
V posledných rokoch číhajú na dovolenkárov v mnohých krajinách Európy falošní „žltí anjeli“. Podvodníci sa jednoducho vydávajú za odťahovacie a asistenčné služby. Pritom nevlastnia licenciu na takéto podnikanie a od motoristov v núdzi dokážu vylákať za pomoc horibilné sumy. ADAC varuje, že sa s týmito podvodmi stretol v Bulharsku, Chorvátsku a v Slovinsku. Postihnuté je ale vraj aj Slovensko, Litva či Poľsko.
Čo dokáže urobiť prasknutá pneumatika za jazdy s kamiónom?
Aby podvodníci nalákali dovolenkárov do pasce, používajú vozidlá v rovnakej farbe ako autá havarijných služieb. Dokonca aj s nápismi ADAC, nakoľko tento autoklub je dobre známy v celej Európe. Niektoré úpravy vyzerajú naozaj dôveryhodne. Navyše má personál rovnošatu havarijných hliadok. ADAC však upozorňuje, že neprevádzkuje vlastný vozový park žltých anjelov v zahraničí a jeho zmluvní partneri nesmú na svojich vozidlách používať logá ADAC.


Jediná výnimka existuje v severnom Taliansku, kde funguje Žltý anjel ako asistent pri poruche na stanici tiesňového volania ADAC-u a to po celý rok. Taktika podvodníkov je jednoduchá. Čakajú na diaľnici a po poruche sa objavia pri bezradnom motoristovi, aby ponúkli svoje služby. Pokus zavolať oficiálnu asistenčnú službu zväčša zlyhá, pretože podvodníci používajú rušičku signálu mobilných operátorov. Neúspešnosť volania môže byť preto znamením, že sa deje čosi nekalé.

ADAC odporúča, aby sa motorista pokúsil ísť o pár metrov ďalej, kde nemá rušička dosah. Samozrejme, predtým treba vozidlo zamknúť. Podvod môže byť spojený aj s tým, že zločinci si vyhliadnu vozidlo už kdesi na odpočívadle alebo na čerpacej stanici a poškodia mu pneumatiku. Potom auto sledujú a „náhodne“ sa objavia pri nešťastníkovi, keď zaregistruje, že čosi nie je v poriadku. Takáto pomoc môže ale nakoniec stáť aj niekoľko tisíc eur.