Test: Lexus IS 300h F Sport – KERS v civile

V novej generácii Lexusu IS už turbodiesel nenájdete. No nie je za čím smútiť. Nahradila ho hybridná verzia IS 300h. A verte, že má nielen úžasne nízku spotrebu, ale aj horúcu krv. Pri ostrej jazde funguje elektromotor takmer ako KERS.

09.12.2013 06:00
Lexus IS 300h F Sport Foto:
Dizajn nového IS je jasne inšpirovaný superšportom Lexus LFA. Šokuje najmä tvarom predných svetiel. V našom prípade bolo IS okorenené balíkom F Sport.
debata (7)

Lexus sa objemom predaja nemôže v Európe stále merať s veľkou „nemeckou“ trojkou. Nové IS je však vážnym konkurentom pre BMW 3 či Audi A4. Oveľa vážnejším než kedykoľvek predtým. A vyzerá naozaj fantasticky. Sympatické pritom je, že Lexus sa nikdy nehanbil za svoj japonský pôvod a nesnažil sa vytvárať dizajn podľa európskej chuti. Rokmi sa mu podarilo vytvoriť vlastný štýl a nové IS je nepochybne jeho vrcholom. Vrcholom, schopným učarovať aj európskym zákazníkom. Športovému sedanu s profilom kupé nechýba dravá charizma ani individualita, vďaka ktorej si ho jednoducho s konkurenciou nepomýlite.

Na prednej časti IS sa dizajnéri doslova vybláznili. Nielen na výraznej vretenovej maske, ale najmä na extravagantne tvarovaných kompaktných reflektoroch podtrhnutých akousi "fajkou“ denných LED diód. Zboku má však IS takmer klasické proporcie s dlhou prednou kapotou, nízkou siluetou kabíny a dlhým zadným previsom. Prahy dverí sa opticky dvíhajú až k zadným reflektorom. A vôbec, celá zadná časť je podstatne premodelovanejšia a svalnatejšia než na ostatných Lexusoch vrátane relatívne nového GS. Ak vám to nestačí, k dispozícii je, tak ako v našom prípade, športový paket F Sport s tmavými 18-palcovými diskami, rozšírenými prahmi a špeciálnym klavírnym „výpletom“ prednej masky.

Aj zozadu je IS priam očarujúce. Prahy dverí sa... Foto: Lubo Pilc
Lexus IS 300h F Sport Aj zozadu je IS priam očarujúce. Prahy dverí sa opticky dvíhajú až zadným združeným svetlám.

Emócie v každom detaile

Kompaktné proporcie predznamenávajú aj kompaktný interiér. A je to tak. Už pri nastupovaní zistíte, že si sadáte do auta, ktoré obetovalo časť komfortu v prospech emócií. To však nie je výčitka. Keď sa už totiž ocitnete za volantom IS, rýchlo pochopíte, že cieľom bolo vytvoriť pocit, akoby ste práve osedlali čistokrvné kupé. Priestorové pomery na predných sedadlách pritom nie sú stiesňujúce. Nazvime ich radšej útulné. Širokú stredovú konzolu navyše lemuje vo výške kolien mäkké čalúnenie, takže si nohu nemusíte opierať o tvrdý plast.

Z interiéru vyžaruje vyslovene športová... Foto: Lubo Pilc
Lexus IS 300h F Sport Z interiéru vyžaruje vyslovene športová atmosféra. Volant aj sedadlá si doslova zamilujete.

Do tohto auta jednoducho zapadnete s pocitom, že ste dávni známi. Ergonómia základných prvkov je špičková. Polohovateľný volant so športovým vencom, poloha voliča prevodovky aj pedálov neznesú najmenšiu kritiku. A to platí aj o predných sedadlách. Lexus na nich nešetril. Vidno to na enormnej hrúbke operadiel, výraznom bočnom vedení aj dostatočne dlhom sedáku. Len zavalitejším postavám sa môžu zdať bočnice operadiel trochu obmedzujúce. No kto sa rád oprie do zákruty, bude ich doslova milovať.

Vzadu nie je miesta nazvyš, ale ak nemáte nad... Foto: Lubo Pilc
Lexus IS 300h F Sport Vzadu nie je miesta nazvyš, ale ak nemáte nad 180 cm, obávať sa dlhej cesty nemusíte.

Vzadu sú pomery o čosi skromnejšie, ale žeby ste s IS nemohli absolvovať dlhú trasu, sa povedať rozhodne nedá. Sedadlá sú dostatočne profilované aj komfortné. Len priestoru pre nohy by prospelo, ak by sa dali chodidlá zasunúť hlbšie pod predné sedadlá. V šírke pliec je všetko v poriadku aj nad hlavou ostáva zopár milimetrov k dobru. Nebyť zníženého čalúnenia posuvného strešného okna, nemuseli by sa sťažovať ani cestujúci s výškou nad 180 cm.

Na palube digitálna šou

Dizajn palubnej dosky opäť podporuje športovú atmosféru za volantom. Kombinuje prísne horizontálne línie s hi-tech prvkami, ako centrálnym displejom rozhrania či špecifickým digitálnym prístrojovým panelom, ktorý je vyhradený len pre hybridnú verziu. Tvorí ho displej s centrálnym kruhovým ukazovateľom. Po stranách sa zobrazuje teplota motora a stav paliva.

Otáčkomer tu nehľadajte. V režimoch Normal a Eco mode je v ňom zobrazená stupnica využívania výkonu a rekuperácie pri brzdení. V centre je digitálny údaj o okamžitej rýchlosti. Grafika je však veľmi biedna, benzínové IS 250 je na tom so svojimi klasickými ručičkovými „budíkmi“ naozaj lepšie. V režime Sport sa síce stupnica zmení na otáčkomer, ale grafika sa tým veľmi nezlepší. Rýchlosť ostáva naďalej zobrazená digitálne a, bohužiaľ, stále relatívne malými číslicami.

Multimediálne rozhranie patrí k... Foto: Lubo Pilc
Lexus IS 300h F Sport Multimediálne rozhranie patrí k najintuitívnejším. Ovládanie absolútnej väčšiny funkcií pomocou joysticku nevyžaduje odpútanie zraku od premávky.

Škoda, že Lexus nevyťažil z digitalizácie prístrojov viac, napríklad aspoň možnosťou nastaviť si preferované zobrazenie. To je totiž viazané pevne na zvolený jazdný režim. Na tom nič nemení ani možnosť posunúť tlačidlom na volante centrálny ukazovateľ viac doprava, pričom sa vytvorí v ľavej časti displeja väčší priestor na zobrazenie údajov palubného počítača či grafické zobrazenie energetických tokov hybridnej sústavy. Ale niečo za niečo, v tejto konfigurácii zmizne z panelu stav paliva a teplota chladiacej kvapaliny.

Pochvalu si, naopak, zaslúži multimediálne rozhranie ovládané joystickom po pravej strane radiacej páky. Poznáme ho už z menšieho IS 200h aj väčšieho GS a svojou intuitívnosťou patrí k najlepším na svete. Všetko totiž ovládate pohybom joysticku bez nutnosti odpútavať pozornosť od riadenia. Pri tomto ovládači sú na rozdiel od konkurenčných rozhraní len tri tlačidlá. Celkovému dojmu by opäť pomohla sofistikovanejšia grafika centrálneho displeja a najmä rýchlejšie reakcie na vaše pokyny. Rýchlosť systému pripomína totiž staršie smartfóny.

Chybičky krásy nájdete aj v ergonómii. Napríklad kruhový ovládač jazdných režimov je príliš blízko lakťovej opierky, takže ho počas jazdy musíte tak trochu hľadať. Úplne stratené sú ovládače aktivácie systému sledovania mŕtveho uhla a nastavenia intenzity osvetlenia prístrojového panelu. A aj ovládanie tempomatu s malou páčkou na pravej strane stĺpika riadenia pripomína dávnejšie časy. Nastavovanie teploty klimatizácie posunom prstu po kovovej lište pôsobí síce futuristicky, ale praktické rozhodne nie je.

Slušný kufor, málo odkladacích miest

Chýbať vám tiež budú odkladacie priestory. Pred radiacou pákou už neostalo miesto na žiadnu schránku, keďže je tu široká stredová konzola s ovládaním audia a klimatizácie, a aj schránka pred spolujazdcom je veľmi malá. Nápoje je možné umiestniť do držiakov na stredovom tuneli, ale spolujazdec tak príde o lakťovú opierku. O to väčšie sú odkladacie schránky vo dverách, hľadať v nich však predmety počas jazdy nie je práve bezpečné.

Kufor má 450 litrov – fantastický údaj na to,... Foto: Lubo Pilc
Lexus IS 300h F Sport Kufor má 450 litrov – fantastický údaj na to, že pod podlahou ukýva tento hybrid batérie.

