Dacia Sandrider: Dakarský špeciál vyzerá futuristicky a poháňa ho vidlicový šesťvalec

Rumunská značka má smelé ambície a zároveň výbornú príležitosť ich naplniť. Na najslávnejších vytrvalostných pretekoch budú v jej aute jazdiť prvotriedni jazdci. A ich vozidlá budú síce dizajnovo vychádzať z konceptu Manifesto, no namiesto elektromotorov ich bude poháňať trojlitrový vidlicový šesťvalec.

22.04.2024 10:00
Dacia Sandrider Foto:
Dacia Sandrider dizajnovo vychádza z elektrického konceptu Manifesto.
debata

Dacia nie je v očiach bežných motoristov spájaná s motoršportom. Skôr pôsobí dojmom cenovo dostupnej značky, ktorá má osloviť menej solventnú klientelu, a preto jej modely príliš nevytŕčajú z davu. To sa však môže onedlho zmeniť, lebo v nadchádzajúcom ročníku rely Dakar chce zabojovať o víťazstvo.

Dacia Sandrider
Dacia Sandrider
+6Dacia Sandrider

Značka ho chce dosiahnuť vďaka špeciálu Sandrider, ktorý vychádza z projektu Hunter od britskej firmy Prodrive. A za jeho volant sa posadia skutočné hviezdy motoršportu, a to Sebastien Loeb, Nasser Al-Attiyah a Cristina Gutiérrez Herrerová. Prvý menovaný je deväťnásobným majstrom sveta v rely a z ôsmich štartov na Dakare má tri druhé miesta. Nasser Al-Attiyah je legendou dakarských pretekov s piatimi celkovými triumfami a Cristina Gutiérrez Herrerová je minuloročná víťazka Dakaru v rámci kategórie T3.

Pod kapotou špeciálu bude pracovať trojlitrový... Foto: Dacia
Dacia Sandrider 6 Pod kapotou špeciálu bude pracovať trojlitrový dvakrát preplňovaný vidlicový šesťvalec s výkonom 264 kW (355 k) a krútiacim momentom 539 Nm.

Pokiaľ ide o Sandrider, ten dizajnovo vychádza z elektrického konceptu Manifesto, ktorý Dacia po prvý raz vystavila na autosalóne v Paríži v roku 2022. Pre jazdu v teréne ho predurčujú takmer neexistujúce previsy a diely karosérie z uhlíkových vláken, ktoré znižujú celkovú hmotnosť. Rezervné kolesá nemajú kryt, čo má zrýchliť výmenu, keď nastane defekt. Hlavným rozdielom je ale pohonná jednotka, ktorá nebude elektrická, ale spaľovacia.

Interiér je rovnako ako exteriér veľmi... Foto: Dacia
Dacia Sandrider 5 Interiér je rovnako ako exteriér veľmi futuristický.

Pod kapotou špeciálu bude pracovať trojlitrový dvakrát preplňovaný vidlicový šesťvalec s výkonom 264 kW (355 k) a krútiacim momentom 539 Nm. Spaľovať bude syntetické palivo dodávané spoločnosťou Aramco, ktorá je partnerom Rely Dakar.

Dacia Manifesto Concept - 2022 Čítajte aj Dacia Manifesto: Tento koncept nie je len fikciou

Ostrý súťažný debut absolvuje Sandrider v októbri na marockej Rallye du Maroc. To bude zároveň skúškou, či má šancu bojovať o víťazstvo na najslávnejších vytrvalostných pretekoch, ktoré sa uskutočnia od 4. do 17. januára 2025 v Saudskej Arábii.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dacia #Sébastien Loeb #Rely Dakar #Nasser Al-Attiyah #Dacia Sandrider
Články podľa značiek