Test: Kia Soul 1.6 CVVT LX

14.05.2009 17:02
Kia Soul
Soul je napriek svojej výške na ceste stabilný. Autor:

Kia vystrčila rožky a dostala chuť experimentovať. Jej autám z posledných rokov nechýba kvalita a tradičným zákazníkom silné racionálne uvažovanie. Chce to však zmenu, poriadne sa odviazať. Vstupenkou do sveta zábavy má byť crossover Soul. Vyskúšali sme jeho benzínovú verziu s motorom 1.6 CVVT.

Dizajn Soulu rozdelil verejnosť na dva nezmieriteľné tábory a vzhľadom na šokujúce proporcie novinky máme podozrenie, že presne o to automobilke šlo. Konzervatívnejšie založení zákazníci majú z jeho príliš odviazaných tvarov strach a pre tento krok nikdy nenájdu dostatok pochopenia. Je tu však aj druhá skupina. Ľudia, ktorí nechcú žiť podľa presne vytýčených pravidiel a vyhľadávajú nevšednosť. Uniformita je im cudzia a klasický rodinný hatchback ich nároky neuspokojí. Práve pre nich je tu Soul, crossover s drzým výrazom a vojenským strihom karosérie.

Dizajn Soulu pôsobí mimoriadne robustne.
Dizajn Soulu pôsobí mimoriadne robustne. Autor: Václav Lipavský

Vysoké boky, hrubá strecha a výrazný pontón s úzkymi bočnými oknami vytvárajú klamlivý dojem SUV. Soul však žiadne terénne ambície nemá a jeho najväčším úletom bude parkovanie na vysoké obrubníky chodníkov. Napriek tomu je jeho sebavedomý výraz dobrým nápadom a mohol by k značke prilákať nových, aktívnejších zákazníkov.

Interiér

Nedajte sa odradiť príliš plastovým interiérom a budete mať s nápaditých tvarov palubnej dosky radosť. Kia síce stvárnením interiéru nepriniesla nič nové, no vtipnosť niektorých detailov oživuje celkový dojem. V základnej verzii interiéru predvádza širokú paletu šedých odtieňov, no spracovanie plastov, lícovanie a ich povrchy nedávajú dôvod k vážnejšej kritike. Keď otvoríte malú schránku na vrchu stredovej konzoly, objavíte červené plasty. Jednoduchý ale účinný spôsob ako šokovať.

Palubná doska je z tvrdých plastov.
Palubná doska je z tvrdých plastov. Autor: Václav Lipavský

Vyššia poloha sedenia nie je v Soule na škodu. Práve naopak, v aute bez športových ambícií vám vyšší posed zabezpečí dobrý výhľad a pohodlné nastupovanie. Kým výhľad smerom vpred poteší, dozadu už vidíte horšie. Môže za to efektne stúpajúca bočná línia okien a kombinácia úzkeho zadného okna a širokých stĺpikov okolo neho.

Pozícia za kožou obšitým volantom s ideálnym priemerom je dobrá, škoda len, že volant si dokážete prispôsobiť len výškovo. Jeho pozdĺžne nastavovanie by ste tu hľadali márne. Rovno vám však povieme, že sa bez neho väčšina vodičov zaobíde.

Vysoká strecha znamená veľa priestoru na hlavy vpredu aj vzadu. Okrem toho nájdete na všetkých miestach aj dostatok priestoru na kolená a chodidlá. Sedadlá sú príkladne tvrdé, takže v nich zvládnete bez bolestí chrbtice aj dlhšie cesty. Len pri nich nemôžete posádku obťažovať rýchlymi prejazdmi zákrut, pri ktorých odhalíte ich slabé bočné vedenie.

Tvrdé sedadlá sú vhodné na dlhšie cestovanie.
Tvrdé sedadlá sú vhodné na dlhšie cestovanie. Autor: Václav Lipavský

Odkladacích miest má posádka k dispozícii dosť, niektoré z nich sú však príliš plytké či malé, čo trochu degraduje ich pôvodný účel.

Batožinový priestor so základným objemom 340 l (s dvojitou podlahou dokonca hrozivých 222 l) a vysokou nakladacou hranou môžete chápať ako slabinu auta ašpirujúceho na každodenného praktického pomocníka. Keď si však uvedomíte, na akom malom pôdoryse stojí, začnete túto skutočnosť vidieť v inom svetle. V žiadnom prípade však nechceme Soul obhajovať a sme si istí, že marketing sa veľkosťou batožinového priestoru v prospektoch auta určite oháňať nebude. Prepravnú kapacitu zväčšíte zložením zadného deleného operadla na sedáky, tam však variabilita Soulu končí. V otázke variability vnútorného priestoru na lídrov tohto segmentu nemá. Vzniknutá predĺžená podlaha je príkladne rovná.