Kufor s objemom 450 litrov a obmedzeným prístupom cez relatívne malý otvor by si za normálnych okolností nezaslúžil veľa pochvaly. Ale pozor, toto je hybrid, takže klobúk dole za to, že sa konštruktérom podarilo ukryť batérie prakticky bez obmedzenia objemu a variability. Hybridné IS prišlo v kufri len o 30 litrov a pritom si zachovalo aj možnosť sklápania zadných operadiel. To znamená, že si poradí aj s dlhšími predmetmi, hoci treba priznať, že otvor medzi interiérom a kufrom mierne obmedzuje zosilnená priečka skeletu.

Zvuk šesťvalca, pod kapotou len štvorvalec

Pohon IS 300h je v porovnaní s klasickou verziou úplne odlišný. Napriek tomu, že pod kapotou pracuje tiež benzínový motor s objemom 2,5 litra. Tento raz však nejde o 6-valec, ale 4-valcový agregát s atkinsonovým cyklom. Ten pravdepodobne lepšie zapadá do hybridnej koncepcie s elektromotorom a planétovou prevodovkou E-CVT a je tiež ľahší. Takže celkový rozdiel medzi IS 250h a IS 300h aj s batériami a elektromotorom je približne iba 100. V základných verziách dokonca len 65 kg.

Šesťvalec z IS 250h pod kapotou hybridu... Foto: Lubo Pilc
Lexus IS 300h F Sport Šesťvalec z IS 250h pod kapotou hybridu nehľadajte. Nahradil ho 4-valec s tým istým objemom, no spojený s elektromotorom a planétovou prevodovkou e-CVT. Celkový výkon je 164 kW.

Celkový výkon sústavy, kde má spaľovací motor 133 kW a elektromotor 105 kW je naladený na maximálnych 164 kilowattov. Takže strach z nedostatku dynamiky mať naozaj nemusíte. Navyše pracuje systém v troch režimoch. Kým v móde Eco sa sústava snaží šetriť energiu zvýšenou rekuperáciou a maximálnym možným využitím elektromotora, v režime Sport sa hybrid začína správať ako systém KERS. A má čo ponúknuť. Krútiaci moment 300 Nm dodáva elektromotor od nulových otáčok, takže relatívne slabý záťah benzínového agregátu s atkinsonovým cyklom (221 Nm) nie je naozaj problém.

IS 300h vás vie poriadne potlačiť do sedadla. Na stovku zrýchľuje za slušných 8,3 sekundy. A keďže planétová prevodovka E-CVT s plynulou zmenou prevodového pomeru za normálnych okolností kazí ten správny športový zážitok, aktivuje sa v režime Sport akustický systém ASC. Ten generuje zvukovú kulisu ostrého 6-valca, ale aj zmien pri virtuálnom radení rýchlostí. Funguje to pomerne presvedčivo vrátane medziplynov pri ostrom podraďovaní a to aj v čase, keď benzínový motor vôbec nepracuje. Je to síce barlička, ale viac emócií z hybridného pohonu sa získať asi nedá.

Na diaľnici je však tento zvuk dosť otravný, takže je škoda, že generátor zvuku nie je možné vypnúť alebo ľubovoľne nastavovať jeho intenzitu. Dá sa to len prepnutím do iného módu. No aj v móde Normal stále cítiť zvukovú stopu generátora a to sa nám už zdalo prehnané.

Spotreba pod sedem litrov

Ak vám je režim Sport stále málo, využiť môžete športový alebo manuálny mód prevodovky. Pri radení šiestich predvolených stupňov krídelkami na volante je dojem sekvencie takmer autentický. Zvláštnosťou hybridu je však dosť nepríjemný efekt, že akcelerácia pokračuje nejakú tu desatinku sekundy aj po zložení nohy z plynu, dokonca sa akoby zintenzívnila. Nič vám nebráni ani v driftingu. Stačí deaktivovať stabilizáciu a zadný náhon máte plne pod vlastnou kontrolou.

To v režime Eco sa IS 300h mení na tichú limuzínu s excelentným akustickým komfortom. Práca motora, ktorý sa snaží udržiavať čo najnižšie otáčky, prípadne sa pri nízkom zaťažení, spomaľovaní a státí úplne vypína, je takmer nepočuteľná. A vôbec, interiér IS 300h patrí, čo sa týka odhlučnenia, na absolútnu špičku triedy. To platí aj o odrušení aerodynamického hluku a hluku od podvozka. No ani v tomto režime nie je IS 300h žiadnym lenivcom. Dodávka „živej vody“ v podobe dodatočných elektrických newtonmetrov je vždy poruke.

