
Námraze na sklách auta, jeho karosérii a niekedy dokonca aj v interiéri, sa v zime jednoducho nevyhnete. Existuje ale zopár trikov, ako to vyriešiť čo najkomfortnejšie. Ideálne je mať auto v garáži, lenže tú nemá každý. Pre tých ostatných je tu 10 zaručených receptov. A nezabudnite, že podľa § 38 odst. 4 zákona o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov je vodič vozidla pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

Dokonca môžete za jazdu s autom, ktoré má snehom či ľadom pokrytú karosériu, dostať pokutu vo výške 40 eur .Má to logiku. Sneh a najmä ľad na karosérii sú nebezpečnejšie, ako by sa mohlo zdať. Pri prudšom brzdení sa zosunú zo strechy na vaše čelné okno, čím stratíte výhľad. Ohrozíte tým nielen seba, ale aj ostatných. Myslite tiež na to, že sneh na reflektoroch bráni ich funkcii. Zákon pritom požaduje, aby boli reflektory čisté. "Činná plocha svetlometov a svietidiel nesmie byť zakrytá alebo nadmerne znečistená s výnimkou svetlometov a svietidiel, ktoré nie sú predpísané,“ požaduje zákon o cestnej premávke.

No a očistiť treba aj evidenčné číslo vozidla. Aj na to zákon myslí. Podľa paragrafu 72 zákona o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, auto s nečitateľnou evidenčnou tabuľkou „nesmie byť prevádzkované na verejných komunikáciách a môže mu byť zadržané osvedčenie o evidencii. Kým pri nečitateľnej ŠPZ však nehrozí žiadne nebezpečenstvo, s ľadom je to presne naopak. Predstavuje obrovské riziko. Môže totiž zasiahnuť iné vozidlo, dokonca rozbiť jeho okná. Takže ako na to?