Motor a jazdné vlastnosti

V mohutnej prednej časti sa ukrýva priečne uložený benzínový štvorvalec 1.6 CVVT, ktorý sa pri pohľade zhora v motorovom priestore doslova stráca. Má to samozrejme výhodu v nižšom ťažisku a množstve miesta medzi motorom a kapotou. To príde vhod pri nechcenej inzultácii chodca a jeho následnom dopade na deformovateľnú kapotu. Okrem tohto humánneho dôvodu je však „utopenosť“ agregátu aj dôsledkom faktu, že v amerických verziách tu nájdete podstatne väčší benzínový dvojliter.

Aj s menším benzínovým motorom je však Soul svižným autom. Jeho vitalita je sčasti výsledkom kratšieho sprevodovania, ktoré je vzhľadom na charakter motora a vysokú stavbu Soulu nevyhnutné. Pohotové reakcie v meste sú preto vykúpené otravným hlukom na diaľnici.

Na suchom asfalte predvádza Soul ukážkovú...
Na suchom asfalte predvádza Soul ukážkovú priľnavosť. Autor: Václav Lipavský

Na dnešné pomery pomerne nízku maximálnu rýchlosť (177 km/h) pripisujeme z aerodynamického hľadiska nešťastnému tvarovaniu karosérie. Nejde ani tak o jej prednú časť, ale kolmú zadnú stenu, ktorá pôsobí pri vysokých rýchlostiach ako aerodynamická brzda. Pri atakovaní hranice 170 km/h tak začne silnejúci aerodynamický odpor vyhrávať a nedá rozpálenému štvorvalcu šancu. V tomto prípade by nepomohol ani šiesty prevodový stupeň, pretože 156 Nm si s ťažkým Soulom vo vyšších rýchlostiach jednoducho neporadí. Bez zaujímavosti nie je ani to, že pri maximálnej rýchlosti sa motor napriek kratšiemu sprevodovaniu na piatom prevodovom stupni ani nepriblíži otáčkam maximálneho výkonu (6300 ot./min). Na druhej strane je aj to dôkazom, s akými aerodynamickými odpormi musí agregát Soulu bojovať.

Čo sa týka jazdných vlastností, na začiatok dobrá správa. Pokiaľ si pri pohľade na vysokú karosériu Soulu predstavíte strašidelné bočné náklony v zákrutách, obávate sa zbytočne. S výškou 1610 mm súvisí aj vyššie položené ťažisko, takže aby sa konštruktéri vyvarovali veľkým náklonom, logicky museli pritvrdiť pruženie. Výsledkom je stabilita a príkladná priľnavosť na rovnom asfalte. Prejdite však na rozbitú cestu a Kia znervóznie. Tam kde sa pruženie cee'du s dierami pekne vyrovná, Soul odskočí a vy máte pocit, že s povrchom cesty bojuje. V priamom smere však auto ostáva za každých okolností stabilné.

Čiastočným vysvetlením je aj jednoduchšia konštrukcia podvozka. Cenové tlaky a angažovanosť striedmo uvažujúceho ekonomického oddelenia odsúdili Soul na použitie jednoduchšej platformy zo sesterského modelu Hyundai i20. Kým cee'd používa zadnú viacprvkovú nápravu, Soul si musí vystačiť s vlečenými ramenami spojenými torzne pružnou priečkou. Pri pomalom presune mestom navyše už v základe tvrdo nastavené pruženie a tlmenie ešte zhoršujú veľké príplatkové 18-palcové kolesá (pneumatiky Continental s rozmermi 225/45 R 18), ktoré mal obuté aj náš testovaný exemplár. Základom sú rozumnejšie 15-palcové disky.

Priestorovo jednoduché riešenie zadného zavesenia sa však v lepšom svetle ukáže pri vyšších rýchlostiach. Tvrdšie nastavené tlmiče sa na malých nerovnostiach prejavujú hlukom, keď ich však pri vyšších rýchlostiach zaťažíte väčšími silami, začnú fungovať ako majú a podvozok sa stáva poddajnejším. Pruženie pod tlakom získa na jemnosti a správanie auta je predvídateľnejšie.

Vzadu je len jednoduchá konštrukcia nápravy.
Vzadu je len jednoduchá konštrukcia nápravy. Autor: Václav Lipavský

Riadenie s elektrickým posilňovačom príliš nekomunikuje, no presnosť mu nechýba. Na suchej ceste Soul dobre odoláva nedotáčavosti a na limite sa správa bezpečne a stabilne. Široké pneumatiky síce uberajú z linearity jeho reakcií, ale ani pri náhlom prekročení ich schopností nerobia z Kie zákerného protivníka. Auto sa jednoducho začne prednými kolesami hrnúť von zo zákruty, pričom tie zadné sa stále vzorne držia cesty. Uberte v tej chvíli plyn a natočené predné kolesá sa vrátia do pôvodnej stopy. Zadnú nápravu vyvediete z miery až necitlivým pribrzdením uprostred zákruty. Väčšina majiteľov však schopnosti Soulu na hrane skúšať nebude.

