Test: Nové BMW 5 je malá sedmička

12.04.2010 05:49
BMW 5
BMW 5 Autor:

Netrvalo dlho a po nástupe nového Mercedesu triedy E, vyrukovalo aj BMW so šiestou generáciou radu 5.

Odvekí rivali sa ešte nikdy v minulosti neodlišovali tak výrazne ako práve dnes. Šiesta generácia mníchovskej „päťky“ si totiž zakladá na športovom natureli viac ako kedykoľvek predtým. To napriek tomu, že je postavená na platforme vlajkovej lode radu 7. Presvedčila nás o tom už „základná“ benzínová verzia 523i.

Dizajnu dominuje silne športový akcent.
Dizajnu dominuje silne športový akcent. Autor: BMW

Exteriér

Ak ste mali v roku 2003 problém s radikálne novým dizajnom končiacej „päťky“, dnes sa obávať nemusíte. Nová „päťka“ sa zaobišla bez dizajnérskych experimentov a omnoho viac akcentuje mníchovskú tradíciu. Hovoriť však o konzervatívnosti nie je na mieste. Je to nádherný kus auta, ktoré v sebe spája nielen prestíž a eleganciu.

Aj na pohľad je to taká menšia...
Aj na pohľad je to taká menšia "sedmička". Autor: BMW

Dlhá predná kapota, ďaleko dopredu predsunutá predná náprava, neprehliadnuteľný zadný previs a línia kabíny v štýle kupé dávajú „päťke“ poriadnu dávku športového espritu. V čomsi sa síce podobá na veľkú sedmičku, no celkový tvar je omnoho plastickejší. Prácu dizajnérov jednoducho cítiť v každučkom detaile.

Rázvor má hodnotu až 2970 mm.
Rázvor má hodnotu až 2970 mm. Autor: BMW

Len si pozrite tvar lamiel v „ľadvinkách“, výrazný bočný prelis tiahnuci sa celým pontónom či neuveriteľne komplikovaný dizajn diódových zadných svetiel s malými bočnými odtrhovými hranami. Pokrvná príbuznosť so sedmičkou sa tak viac prejavila v rozmeroch.

Zadné svetlá majú typickú grafiku najnovších BMW.
Zadné svetlá majú typickú grafiku najnovších BMW. Autor: BMW

Nová päťka je spoľahlivo najväčším modelom v prémiovej triede. Všetko naznačuje už obrovský rázvor 2968 mm, na ktorý sa nechytá nový Mercedes E ani súčasné Audi A6. V porovnaní so sedmičkovým „bavorákom“ je to len o 10 cm menej. Do dĺžky podrástla takmer o päť centimetrov na celkových 4,9 metra, je však o čosi nižšia.

Interiér

Interiérový dizajn je tiež veľmi blízky BMW 7. Najmä tvar palubnej dosky, ktorá je v porovnaní s minulou generáciou opäť orientovaná na vodiča. Kvalita spracovania a materiálov je naozaj špičková. Ak by ste však od veľkých rozmerov čakali aj veľkorysé priestorové proporcie v interiéri, ste na omyle. Predĺžený rázvor totiž nešiel na vrub posádky, ale lepšieho rozloženia hmotnosti medzi nápravy. Päťka vás teda priestorom vonkoncom neoslní. Najmä nie na zadných sedadlách, kde je rezerva na kolená naozaj minimálna.

Interiér v štýle BMW 5 GT je orientovaný viac...
Interiér v štýle BMW 5 GT je orientovaný viac na vodiča. Autor: BMW

Vpredu je to o poznanie lepšie, no z dôvodu aristokraticky širokého stredového tunelu je stále lepšie hovoriť o športovej útulnosti. Napokon sedíme v „bavoráku“, čo cítiť aj zo špičkovej ergonómie a nízkeho posedu. Príplatkové komfortné sedadlá neznesú najmenšiu kritiku, sú pohodlné a pritom stabilizujú telo v zákrutách. Typický hrubý veniec volantu vám hneď padne do ruky, rovnako ak „joystick“ automatickej prevodovky.