A spotreba? Opäť palec hore. Aj keď s rozprávkovými údajmi výrobcu o priemernom apetíte 4,4 až 4,7 litra nepočítajte. Častým vypínaním spaľovacieho motora a schopnosťou prejsť až štyri kilometre v elektrickom režime sa však redukuje spotreba najmä v mestskej premávke. Osekávajú sa jednoducho špičky najmenej efektívnej jazdy pri pomalých posunoch v kolónach, parkovacích manévroch a v časoch, keď bežné auto nevyužíva spaľovací motor, no má ho naštartovaný. Dlhé kolóny ste tak schopní absolvovať bez jednej jedinej kvapky paliva. Stáva sa, že benzínový motor je v meste aktivovaný aj menej ako 50 percent času jazdy.

Výsledok jasne cítiť. V chladnom počasí jesenných dní sme v meste jazdili pod sedem litrov benzínu na 100 km. Ak sa však naučíte s hybridom spolupracovať, čo znamená najmä jemnú prácu s plynom, môžete sa dostať aj nižšie. Mimo mesta podlezie IS 300h bez extra ekonomického jazdného štýlu pokojne šesť litrovú hranicu. Viac paliva si pýta len na diaľnici, kde sa musí spoliehať takmer výlučne na energiu benzínu. No aj tak to nebolo pri diaľničnom tempe nikdy viac ako 7,5 litra. A keďže sme mali možnosť porovnávať aj benzínovú verziu IS 250, rozdiel v spotrebe je naozaj dramatický. A to bez extra ústupkov v dynamike. IS 300h je v zrýchlení na stovku pomalšie len o zanedbateľné dve desatiny sekundy.

Istý v každej situácii

Jazda v IS je skutočným zážitkom. Je to vyslovene šoférske auto. Vyspelý podvozok, v našom prípade vybavený aj adaptívnym odpružením AVS, zadný náhon a citlivá elektronická stabilizácia sú ako stvorené pre technickú trať. IS ostáva stabilné a s ľahkosťou reže zákruty. Napokon, aj hybrid má rozloženie hmotnosti 50 : 50. Jemnú nedotáčavosť tlmia citlivé zásahy elektroniky.

Chýbalo nám však ostrejšie riadenie. K vychýleniu z krajných polôh potrebujú kolesá takmer tri otáčky volantu. S priamejším prevodom by boli reakcie predsa len pohotovejšie a spätná väzba ešte intenzívnejšia. Ale čo je podstatné, Lexus IS je neskutočne komfortný. Aj na 18-palcových diskoch F Sport a nízkom profile pneumatík, 225/40 vpredu a 255/35 vzadu, dokáže vďaka adaptívnym tlmičom filtrovať nerovnosti vo veľkom štýle. Nemecká prémia tu opäť nestíha.

Lexus IS nás doslova očaril. Ešte nikdy sa táto japonská značka nepriblížila k nemeckej trojke, najmä BMW radu 3, tak blízko. Jazdné vlastnosti by sme postavili minimálne na roveň a, čo sa týka komfortu odpruženia a akustického komfortu, môžu páni z Mníchova len snívať. Samozrejme, japonská kvalita a hybridná technológia aj niečo stoja. Základné IS 300h štartuje na 35 900 eurách. Za náš F Sport si však priplatíte ďalších 13 000 eur.

Útechou je, že okrem športového balíka obsahuje aj adaptívny podvozok, systém nastavenia jazdných režimov, LED diódové svetlá, navigačný systém, fantastické elektricky nastaviteľné športové sedadlá či výkonné audio. Za ďalšie vychytávky, ako audio Mark Levinson a najmä asistenčné systémy vrátane monitorovania slepého uhla, radarového tempomatu, automatického prepínania diaľkového režimu svetiel, výstrahy pred opustením jazdného pruhu či prednárazového systému si však musíte bohužiaľ opäť priplatiť. My sme ich tiež nemali a cena sa pritom vyšplhala na 55 900 eur.

Výhody Nevýhody
dizajn grafika centrálneho displeja
slušný kufor generátor zvuku motora bez regulácie
nízka spotreba grafika prístrojového panelu
Technické údaje
Model: IF 300h F Sport
Objem motora (cm3): 2494
Výkon (kW/ot.): 133/6 000
Krútiaci moment (Nm/ot.): 221/4 200
Prevodovka: E-CVT planétová
Dĺžka/šírka/výška (mm): 4 665/1 810/1 430
Rázvor náprav (mm): 2 800
Objem bat. priestoru/nádrže (l): 450/66
Maximálna rýchlosť (km/h): 200
Akcelerácia 0 – 100 km/h (s): 8,3
Komb. spotreba (l/100 km): 4,4 – 4,7
Cena: 48 900 €
 
Lexus IS 300h F Sport
Lexus IS 300h F Sport
+38Lexus IS 300h F Sport
7 debata chyba
Články podľa značiek