici marca tohto roku ministerstvo dopravy zverejnilo len stručnú informáciu: „…zavedenie jednodňovej diaľničnej známky sa odkladá. Dôvodom je, že legislatívny proces ešte nie je ukončený. Jej zavedenie očakávame v druhej polovici roka.“ O tom, odkedy má známka platiť, sa pritom vedelo od začiatku roku 2023 a predbežná dohoda o nej bola chválená už v roku 2022.

3. Aká je doba jej platnosti?

Diaľničná známka s jednodňovou platnosťou bude platiť do 24:00 určeného dňa (dňa, v ktorom bola zakúpená), teda nie 24 hodín od nákupu.

4. Aká je jej cena a od čoho závisí?

Vláda v stredu schválila návrh nariadenia, podľa ktorého jednodňová diaľničná známka bude stáť 5,40 eura. Jej cena sa na základe celoeurópskej smernice odvíja od ceny ročnej diaľničnej známky, pričom môže maximálne 9 percent z jej ceny. Keďže u nás 365-dňová známka stojí 60 eur, 9 percent z tejto sumy je už spomenutých 5,4 eura. Spomenutá smernica obsahuje aj maximálne ceny pre ostatné typy známok, ktoré sa taktiež budú percentuálne odvíjať od ceny ročnej. Slovensko ich zatiaľ nezavádza, má na to čas do marca 2030.

5. Kde sa dá jednodňová známka kúpiť?

Jednodňová známka bude elektronická, podobne ako všetky ostatné diaľničné známky na Slovensku, takže zakúpiť ju bude možné cez rovnaké distribučné kanály. Keďže začne platiť od 1. augusta, tak tento dátum je zároveň aj dňom, keď ju bude možné prvýkrát zakúpiť. Pre jej online zakúpenie odporúčame oficiálny obchod Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorý nájdete na adrese e-znamka.sk.

6. V ktorých krajinách už takúto takúto známku zaviedli?

Zaviedli ju Maďari, Rakúšania, Česi, Rumuni. Zatiaľ ju nemajú Bulhari, ktorí však ponúkajú špeciálnu „víkendovú známku“. Stojí 5,5 eura a platí od piatka od 12:00 do nedele do polnoci. Taktiež ju nemajú Švajčiari a Slovinci.

7. Je slovenská 1-dňová známka drahšia v porovnaní s ostatnými?

Na Slovensku stojí 5,4 eura, v Česku 200 českých korún (cca 7,9 eura), v Rakúsku 8,6 eura a v Maďarsku 13,4 eura. V absolútnej cene teda slovenská známka nie je drahá, ak by sme to však rátali na veľkosť diaľničnej siete, tak by k najlacnejším nepatrila.

8. V súvislosti s jej zavedením sa v systéme známok mení aj niečo ďalšie?

Áno. Práve schváleným nariadením vlády sa ruší ročná známka. Tá platila od od 1. januára príslušného kalendárneho roka, alebo odo dňa jej úhrady v príslušnom kalendárnom roku, do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. V platnosti zostane iba 365-dňová diaľničná známka, ktorá platí 365 dní od zakúpenia, respektíve od dňa, ktorý pri zakúpení určíte ako začiatok jej platnosti.

9. Zavedie sa niečo podobné aj v krajinách s mýtnym systémom?

Nie. V krajinách, kde funguje mýtny systém – napríklad Taliansko alebo Francúzsko, platíte za reálne prejdené kilometre. Tento systém je úplne odlišný od systému známok a nič sa na ňom nemení.

10. Neuvažuje sa o celoeurópskej 1-dňovej známke?

Nie. Jednotlivé systémy pre výber diaľničných známok nie sú v EÚ kompatibilné a neexistuje efektívny mechanizmus prerozdelenia sumy, vybranej za takúto hypotetickú diaľničnú známku.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #NDS #diaľničné poplatky #diaľničná známka #1-dňová diaľničná známka
Články podľa značiek