Vzadu je tradične trochu pomenej miesta.
Vzadu je tradične trochu pomenej miesta. Autor: BMW

Prístrojový panel je prehľadný a veľkému monitoru multimediálneho rozhrania systému iDrive neprekáža ani ostré slnko. Kým však zvládnete množstvo funkcií, ktoré ponúka, tak sa zapotíte. Pri jazde to nie je práve bezpečné, pretože nová generácia iDrive-u stratila čo-to zo svojej intuitívnosti. Z jediného „kontrolleru“ sa počet tlačidiel v jeho okolí rozrástol na sedem. To síce uľahčuje vstup do najpoužívanejších funkcií, no zároveň núti odpútať pozornosť od riadenia. Aj ďalší pohyb v menu si vyžaduje cvik, takže zaplať pánboh za tlačidlo „back“.

Vybavenie a variabilita

V štandardnej výbave je už spomínaná nová generácia systému iDrive spojená so 7– alebo 10-palcovou obrazovou, adaptívny tempomat s pribrzďovaním, denné svetlá, dvojzónová klimatizácia, bezkľúčové štartovanie, multifunkčný volant či kvalitný audiosystém s CD.

Na tomto aute je oveľa zaujímavejšie to, čo si môžete dokúpiť. A je toho naozaj dosť. Dopriať si môžete nové bezpečnostné prvky ako bi-xennónové svetlá so samočinným prepínaním diaľkového režimu, aktívne riadenie s natáčaním zadných kolies, tempomat s funkciou stop&go, varovanie proti opusteniu jazdného pruhu, monitorovanie slepého uhla či infra kameru odhaľujúcu „neviditeľných“ chodcov.

Batožinový priestor je obrovský.
Batožinový priestor je obrovský. Autor: BMW

Z luxusných prvkov je za príplatok k dispozícii štvorzónová klimatizácia, aktívny podvozok, privieranie dverí, samočinné parkovanie, špičkové audio Profesional a množstvo ďalších systémov, z ktorých väčšina bola zatiaľ vyhradená len pre rad 7 alebo sa objavuje vôbec po prvý raz. Takže pozor na rozpočet. Nami testovaná verzia mala príplatkovú výbavu v cene vyše 40-tisíc eur (!), čo je cena „holého“ modelu 523i.

Kufor BMW 5 sa objemovo nezmenil, no 520 litrov určite stačí. Je však taký hlboký, že na jeho koniec je lepší prístup cez sklopené zadné sedadlá ako cez výklopné veko. Horšie je to s odkladacími priestormi. Je ich síce dosť, no objemovo sú dosť skromné.

Motor a prevodovka

Ak si vyberiete benzínovú verziu, nič menšie ako „trojliter“ nedostanete. Aj základná verzia 523i skrýva radový šesťvalec tohto objemu vyladený na rozdiel od výkonnejších modifikácií 528i (190 kW) a 535i TwinTurbo (225 kW) na 150 kW. To je tak akurát na auto s pohotovostnou hmotnosťou 1625 kg (bez príplatkovej výbavy), aby ste mali príjemný pocit z dynamiky a zadosťučinenie za vynaložené prostriedky. Na stovku to zvláda za 8,2 sekundy.

Obratnosť s riadenou zadnou nápravou je priam...
Obratnosť s riadenou zadnou nápravou je priam neuveriteľná. Autor: BMW

Motor je samozrejme extrémne kultivovaný, má rovnomerný ťah od nízkych otáčok, a ako bonus aj krásny zvuk. S 8-stupňovým automatom s hladkým radením sa v základnom režime Normal snaží udržať otáčky na čo najnižšej úrovni. Napriek tomu nie je spotreba nijako oslňujúca. K tým 7,6 litra, udávaných výrobcom, si radšej pripočítajte dva litre, no a v režime Sport a Sport +, keď prevodovka podradí o dva aj tri stupne nadol, sa z päťky stáva napriek balíku opatrení EfficientDynamics poriadne smädné „kupé“. Takže odčítať číslicu 13 či 14 litrov z palubného počítača nie je naozaj problém. Lepším riešením je preto nepochybne diesel 525d.

Jazdné vlastnosti

Podvozok BMW 5 s aktívnym riadením, riadenou zadnou nápravou a s príplatkovými aktívnymi tlmičmi a stabilizátormi patrí k technologickej špičke. Za volantom nemáte o obrovskom rázvore, ktorý je inak nevýhodou, ani tušenie. Obratnosť päťky je priam neuveriteľná. Jedno natočenie volantu a stres z parkovania päť metrov dlhej limuzíny sa celkom rozplynie.

Elektrický posilňovač uberá spätnú väzbu v...
Elektrický posilňovač uberá spätnú väzbu v riadení. Autor: BMW

Aj pri drsnom zaobchádzaní a prudkých prejazdoch zákrut sa správa ako oveľa menší a agilnejší voz. Hráte sa s ňou takmer ako s malou jednotkou či trojkou aj keď elektrický posilňovač neponúka takú prirodzenú spätnú väzbu ako v minulosti. Žiadne zaváhanie sa nekoná a vďaka aktívnym stabilizátorom ani naklony karosérie. Zásahy stabilizácie sú v súčinnosti s riadenou zadnou nápravou takmer nepostrehnuteľné. Ak si však chcete vychutnať „drifty“ stačí preladiť do mód Sport+ s deaktivovanou stabilizáciou.

Hluk dojazdových pneumatík je výrazný.
Hluk dojazdových pneumatík je výrazný. Autor: BMW

No sú tu aj tienisté stránky. Tou najväčšou je nižší komfort pruženia. Päťka má totiž rada kvalitné cesty a tie naše sú jej nie veľmi pochuti. Plavnosť v štýle Mercedesu teda rozhodne neočakávajte. Už v základnom móde Normal, sa len ťažko vyrovnáva s malými priečnymi nerovnosťami. To aj z dôvodu „tvrdých“ runflatových pneumatík, dodávaných v sérii. Rovnako nepríjemné je strhávanie riadenia na cestách s vyjazdenými asfaltovými koľajami, ktoré dokážu päťku poriadne potrápiť. Vtedy musíte mať volant naozaj pevne v rukách. V aute tejto cenovej kategórie vás tiež nemilo prekvapí hluk odvaľujúcich sa širokých plášťov a celkovo priemerná izolácia podblatníkov. Brzdy sú však perfektné a vysoko prevyšujú výkon tejto motorizácie.

Výhody Nevýhody
 dizajn  miesto vzadu
 jazdné vlastnosti  spotreba
 prevodovka  hluk pneumatík
Technické údaje
Model: BMW 523i Steptronic
Počet valcov/ventilov: R6/24 DOHC
Objem motora (cm3): 2996
Výkon (kW/ot.): 150/6100
Krútiaci moment (Nm/ot.): 270/1500
Prevodovka: 8-automat
Dĺžka/šírka/výška (mm): 4900/1860/1465
Rázvor náprav (mm): 2970
Objem bat. priestoru/nádrže (l): 520/70
Maximálna rýchlosť (km/h): 230
Akcelerácia 0 – 100 km/h (s): 8,2
Priemerná spotreba (l/100 km): 7,6
Cena: 44 100 €
Sériové vybavenie (vybrané prvky):
DSC, 6 x airbag, aktívne opierky hlavy, pneumatiky Runflat, hill-holder, radarový tempomat, elektricky nastaviteľné sedadlá (v dvoch smeroch), výšková a hĺbková regulácia volantu, dvojzónová klimatizácia, elektrický balík na okná a zrkadlá, multimediálne rozhranie iDrive, palubný počítač, bezkľúčové štartovanie, audio BMW Profesional + 6 repro., 17-palcové disky.

BMW rad 5: Aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi na Autozor.sk

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
21. 10. 20191.242 €zdraženie1.316 €
14. 10. 20191.242 €zlacnenie1.315 €
7. 10. 2019zdraženie1.242 €zlacnenie1.321 €
30. 9. 2019zlacnenie1.233 €zlacnenie1.328 €
23. 9. 2019zdraženie1.241 €zdraženie1.334 €
16. 9. 2019zdraženie1.217 €zlacnenie1.321 €
9. 9. 2019zlacnenie1.214 €zlacnenie1.322 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR