Na túto otázku odpovedá spoločnosť Cebia, ktorá sa venuje preverovaniu histórie „jazdeniek“. Jej štatistika vychádza síce z mesiaca jún, ale dostatočne zachytáva situáciu na trhu s ojazdenými autami. Výsledky sú pre záujemcov o kúpu auta z druhej ruky výstrahou. „Zo všetkých preverených áut bolo v uplynulom mesiaci až 55 % po havárii. To je viac ako každé druhé. Nezriedka evidujeme pri jednom aute aj viac škodových udalostí,“ upozorňuje Martin Pajer, riaditeľ Cebie.
Na výsledky podielu vozidiel s nehodou má, samozrejme, vplyv aj to, aké vozidlá si ľudia v danom mesiaci preverujú. „Ak vezmeme počet áut danej značky na trhu ojazdených automobilov a podiel medzi preverovanými vozidlami, dlhodobo vidíme, že luxusné a prémiové autá sa preverujú častejšie ako menšie a lacnejšie vozidlá. Je to logické, pretože v prípade zlého nákupu býva finančná strata pri luxusnom aute väčšia,“ vysvetľuje Pajer. Vysoký podiel vozidiel s poškodením vidí aj v tom, že havarovaných vozidiel sa ľudia chcú zbaviť častejšie ako tých, ktoré sú v dobrom stave.
Najvyšší podiel nehôd bol zaznamenaný pri vozidlách Kia, ktoré sú na Slovensku veľmi populárne. Minimálne jednu poistnú udalosť zaznamenala Cebia pri 64,80 %. Na druhom mieste sa umiestnili vozidlá Mercedes-Benz s podielom 64,15 %. Nasleduje BMW (63,33 %) a za ním na štvrtom mieste Citroën (62,96 %). Prvú päťku uzatvára Honda s podielom havarovaných áut 60,34 %. Druhú päťku otvára Hyundai (59,06 %), nasledovaný prémiovým Audi (56,83 %). Ôsme miesto patrí Škode (56,63 %. Prvú desiatku uzatvára Suzuki (56 %) a Toyota (55,78 %).
„Z údajov jasne vyplýva, že sa oplatí preveriť vozidlá každej značky. Spoliehať sa na to, že niektoré menej často havarujú a pravdepodobnosť nehody je pri nich menšia, sa nemusí vyplatiť. Podiel vozidiel po škodovej udalosti je natoľko veľký, že pravdepodobnosť, že na také auto narazíte, je veľmi vysoká,“ varuje Martin Pajer. Preverením možete zistiť nielen škody, ktoré auto utrpelo, pričom často je možné vidieť aj jeho fotografie po nehode alebo poškodenia, ale môžete si overiť aj to, či vozidlo nemá stočený odometer.
K dispozícii sú tiež údaje o roku výroby, dátume registrácie v SR aj vo svete. Môžete sa tiež dozvedieť, pre ktorú krajinu bolo vozidlo vyrobené. Ďalej môžete skontrolovať, či nebolo používané ako taxík, či farba zodpovedá pôvodnej a či teda nejde o iné vozidlo, aká je jeho výbava podľa výrobcu a v neposlednom rade to, či nie je odcudzené alebo zaťažené leasingom alebo spotrebiteľským úverom.
Rebríček značiek podľa podielu áut po nehode (2025)
| Poradie | Značka | Podiel áut po nehode (%) |
|---|---|---|
| 1. | Kia | 64,80 % |
| 2. | Mercedes-Benz | 64,15 % |
| 3. | BMW | 63,33 % |
| 4. | Citroën | 62,96 % |
| 5. | Honda | 60,34 % |
| 6. | Hyundai | 59,06 % |
| 7. | Audi | 56,83 % |
| 8. | Škoda | 56,63 % |
| 9. | Suzuki | 56,00 % |
| 10. | Toyota | 55,78 % |