Test: Volkswagen Golf GTI

28.11.2009 13:44
Volkswagen Golf GTI
Volkswagen Golf GTI Autor:

Keď prejde okolo, sotva si všimnete, že vás práve minul v súčasnosti najrýchlejší Golf. Šiesta generácia legendárneho hot-hatchu s prívlastkom GTI akoby stiahla svoje rožky.

Nové GTI je nenápadnejšie možno aj preto, že po boku má nové kupé Scirocco a čoskoro bude musieť rátať aj s verziou R. Ale nenechajte sa pomýliť. To, čo vyzerá ako Golf so športovým paketom, je v skutočnosti poriadne „nadupaná“ šelma. Pod kapotou je rovných 210 koní a za volantom to cítiť. Čo na tom, že do „géteíčka“ s päťdverovou karosériou zbalíte celú rodinu.

Exteriér

Ak si pamätáte na predchádzajúce GTI s čiernou agresívnou maskou siahajúcou až takmer k asfaltu, nestačíte sa čudovať premene na civilne pôsobiaci hatchback. Zvlášť v 5-dverovej verzii prišlo šestkové GTI o veľkú časť svojej športovej charizmy. Tuning sa obmedzil na dve červené horizontálne linky v širokej a úzkej prednej maske, zväčšenie sacích otvorov v nárazníku, čierne pozadie projekčných reflektorov, falošný zadný difúzor, nenápadne pretiahnutý strešný spojler a dvojicu chrómových koncoviek výfukov. Ďalšie avíza na adrenalínové schopnosti tohto dravca musíte hľadať. Napríklad červené strmene bŕzd.

Nové GTI z Wolfsburgu už nevyzerá tak agresívne.
Nové GTI z Wolfsburgu už nevyzerá tak agresívne. Autor: Volkswagen

Ani základné obutie na vysokých „balónoch“ s rozmerom 225/45 R17 asi nepoteší milovníkov ostrého náradia a vyprovokuje ich ku kúpe väčších osemnástok. Na druhej strane môže byť práve takáto kamufláž zdrojom veľkého potešenia. S vaším uhladeným géteíčkom si totiž môžete naozaj trúfnuť na akýkoľvek ospojlerovaný exot so „slikami“ a burácajúcim „laufom“. Ak na túto hru nepristúpite, máte možnosť bohatej individualizácie. Od diskov s matným titánovým leskom až po zadné LED-svetlá.

Zozadu upútajú pozornosť dve koncovky výfuku.
Zozadu upútajú pozornosť dve koncovky výfuku. Autor: Volkswagen

Interiér

Kým exteriér GTI ubral na emóciách, v interiéri je novinka neporovnateľne atraktívnejšia než v minulosti. Vnútri si totiž GTI zachovalo všetky prednosti nového Golfu. Brilantná ergonómia, brilantné materiály a dostatok priestoru vpredu aj vzadu vás nenútia robiť žiadne užívateľské kompromisy. Ťažko čosi vyčítať. Rozloženie ovládacích prvkov a prístrojový panel s veľkými, ľahko čitateľnými analógovými stupnicami a centrálnym displejom sú identické. No zopár podstatných zmien tu predsa len je.

Spracovanie interiéru je bezchybné.
Spracovanie interiéru je bezchybné. Autor: Volkswagen

Atmosféru na palube zásadne mení čierne čalúnenie stropu a neprehliadnuteľné športové sedadlá, ktoré vás podržia v zákrutách bez toho, aby extrémne obmedzovali komfort. Kožou obšitý sploštený volant s perfektne vytvarovaným vencom si zamilujete po prvom dotyku. Aj radiaca páka s hliníkovými dekoráciami a hliníkové pedále prezrádzajú adrenalínové gény GTI. Či sa však stotožníte s károvaným čalúnením sedadiel, je otázne, hoci je pre Golf GTI príznačné od prvej generácie zo sedemdesiatych rokov. Priplatiť si v tomto prípade za kožu či alcantaru však asi stojí za to.

Vybavenie variabilita

Odlišnosti vo výbave GTI vychádzajú z jeho športovej povahy. K bohatému bezpečnostnému vybaveniu so sériovými siedmimi airbagmi, aktívnymi opierkami hláv a ESP pribudol práve športový balík, ako spomínané sedadlá, hliníkové dekorácie či kožené doplnky. Luxusnými prvkami zas GTI kopíruje najvyššiu úroveň Highline.

GTI pridáva športový volant, anatomické sedadlá...
GTI pridáva športový volant, anatomické sedadlá a viac hliníka. Autor: Volkswagen

Takže tu nájdete poloautomatickú klimatizáciu a slušnú audiosústavu s ôsmimi reproduktormi. Stále je však veľa toho, čo stojí za hriech. Dvojzónová klimatizácia, špičkové audio Dynaudio s dotykovým farebným displejom, kožené čalúnenie, bi-xenónové natáčacie svetlá alebo navigácia zušľachtia vašu pýchu v garáži, no tiež poriadne prevetrajú peňaženku. Bože, prečo si Volkswagen takmer v roku 2010 stále pýta za USB-port 183 eur?

Ak by sme Golf GTI hodnotili ako klasické auto, asi by nás jeho variabilita nijako nenadchla. Pod zadným vekom totiž nájdete len priemerných 350 litrov pre batožinu a pod dnom už len dojazdovú rezervu. V Golfe tiež nie je možné vytvoriť po sklopení operadiel úplne vodorovnú podlahu. No na „športiak“ to rozhodne nie je zlé a zlá nie je ani ponuka odkladacích priestorov. Nielen vo dverách, ale aj v stredovom tuneli či medzi sedadlami.

