
Každý vodič si myslí, že vie používať správne smerové svetlá. Veď aká by v tom mohla byť veda? Niektorí ich však vedome nepoužijú, napríklad v noci, keď je premávka riedka a jednoducho sa im ich nechce zapnúť. Toto konanie je, samozrejme, nesprávne, ale hovoríme o situácii, keď vodič vie, že chybuje a berie na seba prípadné riziká. Existuje však situácia, v ktorej sa mýlia aj skúsení vodiči s presvedčením, že konajú správne. O akú situáciu ide?

Otázka znie, či musí vodič použiť smerové svetlo, aj keď pokračuje po hlavnej ceste, ktorá mení smer? V minulosti sa to striktne nevyžadovalo, takže najmä „ostrieľaní“ šoféri, ktorí si robili vodičské preukazy v sedemdesiatych či osemdesiatych rokoch, sú si istý, že „blinker“ vyhodiť netreba. Stáva sa to ani nie tak na klasických križovatkách, kde sa cesty jasne križujú, ale najmä vtedy, keď hlavná cesta mení smer len mierne. Väčšinou ide o križovatky s profilom úzkeho písmena Y a vodič pokračuje po hlavnej, ktorá sa jemne stáča.
Risk pri predbiehaní nevyšiel: Seat prevrátil na strechu, ďalšie auto zostrelil
Tak aby bolo jasné, aj v tejto situácii musíte použiť smerové svetlo. Paragraf § 30 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke hovorí jasne, že vodič je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy vždy, keď mení smer jazdy, bez ohľadu na to, či ide po hlavnej, alebo po vedľajšej ceste. To znamená, že ak hlavná cesta mení smer a vodič pokračuje po nej, musí to signalizovať smerovkou, aby informoval ostatných účastníkov cestnej premávky. Okrem toho je vodič povinný zapnúť smerové svetlo včas pred začatím jazdného úkonu, a to s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, najmä na vozidlá idúce za ním a povahu jazdy.

Samostatnou kapitolou je nedávanie smerových svetiel pri výjazde z kruhových objazdov. Na to mnoho vodičov doslova „kašle“. Síce tým nikoho neohrozia, ale spomaľujú premávku, pretože zdržujú vodičov, ktorí vchádzajú do okružnej križovatky a nevedia, že na ňu môžu vojsť, pretože vozidlo, ktorému dávajú zbytočne prednosť, bude z objazdu vychádzať. Za nesprávne používanie smerových svetiel pritom vodičom hrozí pokuta vo výške 30 eur. Tá sa však môže vyšplhať na 50 eur v prípade, že nedáte znamenie o zmene smeru jazdy pri odbočovaní, pri ktorom došlo k ohrozeniu iných účastníkov dopravy.