Herečke Vajdovej hrozí za alkohol za volantom nepodmienečný trest. Pozrite sa, ako drsné sú sankcie

Herečka jazdila s obsahom alkoholu v krvi nad jedno promile, čo je trestný čin. V jej prípade je opakovaný, čo zvyšuje pravdepodobnosť udelenia nepodmienečného trestu odňatia slobody.

15.08.2024 15:00
debata (17)
Ide o právo: Povinnosti pri dopravnej nehode
Video
Odpovedá Jana Alušíková z advokátskej kancelárie act MPH.advocates. / Zdroj: TV Pravda

Alkohol za volantom opäť úradoval a v centre pozornosti sa ocitla celebrita. Herečka Petra Vajdová počas toho, ako chcela zaparkovať narazila prednou časťou svojho auta, v ktorom sa nachádzal aj jej 5-ročný syn, do zaparkovaného Renaultu a ten následne poškodil aj vedľa stojace Audi.

Následná kontrola na alkohol ukázala, že v krvi mala vyše 2 promile alkoholu. Herečka si tým „zarobila“ na poriadny problém a policajti ju zadržali: „Vyvodením trestnoprávnej zodpovednosti voči konkrétnej osobe sa v súvislosti s týmto prípadom aktuálne zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Senci,“ povedal bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. Do ukončenia prípadu sa ďalej k celej veci nebude polícia podrobnejšie vyjadrovať.

Vajdová, nabúrané auto Čítajte viac Herečka Petra Vajdová mala spôsobiť nehodu, opäť jazdila pod vplyvom alkoholu. V aute mala aj syna

Herečka navyše už dávnejšie mala podobný incident. V auguste 2017 pri policajnej kontrole taktiež nafúkala vyše dve promile. Vtedy dostala pokutu tisíc eur a zákaz šoférovania na dva roky.

Priestupok alebo trestný čin

Naozaj vážny problém máte už vtedy, ak je obsah alkoholu vo vaše krvi viac ako jedno promile. Podľa ustanovenia § 289 Trestného zákona ste sa totiž dopustili trestného činu (prečinu) ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na 12 mesiacov. A k tomu peňažný trest vo výške podľa uváženia súdu (v priemere to býva okolo 2 000 eur) a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá. Jeho výška taktiež záleží od konkrétnej situácie, obvykle to však býva okolo troch rokov.

Parkovala s viac ako dvomi promile

Herečka Petra Vajdová mala spôsobiť nehodu. Pri parkovaní narazila do už zaparkovaného auta, ktoré poškodilo ďalšie vozidlo.

Fotogaléria

Po zvážení okolností sa však v tomto prípade už na Slovensku uložili aj podstatne vyššie sankcie – napríklad pokuta 5 000 eur a zákaz viesť motorové vozidlo na 7 rokov. A to ide o prípady, v ktorých n nešlo o vážne zranenie alebo usmrtenie osoby. Alternatívnym trestom môže byť okrem peňažného trestu aj trest povinnej práce alebo trest domáceho väzenia.

Ku každej svojej postave si musím nájsť vzťah,...
Petra Vajdová vo filme  V lete ti poviem, ako...
+15Seriál Nemocnica valcuje rebríčky sledovanosti...

Naopak, ak ide o prvé previnenie a bez spôsobenia škody, súdy sú občas zhovievavejšie a peňažný trest doplní podmienečné odsúdenie. „Veľmi závisí od toho, aký mali previnilci register trestov predtým. Pokiaľ ide o prvý priestupok alebo trestný čin, keď nebolo nikomu ublížené, tak sa na to prihliada. Ten trest je mierny, respektíve je podmienečný. Druhá vec je, že akonáhle je záznam, tak druhý trest nie je podmienečný, hoci sa nič nestalo. Ak sa niečo stalo, trest bude už veľký. Plus platí zásada trikrát a dosť,“ povedal pre Pravdu dopravný analytik Jozef Drahovský.

Aj viac ako jeden rok

Trest odňatia slobody však môže byť až 24 mesiacov a v niektorých prípadoch až 5 rokov. Trest vo výške do 2 rokov vám hrozí, ak s alkoholom nad jedno promile spôsobíte ublíženie na zdraví alebo väčšiu škodu na cudzom majetku, prípade ak ste boli za rovnaký trestný čin v posledných dvoch rokoch už odsúdení. Odňatím slobody na dva roky až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, konanie, pri ktorom by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku pri výkone zamestnania alebo inej činnosti, pri ktorých je vplyv návykovej látky obzvlášť nebezpečný, najmä ak vedie prostriedok hromadnej prepravy.

Alkoholtester / Tester / Čítajte viac Zostatkový alkohol je zákerný. Vodiči, viete kedy si môžte najskôr sadnúť za volant?

Až na 12 mesiacov sa môžete dostať za mreže aj vtedy, ak sa odmietnete podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky, ktoré sa vykonáva dychovou skúškou alebo orientačným testovacím prístrojom, alebo ak sa odmietnete podrobiť lekárskemu vyšetreniu odberom a vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu, či nie je ovplyvnený návykovou látkou, hoci by to pri vyšetrení nebolo spojené s nebezpečenstvom pre vaše zdravie.

Ak „nafúkate“ do jedného promile (pod 0,47 mg/l), je to o niečo jednoduchšie, pretože nejde o trestný čin, ale o priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky podľa ust. § 22 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch. Za tento priestupok Vám môžu byť uložené sankcie, medzi ktoré patrí pokuta a zákaz vedenia motorového vozidla. Výška pokuty a dĺžka zákazu závisí na okolnostiach prípadu, napríklad na tom, či ste boli riadnym účastníkom cestnej premávky a nevyvolali ste žiadne nebezpečenstvo pre ostatných.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #pokuty #alkohol za volantom #Petra Vajdová
Články podľa značiek