Test: Fiat 500C 1.4 16V – viac ako strechou boduje lepším podvozkom

Príťažlivosť Fiatu 500C vyplýva predovšetkým z jeho lepších schopností na ceste, plátennú strechu považujte za príjemný bonus navyše.

20.09.2010 06:17
Fiat 500C Foto:
Fiat 500C
debata

Pochybovať o príťažlivosti novodobej Päťstovky je absolútne zbytočné. Je milá, nenásilne sympatická a hoci má už nejaký ten piatok za sebou, stále ju predáva predovšetkým dizajn. Neznamená to však, že z pohľadu technika nestojí za reč. Práve naopak, v prípade otvorenej verzie označenej 500C je jednoduchosť jej konštrukcie krásnou ilustráciou dlhoročného umenia talianskych konštruktérov.

S plátennou strechou je malý Fiat ešte... Foto: www.hotcars.sk
Fiat 500C S plátennou strechou je malý Fiat ešte príťažlivejší.

V jednoduchosti je krása

Pohľad na malý kus plátna namiesto strechy vyvoláva ilúziu, že vývojové oddelenie zvolilo cestu najmenšieho odporu a kabriolet postavilo tak, aby sa s úpravou základného modelu príliš nenadrelo. Možno je to tak, no skutočnou podstatou projektu 500C bolo postaviť štýlové auto, ktoré odhodením strechy neutrpí v oblasti bezpečnosti, praktickosti a zachová si pôvodné miesto na zadných sedadlách. Pre najmenší Fiat Taliani zvolili ľahkú plátennú strechu rolujúcu sa až za úroveň zadného operadla. Okrem praktického významu takto zároveň zachovali historický odkaz pôvodnej Päťstovky z roku 1957. Boky karosérie, vrátane pevných zadných okien tak ostali zachované.

Lišta s tretím brzdovým svetlom je vždy viditeľná. Foto: www.hotcars.sk
Fiat 500C Lišta s tretím brzdovým svetlom je vždy viditeľná.

V podstate by sa pre 500C hodilo skôr označenie polokabriolet, na príťažlivosti mu to však určite neuberá. Naopak, minimalizácia zásahov do pôvodnej karosérie znamenajú aj malý úbytok jej tuhosti. Napriek tomu plátno pôvodný skelet trochu oslabilo. Technici preto vystužili A-stĺpiky, B-stĺpiky, hornú časť rámu čelného okna a jedna výstuha pribudla aj nad zadným oknom. Spolu so servomotormi strechy pridali dodatočné úpravy na pohotovostnej hmotnosti auta len zanedbateľných 40 kg.

Tri stupne voľnosti

Strechu je možné postupne zložiť v troch základných polohách. Prvá predstavuje otvorenie strechy simulujúce klasické strešné okno, v druhej polohe sa plátno zhrnie až na úroveň zadných okien a vo finálnej, tretej pozícii sa strecha zloží až nad veko batožinového priestoru. Hoci sa v tej chvíli stratí aj zadné okno, zaujímavosťou je, že lišta s tretím brzdovým svetlom ostáva vždy v polohe, aby bolo vždy dobre viditeľné a funkčné. Ďalším geniálnym počinom je schopnosť manipulácie s plátnom až do rýchlosti 60 km/h. Pri presunoch do prvej a druhej polohy však strecha počas jazdy vibruje a vydáva rušivé zvuky.

Stiahnutá strecha interiér poriadne presvetlí. Foto: Václav Lipavský
Fiat 500C Stiahnutá strecha interiér poriadne presvetlí.

Detailné skúmanie jej konštrukcie odhalí ešte jednu zaujímavosť. Premyslený skladací mechanizmus vôbec nezasahuje do interiéru a ani nijakým iným spôsobom neobmedzuje hlavy zadných cestujúcich. A či je strecha hore, alebo dole, batožinový priestor sa oproti hatchbacku zmenšil len o zanedbateľné 3 litre (na 182 l).Vyzerá to jednoducho, až banálne, no s finálnym návrhom tohto riešenia to konštruktéri nemali vôbec jednoduché. Ak je strecha úplne zložená a potrebujete sa dostať do kufra, zatiahnete za veko a elektromotory posunú strechu o niečo vyššie. Šikovné.

Pred otvorením kufra sa strecha sama vráti do... Foto: Václav Lipavský
Fiat 500C Pred otvorením kufra sa strecha sama vráti do strednej polohy.

Schopnejší podvozok

Fiat 500 je často kritizovaný za svoj nervózny prejav na hrboľatej ceste. Jednoduchý podvozok a krátky rázvor totiž často sťažujú držanie stopy a dávajú posádke zabrať. Pri kabriolete sa preto konštruktéri inšpirovali nastavením podvozku Fordu Ka. Použili mäkšie zadné pružiny, iné tlmiče a zo zadnej strany umiestnili do torznej priečky stabilizátor. Výsledkom je poddajnejšia jazda a viac priľnavosti na nerovnom povrchu.

V priečke zadnej nápravy pribudol dôležitý... Foto: Václav Lipavský
Fiat 500C - zadná náprava V priečke zadnej nápravy pribudol dôležitý stabilizátor.

Fiat 500C je preto v oblúkoch skutočne rýchlejší, ako základný model, z ktorého vychádza. A za volantom to každý nadšenejší vodič bezpečne spozná. Musím však poznamenať, že ani 500C vám nedovolí na svoj malý rázvor nikdy zabudnúť.

Auto je komfortné, ale krátky rázvor nezaprie. Foto: www.hotcars.sk
Fiat 500C Auto je komfortné, ale krátky rázvor nezaprie.

Obratnejší a poslušnejší

Malý Fiat sa za každých okolností a na akomkoľvek povrchu chová predvídateľne. Vďaka zadnému stabilizátoru s rozbitým povrchom nebojuje, skôr sa mu poddá a v zákrutách sa príliš nenakláňa. Nadšenie krotí len pomalšie riadenie a ostražité príplatkové ESP. Jeho zásahy sú decentné a autu dovolia určitý sklz. A to je dobre, pretože aj keď ste si vedomý, že v pozadí pracuje šikovná elektronika, nikdy celému zážitku za volantom nedominuje.

Priľnavosť pneumatík 185/55 R 15 je výborná. Foto: www.hotcars.sk
Fiat 500C Priľnavosť pneumatík 185/55 R 15 je výborná.

A potom tu máte tlačidlo SPORT v strede palubnej dosky. Aktivujte ho a Fiat ožije. Priostrý sa odozva na plynový pedál (približne do hranice 2500 ot./min.) a zníži sa účinok elektrického servomotora na hriadeli volantu. Ani tuhšie riadenie vám však neprinesie viac citu, takže je v podstate jedno, v akom režime riadenie necháte. Som však presvedčený, že kvôli príjemne ostrej reakcii plynového pedálu vždy intuitívne zvolíte režim SPORT a s mŕtvym riadením sa naučíte žiť.

Motor nemá nadšenie Pandy 100HP, ale je úspornejší

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že 100-koňový Fiat 500 bude jazdiť rovnako odhodlane ako Panda 100HP. Ani rovnaký výkon, krútiaci moment a prevodovka so zhodnými prevodovými pomermi nedokážu ľahkej Päťstovke zaručiť dynamiku najvýkonnejšej Pan­dy.

Štvorvalec 1.4 16V je bezpochyby výborným motorom. Foto: Václav Lipavský
Fiat 500C - motor Štvorvalec 1.4 16V je bezpochyby výborným motorom.

V jazdnom prejave oboch modelov je veľký rozdiel. Kým z neposednej Pandy 100HP cítite rebéliu a túžbu vyviesť nejakú hlúposť, 500C podáva svoje výkony vyrovnanejšie a pôsobí dospelejším dojmom. Vysvetlenie je jednoduché. Odhliadnuc od toho, že Panda 100HP tvorí vrchol modelového radu a preto si môže svojim správaním dovoliť svojráznejší prejav, 500C je len výkonnejšou alternatívou k základnej jednadvojke. A hoci sa použitý motor tvári ako ten v 100HP, v skutočnosti je jeho charakter iný. Nižší kompresný pomer (10,8:1 oproti 11:1 v Pande), prísnejšie emisné naladenie (Euro 5 oproti Euro 4 v Pande) a iná mapa riadiacej jednotky motor Päťstovky jednoducho skrotili. Nie je horší, len svoje kvality ukazuje v inom svetle.

Vyrovnanejší prejav Fiatu 500C je podporený aj väčšími kolesami s pneumatikami 185/55 R 15 (Panda 100HP má 195/45 R 15). Do otáčok sa však ženie s rovnakou chuťou a aj keď maximum krútiaceho momentu dosahuje až pri 4250 otáčkach, pri defenzívnej jazde dokáže udržiavať tempo aj pri otáčkach o polovicu menších. Navyše sa bavíme o kabriolete, takže keď ho budete používať k tomu, na čo je určený (relaxačná jazda), poslednú tretinu otáčok nebudete takmer nikdy potrebovať.

Takto sa s kabrioletom obyčajne nejazdí, ale ak... Foto: www.hotcars.sk
Fiat 500C Takto sa s kabrioletom obyčajne nejazdí, ale ak treba, dokáže to.

Keď sa opäť vrátim k bezprostrednému porovnaniu zážitkov z Pandy 100HP a 500C 1.4 16V, kabriolet pôsobí menej ochotne, no pokojnejšie. Nie je tak rýchly ani obratný, ale pri 80-percentnom nasadení nevyžaduje od vodiča toľko úsilia. V Pande sa musíte viac sústrediť, už kvôli tomu, že má len dva airbagy. Päťstovka ich v cene ponúka sedem.

Okrem dynamiky je príjemnou stránkou motora 1.4 16V aj jeho spotreba. Výrobca mu predpisuje 6 l/100 km, v praxi je však ťažké nenechať sa zlákať zvukom vytočeného akcelerujúceho štvorvalca. Ak mu budete dávať často „za uši“, počítajte so spotrebou o dva litre vyššou. Pri ľahkej nohe však nie problém spomínaných šesť litrov dokonca o niečo podliezť.

Nič nie je zadarmo

Päťstovka vždy vedela, ako zapôsobiť na city. Jej podmanivý dizajn zlomil nejedno srdce a tak sú pri jej kúpe zákazníci ešte aj dnes schopní siahnuť poriadne hlboko do vrecka. Taký Renault môže len ticho závidieť. S kabrioletom 500C sa však Fiat vydal na tenký ľad. Testovaná verzia stojí neskromných 17 800 €, čo je hranica, pri ktorej idú žarty bokom. Aj keď má štýlu a šarmu na rozdávanie, vypýtať si za plátennú strechu 2800 € je naozaj veľa. Navyše, ak nemal Fiat s prestavbou auta na polokabriolet predsa len tak veľa starostí.

Kabína je plná krásnych retro detailov. Foto: www.hotcars.sk
Fiat 500C Kabína je plná krásnych retro detailov.

Potom tu máme ešte nepreberné množstvo príplatkových prvkov, ktoré zodvihnú cenu auta do výšin, ktoré by mali byť pre 500C vlastne dosť nebezpečné. Fiat má však vlastný názor a opäť sa zdá, že vie, čo robí. Ak bude totiž 500C aspoň z polovice tak úspešný ako základná Päťstovka, o nezáujem mať núdzu určite nebude.

Spracovanie a materiály sú výborné. Foto: www.hotcars.sk
Fiat 500C Spracovanie a materiály sú výborné.

Keď som už pri príplatkových prvkoch, nedá mi na záver nespomenúť niektoré z tých, ktorými disponoval testovaný exemplár. Ak by ste chceli podobné auto, ako na fotografiách, za červeno lakované strmene by ste museli priplatiť 145 €, za čierny lak Black Crossover ďalších 325 €, Štart-stop systém stojí 255 €, ESP 855 € a xenónové svetlomety 720 €. Dosť, čo? Vidíte, a napriek tomu sú krajiny, kde sa tento malý zázrak Fiatu neustále tvoria poradovníky.

Je drahý, ale zákazníkov má dosť. Foto: www.hotcars.sk
Fiat 500C Je drahý, ale zákazníkov má dosť.
Výhody Nevýhody
 dizajn  cena
 obratnosť  komfort
 výkon  drahé príplatky
Technické údaje
Model: Fiat 500C 1.4 16V Lounge
Počet valcov/ventilov: 4/16 DOHC
Objem motora (cm3): 1368
Výkon (kW/ot.): 74/6000
Krútiaci moment (Nm/ot.): 131/4250
Prevodovka: 6-manuál
Dĺžka/šírka/výška (mm): 3546/1627/1488
Rázvor náprav (mm): 2300
Objem bat. priestoru/nádrže (l): 182–520/35
Maximálna rýchlosť (km/h): 182
Akcelerácia 0 – 100 km/h (s): 11
Priemerná spotreba (l/100 km): 6,0
Cena: 17 800 €
Sériové vybavenie Lounge (vybrané prvky):
ABS + EBD, 7 airbagov (vrátane kolenného pred vodičom), kožou potiahnutý volant s ovládaním autorádia (8 tlačidiel), paket Chróm (chrómované lišty nárazníkov, rámčeky okien, koncovka výfuku, vnútorné kľučky dverí, prúžok na hlavici radiacej páky), 15-palcové disky kolies z ľahkých zliatin, pneumatiky 185/55 R 15, nárazníky vo farbe karosérie, manuálna klimatizácia, atermické sklá, predné hmlové svetlomety, elektricky ovládané a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, elektricky ovládané okná, centrálne zamykanie, zadné delené operadlo 50:50, ISOFIX, zadné parkovacie senzory, Blue&Me, autorádio s CD a MP3.
debata chyba
Články podľa značiek