Brzdy sú dobre dávkovateľné a vďaka štyrom kotúčom aj patrične účinné. Kombinácia hrboľatej cesty a tvrdšieho pruženia však držala riadiacu jednotku ABS neustále v pohotovosti a tá spúšťala protiblokovací systém aj na úsekoch, kde sme to nečakali.

Výrobcom udávaná kombinovaná spotreba 6,5 l/100 km sa nám zdá príliš optimistická. Po otáčkach hladný benzínový štvorvalec, krátka päťstupňová prevodovka a karoséria s aerodynamikou krabice na topánky (cx = 0,39) vytvárajú smrteľnú kombináciu, ktorá sa podpisuje pod výslednú vyššiu spotrebu. Jej skutočnú hodnotu sme si pomocou palubného počítača overiť nemohli, pretože ho Soul, čo je zarážajúce, neponúka ani ako príplatkovú položku. Po dotankovaní nádrže nám však vyšiel približný údaj 8 l/100 km.

Resumé

Automobilke Kia sa modelom Soul podarilo naštrbiť povesť výrobcu kvalitných, no miestami až príliš racionálnych modelov bez  ambícií zaujať. Soul spôsobil potrebný rozruch a dvíhanie obočí tradičných aj nových zákazníkov. Prináša čerstvý vzduch do prostredia klasických rodinných hatchbackov a svojim nevšedným pojatím prináša nádej, že vlastníctvo Kie môže byť aj emocionálnou záležitosťou. Má chyby, ale ich skutočný význam nedokáže zatieniť výnimočnosť tohto modelu. Ich existenciu ospravedlňuje aj výborná cena, ktorá je príjemná aj bez neustáleho pripomínania pomeru ceny a hodnoty. Jej výška vzdialene pripomína časy, keď kórejskí výrobcovia ponúkali maximum výbavy za minimum peňazí. Vtedy nevyhnutný krok sa v prípade Soulu javí skôr ako premyslený ťah. Schopnosti Soulu na ceste nedosahujú úroveň technicky prepracovanejšieho cee'du, ale v reálnej premávke bude pre vás šokujúci vzhľad novinky omnoho dôležitejší.

Základná cena modelu Kia Soul 1.6 CVVT LX: 11 610 € (349 763 Sk)

Sériové vybavenie verzie LX (vybrané prvky):
ABS + ESP, airbag vodiča a spolujazdca, bočné airbagy predných sedadiel, hlavové airbagy vpredu aj vzadu, imobilizér, dojazdové rezervné koleso, tónované sklá, slnečná clona na čelnom skle, posilňovač riadenia, výškovo nastaviteľný volant, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, centrálne zamykanie, elektrické ovládanie predných a zadných okien, rádio s CD a MP3 + 4 reproduktory, AUX a USB vstup + iPod kábel.

Technické údaje:
radový štvorvalcový benzínový motor, vodou chladený, uložený vpredu naprieč, zdvihový objem valcov 1591 cm3, maximálny výkon 93 kW (126 k) pri 6300 ot./min., maximálny krútiaci moment 156 Nm pri 4200 ot./min.
Kombinovaná spotreba: 6,5 l/100 km
Prevodovka: päťstupňová manuálna prevodovka, suchá jednolamelová spojka s prítlačnou pružinou a hydraulickým ovládaním

Podvozok: vpredu nezávislé zavesenie na spodných priečnych ramenách a vzperách McPherson, vzadu vlečené ramená spojené torzne pružnou priečkou, priečny skrutný stabilizátor vpredu aj vzadu
Brzdy: Vpredu aj vzadu kotúčové, vpredu chladené s priemerom 280 mm, vzadu plné s priemerom 262 mm, protiblokovací systém ABS s rozdeľovačom brzdnej sily, mechanická ručná brzda pôsobiaca na zadné kolesá

Karoséria: päťdverový päťmiestny van, DxŠxV: 4105×1785×1610 mm, rázvor osí kolies 2550 mm, pohotovostná hmotnosť 1170 kg, objem batožinového priestoru 340/671 l

Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 11,0 s
Maximálna rýchlosť: 177 km/h

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
29. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.367 €
22. 7. 2019zlacnenie1.224 €zlacnenie1.365 €
15. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.366 €
8. 7. 2019zlacnenie1.224 €zlacnenie1.350 €
1. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.351 €
24. 6. 2019zdraženie1.214 €zdraženie1.329 €
17. 6. 2019zlacnenie1.194 €zlacnenie1.324 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR