Zdá sa, že oživenie Dacie bolo jedným z najšťastnejším rozhodnutí Renaultu posledných rokov. Z nízkorozpočtového člena francúzskeho koncernu sa postupne stáva plnohodnotná značka s rozsiahlym výrobným portfóliom, rýchlo stúpajúcou popularitou a najmä jasnou víziou – byť racionálnejšou alternatívou k pompéznejším a technologicky modernejším Renaultom. A ako sa ukazuje, táto stratégia funguje. Finančne vyčerpaní zákazníci totiž veľmi radi vymenia nevídanú možnosť individualizácie a fiktívne hviezdičky z testov Euro NCAP za väčší vnútorný priestor, lacnejší servis a možnosť zaplatiť len za to, čo skutočne potrebujú. Takto samozrejme neuvažujú všetci, Renault však rozohral partiu na viac strán – komu nestačí Sandero, tomu ponúkne Clio a naopak.
Viac miesta pre život
Už nové Clio bolo navrhované tak, aby sa jeho technika dala bez výraznejších technických zásahov použiť aj pre lacnejší a jednoduchší hatchback. Sandero preto pod jednoduchšie tvarovanou karosériou ukrýva podobný technický základ ako prestížnejší francúzsky hatchback. Úlohou konštruktérov pracujúcich pre Daciu však bolo postaviť auto tak, aby bola jeho výroba lacnejšia a zároveň poskytlo viac vnútorného priestoru. Sandero sa tak musí zaobísť bez niektorých najnovších technológií (vrátane laserového zvárania strechy a výrazne plastických tvarov povrchových panelov karosérie), čomu zodpovedajú aj menej nápadité tvary Dacie a oblejšie prechody medzi strechou a bokmi karosérie. Opätovné vrátenie skeletu aj jeho krycích plechov do pôvodného tvaru (po nehode) by však malo byť výrazne lacnejšie a jednoduchšie.
Ďalším rozdielom medzi Cliom a Sanderom je natiahnutie kabíny smerom vpred (podobný recept využil aj Peugeot 208). Výsledkom je podstatne viac voľnosti vzadu za cenu len mierne zníženej úrovne ochrany posádky na predných sedadlách. Clio je totiž prioritne postavené na zisk max. počtu hviezdičiek v nárazových testoch Euro NCAP (hoci ako poukazujú záchranári, reálne nehody a podmienky pri laboratórnych nárazových testoch sa v mnohých prípadoch diametrálne rozchádzajú), zatiaľ čo Dacia nie. Výsledkom je síce menší počet hviezdičiek, no viac miesta v kabíne. Dacia tak ide proti prúdu moderných hatchbackov s prednými pasažiermi posunutými až niekde do stredu auta. Takto navrhnuté vozidlá síce disponujú výbornými výsledkami pri nárazových testoch, no ako sa už dlhší čas ukazuje, ich zadné sedadlá sú pre dospelých prakticky nepoužiteľné.
Lepšia a modernejšia kabína
V porovnaní s predchádzajúcou generáciou má nové Sandero esteticky lepšie zvládnutú celú kabínu. Palubná doska je stále z tvrdého plastu, no jej panely dobre lícujú, z prístrojového panela cítiť viac precíznosti, sedadlá majú lepší tvar a v honosnejších vnútorných výplniach dverí pribudli odkladacie priestory. Celkovo je teraz Sandero vo vnútri krajšie a praktickejšie. Stále to tu však charakteristicky smrdí (počas testu mala Dacia najazdených len necelých 4000 km). Auto sme síce testovali len počas mrazivého počasia, no predpokladáme, že na rozpálenom slnku zápach plastov a lepidiel nijak nepoľaví.
Šetrenie negatívne pocítite aj na odhlučnení kabíny. Počas jazdy prichádza hluk nielen od samotných kolies (v podbehoch je len antikorózny náter a pár plastových obložení) a tesnení okolo bočných dverí, ale aj od strešných nosičov a antény. Hluk od strešných lyžín prichádza už okolo rýchlosti 70 km/h, so stúpajúcim tempom jazdy však akosi zaniká v svišťaní vetra pod podlahou a okolo vonkajších spätných zrkadiel. Dá sa na to zvyknúť, dokonca pritom počas jazdy vybavíte aj nejaký ten telefonát, no je to otravné. Predpokladáme, že klasické Sandero bez efektných strešných nosičov bude o niečo tichšie. Vnútorná hlučnosť je skrátka daň za nízku pohotovostnú hmotnosť a prijateľnú výrobnú cenu (skromnejšie použitie protihlukovej izolácie a plastov sa odráža nielen v nižších cenách, ale aj menších poplatkoch, ktoré automobilka odvádza do recyklačných fondov za každý plast v aute).
Výborné využitie vnútorného priestoru predviedli konštruktéri aj v kufri. Má praktický tvar a pod jeho podlahou sa našlo miesto na plnohodnotnú rezervu. Škoda len, že okrem delených operadiel nie je delený aj výklopný sedák. Jeho opätovné zloženie tak, aby ste medzi operadlom a sedákom pretiahli spony bezpečnostných pásov, dá celkom zabrať.
Najskôr katastrofa, potom si zvyknete
Musíme úprimne priznať, že prvé kilometre za volantom Sandera nás celkom slušne vyplašili. Jeho riadeniu akoby chýbala akákoľvek spätná väzba. Ochota volantu vracať sa do stredovej polohy je navyše takmer nulová, takže celý zážitok nám skôr pripomínal počítačovú hru bez reálnej väzby na okolie. Kým sme sa s tým zžili, chvíľu to naozaj trvalo. Čím dlhšie sme však s Daciou jazdili, tým menej nám to vadilo. A v tom to presne je. Ak si Sandero raz kúpite, garantujeme vám, že po pár kilometroch nebudete nedokonalosti jeho riadenia nijako riešiť (len medzitým nesmiete vyskúšať nič lepšie). Týmto nechceme Daciu obhajovať, jej riadenie naozaj za veľa nestojí, no myslíme, že jej typický zákazník to riešiť naozaj nebude. Keď sa už venujeme riadeniu, presnosť mu nechýba, skôr máme pocit, že za všetkým stoja jeho mdlé reakcie okolo stredovej polohy. Volantom tak točíte ako kormidlom a odhadujete, kde tým Daciu vlastne nasmerujete. Ako problémová sa javí aj jej citlivosť na bočný vietor.
Rozbité cesty nerieši
Svetlá výška verzie Stepway je až 207 mm, čo znamená, že v porovnaní s ostatnými Daciami Sandero (163 mm) narástla o celých 44 mm. O túto hodnotu sa predĺžil zdvih pruženia, čo sa, v dobrom slova zmysle, najviac prejaví najmä na rozbitých slovenských cestách. Ani na tých najväčších dierach prakticky nemáte šancu poslať Sandero na „dorazy“. Pružiny aj tlmiče príjemne poddajného zavesenia tak majú na veľkej dráhe vždy dostatok priestoru na svoju prácu. Ak narazíte na úsek plný dier, nemusí vás to nijak znepokojovať. Stepway sa len nervózne zavlní a potichu preletí cez všetky nerovnosti. To ticho sprevádzané len vzdialeným búchaním pneumatík o hrany dier je až zarážajúce. Môžete nad ním ohrnovať nos a smiať sa z jeho rumunského pôvodu, no nad jeho neuveriteľnou schopnosťou odfiltrovať akýkoľvek kráter v asfalte budete žasnúť. Nie, ani moderné SUV s tvrdou športovou charakteristikou to nezvládnu lepšie.
Trochu horšie je to samozrejme so stabilitou v zákrutách. Veľké bočné náklony komfortu nevadia, no jednoduchá konštrukcia zadnej nápravy si občas siahne na dno možností a na dierach odstrelí zadok auta do strany. Nie veľmi, dokonca menej, než predvádzajú klasické „západoeurópske“ hatchbacky s torznou priečkou, no občasnej korekcii smeru pomocou tupého riadenia sa nevyhnete.
Schopnosť Sandera Stepway vyrovnať sa s rozbitými slovenskými cestami je naozaj obdivuhodná. Jasné, pri dynamickej jazde stráca pôdu pod nohami a jeho riadeniu chýba cit, no pri defenzívnej jazde po rozbitých cestách nemá konkurenciu. Nejde ani tak o odfiltrovávanie veľkých dier, ale pocit, že sa žiadnej z nich nemusíte vyhýbať.
Prepracovaný motor
Testovaný Stepway mal pod kapotou turbodiesel 1.5 dCi. Nejde však o úplne identický agregát, aký používala predchádzajúca generácia Sandera. Konštruktéri ho mierne upravili a jeho krútiaci moment zvýšili z 200 na 220 Nm. Došlo aj k zväčšeniu objemu olejovej náplne, namiesto doterajších 4,1 l sa v útrobách nového motora prečerpáva 4,5 l motorového oleja. Podľa predstaviteľov Renaultu došlo aj k úprave kľukových ložísk a vačkových hriadeľov (iný materiál a povrchová úprava). Na rozdiel od rovnako motorizovaného Clia 1.5 dCi má však Sandero filter pevných častíc dole pod autom (Clio ho má hneď za turbodúchadlom). Čo nenáročných užívateľov určite poteší, Dacia sa vzdala niektorých technologických „vychytávok“, ktoré síce znižujú papierovú spotrebu, no v reálnych podmienkach skôr dvíhajú servisnú náročnosť. Reč je o absencii štart-stop systému, lacnejšom akumulátore a jednoduchšom štartéry.
Kombinovanú spotrebu v tomto prípade konštruktéri naháňajú „dlhým“ sprevodovaním päťstupňovej manuálnej prevodovky JR5. Pri rýchlosti 90 km/h tak motor na najvyšší prevodový stupeň točí len 1800 otáčok, podradenie do štvorky ich následne zodvihne na 2400. Pri rýchlosti 110 km/h je to 2100 a pri 130 km/h rovných 2500 otáčok.
Problém s dlhými prevodmi sme mali v meste (50 km/h), kde motor pri zaradenej štvorke duní na 1300 otáčkach. Na udržiavanie ustálenej rýchlosti prázdneho auta to stačí, no pri potrebe zrýchlenia je lepšie podradiť. Na trojku sa pri rýchlosti 50 km/h turbodiesel roztočí na 1800 ot./min.
Zaujímavé je, že asistent radenia mlčí aj keď motor podtáčate. Šípka vyžadujúca podradenie sa rozsvieti až niekde pri 1200 otáčkach. Naopak, radenia na vyšší prevodový stupeň sa dožaduje tesne nad dvojtisícovou hranicou. Ak dáte Dacii plný plyn (prudká akcelerácia), vyšší stupeň si žiada okolo hranice 3600 otáčok (rovnako ako to predvádzajú Renaulty s motorom 1.6 dCi).
Reálne úsporná
Dacia s motorom 1.5 dCi nás potešila aj svojou úspornou prevádzkou. Výrobcom udávaná kombinovaná spotreba 4 l/100 km je trochu pritiahnutá za vlasy, no až tak ďaleko od reality zasa nie je. S autom sme jazdili len v mrazivom počasí (- 15 °C až 0 °C), napriek tomu sme sa z Bratislavy do Revúcej dostali s priemernou spotrebou 4,5 l/100 km (na trase dlhej 310 km si vzala 13,4 l nafty). Pre objektivitu však treba priznať, že počas cesty snežilo a na diaľnici sa naša priemerná rýchlosť pohybovala niekde okolo 104 km/h. Celú trasu sme prešli priemernou rýchlosťou 76 km/h. Z Revúcej do Vysokých Tatier (77 km) to Stepway cez zasnežené kopce zvládol za 5,2 l/100 km (ø 62 km/h).
Vyskúšali sme aj meranie pri diaľničných 130 km/h, na úseku dlhom 120 km si pri tomto tempe Dacia pýtala 5,7 l/100 km. Pre zaujímavosť, v priebehu pracovného týždňa sme po Bratislave so Sanderom najazdili 297 km, priemerná rýchlosť sa pohybovala na úrovni 36,1 km/h (vrátane státí na semaforoch) a celkovo spotrebovalo 14,7 l nafty. Priemerná mestská spotreba tak vychádzala na necelých päť litrov.
Nenápadné zlepšovanie
Kým na začiatku testu na nás Sandero Stepway veľký dojem neurobilo (smrad v kabíne, zvláštne riadenie), na konci týždňa by sme si ho najradšej nechali. Nie je dokonalé a optikou ostatných konkurentov z neho naozaj cítiť mnohé kompromisy, no máme pocit, že ľuďom to vadiť nebude. Skôr ocenia jeho tichý a komfortný podvozok, jednoduchú opraviteľnosť a nízku nadobúdaciu cenu. V porovnaní s predchodcom nepredstavuje revolúciu, no ukazuje, že zlepšovať sa dá aj postupne, po malých a dobre premyslených krokoch.
Páči sa nám aj úprimnosť Dacie. Opäť postavila auto, ktoré sa na nič nehrá a v celej svojej nahote ukazuje, kde výrobca šetril. Nie vždy je to príjemný pohľad, no v dnešnom svete plnom neúprimnosti a predstieraného luxusu to považujeme za stále vzácnejší jav.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
komfort na zlých cestách | zápach v kabíne |
spotreba | aerodynamický hluk |
jednoduchosť | „dlhé“ sprevodovanie |
Technické údaje | |
---|---|
Model: | Sandero Stepway 1.5 dCi |
Počet valcov/ventilov: | 4/8 |
Objem motora (cm3): | 1461 |
Výkon (kW/ot.): | 66/4000 |
Krútiaci moment (Nm/ot.): | 220/1750 |
Prevodovka: | 5-manuál |
Dĺžka/šírka/výška (mm): | 4081/1733/1559 |
Rázvor náprav (mm): | 2590 |
Objem bat. priestoru/nádrže (l): | 320/50 |
Maximálna rýchlosť (km/h): | 167 |
Akcelerácia 0 – 100 km/h (s): | 11,8 |
Komb. spotreba (l/100 km): | 4,0 |
Cena: | 11 190 € |
Sériové vybavenie Stepway (vybrané prvky): | |
ABS, stabilizačný systém ESC, ASR, systém kontroly nedotáčavosti, 4 airbagy, palubný počítač, tempomat a obmedzovač rýchlosti, hmlové svetlomety, elektricky nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, paket Cool Music (manuálna klimatizácia + autorádio CD/MP3 so vstupom USB, bluetooth, hands free a ovládaním na volante), manuálna klimatizácia, centrálne zamykanie, elektrické ovládanie predných okien, kolesá Flexwheel 16 palcov, nárazníky vo farbe karosérie, metalíza | |
Autozor: Dacia Sandero – ceny, výbavy a porovnanie s konkurentmi |