Motor a prevodovka

Dvojlitrový preplňovaný agregát 2.0 TFSI (155 kW) s priamym vstrekovaním paliva má za sebou oslnivú kariéru v celej plejáde modelov koncernu VW. Prešiel však viacerými úpravami. Nové piesty a piestne krúžky spolu s variabilným časovaním sacích a tentoraz aj výfukových ventilov mu priniesli o 10 koníkov viac ako v minulosti. Nie je to veľká zmena, no môžete si byť istí, že o prítlak do sedadla nie je núdza. Stovku máte na tachometri v spojení s dvojspojkovou prevodovkou DSG za menej ako sedem sekúnd.

Motor je fenomenálny.
Motor je fenomenálny. Autor: Volkswagen

Motor ťahá ako odušu od 2000 otáčok a s neutíchajúcou zvukovou kulisou, ktorá sa mení od bublavého barytónu až po ostrý alt, ponúka svoje služby až hlboko do červeného poľa. Obmedzovač zasiahne tesne pred hranicou 7000 otáčok za minútu. Motor pritom reaguje na stlačenie plynového pedálu prakticky okamžite. Vďaka harmonickému záťahu chýba azda len akási výbušnosť či virtuálna špička, ktorá by okorenila zážitky za volantom.

Tie však umocňujú famózne echá medziplynu pri podraďovaní, ktoré môžete vziať do vlastných rúk pomocou krídelok na volante. No nie je to nevyhnutné. Aj v športovom režime odvádza 6-stupňové DSG skvelú prácu. No a pri štandardnom ekonomickom móde D sa snaží v záujme čo najnižšej spotreby udržať motor pri nízkych otáčkach. Pokojne aj pri 1500. S veľkým sebazaprením preto možno stlačiť apetít GTI pod osem litrov vysokooktánového benzínu. No v meste či pri neviazanej jazde rátajte radšej s desiatimi až dvanástimi.

Jazdné vlastnosti

Za volantom GTI sa však budete cítiť skvelo nielen pre dynamiku motora, ale najmä vďaka tomu, čo dokáže v zákrutách. Sériou serpentín sa prepletá s obdivuhodnou suverenitou, ktorej limitom sú len pneumatiky s prekvapujúco vysokým profilom. Preklz vnútorného kolesa drží na uzde elektronický diferenciál XDS, takže ani s prenosom výkonu nemá táto prednokolka extra problémy.

Podvozok GTI je tuhší a o 15 mm nižší.
Podvozok GTI je tuhší a o 15 mm nižší. Autor: Volkswagen

Riadenie je o čosi tuhšie, čo je fajn, no tri otáčky na volant sú pre GTI stále priveľa. Nedotáčavosť je skrotená na minimum a náklony karosérie takmer necítiť. Napokon podvozok je nižší o 15 mm a vyladený tuhšie. Nie však v štýle, ktorý by dal zabrať vašej chrbtici. No a ak to chcete úplne bez kompromisov, je tu elegantné, i keď drahé riešenie v podobe príplatkového systému DCC. Ten umožňuje nastaviť tri tuhosti pruženia.

Od tvrdšej Sport až po plavnú Comfort, ktorá ponúka azda ešte lepšie pohlcovanie nerovností ako bežný Golf. Potom bude GTI nielen vaším miláčikom, ale aj nekonfliktným členom celej rodiny. Samozrejme, za predpokladu, že akceptujete jeho cenu na hranici 30 000 eur.

Výhody Nevýhody
 motor nenápadnosť
 ergonómia  cena príplatkovej výbavy
 podvozok DCC  
Technické údaje
Model: Volkswagen Golf GTI DSG
Počet valcov/ventilov: 4/16 DOHC
Objem motora (cm3): 1984
Výkon (kW/ot.): 155/5300
Krútiaci moment (Nm/ot.): 280/1700
Prevodovka: 6-DSG
Dĺžka/šírka/výška (mm): 4213/1786/1500
Rázvor náprav (mm): 2578
Objem bat. priestoru/nádrže (l): 350–1305/55
Maximálna rýchlosť (km/h): 238
Akcelerácia 0 – 100 km/h (s): 6,9
Priemerná spotreba (l/100 km): 7,3
Cena: 29 441 €
Sériové vybavenie GTI (vybrané prvky):
ESP, 7× airbag, aktívne opierky hlavy, elektronická uzávierka diferenciálu XDS, športový podvozok, predné hmlové svetlá, denné svetlá, poloautomatická klimatizácia, športové sedadlá, športový kožený volant, výšková regulácia predných sedadiel, dvojosová regulácia volantu, el. balík na okná a vyhrievané spätné zrkadlá, audio s CD + 8 reproduktorov, športová predná maska, lakované plasty, dvojitá koncovky výfuku.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
29. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.367 €
22. 7. 2019zlacnenie1.224 €zlacnenie1.365 €
15. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.366 €
8. 7. 2019zlacnenie1.224 €zlacnenie1.350 €
1. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.351 €
24. 6. 2019zdraženie1.214 €zdraženie1.329 €
17. 6. 2019zlacnenie1.194 €zlacnenie1.324 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR