Test: Citroën C1 1.0i Pack

13.05.2009 11:49
Citroën C1
S príplatkovými polepmi na karosérii vzbudzuje patričnú pozornosť. Autor:

So zhusťujúcou sa premávkou sú malé mestské autá v kurze. Okrem Talianov, ktorí sú na tomto poli takmer neporaziteľní, majú v segmente pojazdných nákupných tašiek silné slovo aj Francúzi. A Citroën má vo výrobnom programe hneď niekoľko hráčov. Vyskúšali sme najmenšieho z nich, model C1 s benzínovým trojvalcom pod kapotou.

Byť efektívny nie je v dnešnom svete vyžadujúcom stále viac neomylných rozhodnutí jednoduché. Nie je problém vyrobiť kvalitné auto, horšie je postaviť ho tak, aby popri svojich schopnostiach ničiť konkurenciu prinášalo automobilke zisk. Koncern PSA má s riešením podobných úloh bohaté skúsenosti a tie naplno uplatnil aj pri vývoji dvojičiek Citroën C1 a Peugeot 107. Áno, čítate správne, malé C1 má svoj zrkadlový obraz v podobe rodinného príbuzného s logom Peugeot. Aby sme však boli ešte presnejší, k francúzskym dvojičkám pribudol ešte niekto tretí. Technicky identické autíčka totiž vznikli za odbornej technickej asistencie japonskej Toyoty. Výsledkom sú teda technicky identické a opticky mierne odlišné trojičky Citroën C1, Peugeot 107 a Toyota Aygo.

Úzke pneumatiky majú šírku len 155 mm.
Úzke pneumatiky majú šírku len 155 mm. Autor: Václav Lipavský

Pozornejší si určite všimli, že na fotografiách je stále pôvodný model C1. Svetu sa nedávno predstavila aj jeho mierne modifikovaná podoba, no okrem malých optických zmien prednej časti s ešte výraznejším nasávacím otvorom sa na ňom nezmenilo prakticky nič. A nepovažujte to za chybu alebo do neba volajúcu prílišnú snahu šetriť na vývoji. Automobilka jednoducho nič meniť nemusela. Citroën dokonca nemal dôvod siahnuť ani na nastavenie pruženia, takže môžeme predpokladať, že inovovaná cé-jednotka sa bude na ceste chovať rovnako ako náš testovaný model.

Vysoko umiestnené svetlomety sú pri malých...
Vysoko umiestnené svetlomety sú pri malých kolíziách chránené. Autor: Václav Lipavský

Vonkajší vzhľad zaváňa aj po rokoch potrebnou originalitou a aj keď sa niekomu môže javiť kombinácia veľkých predných svetlometov a nápadného nasávacieho otvoru ako infantilná, rozhodne jej nemôžeme upierať nápaditosť. Kolesá umiestnené v rohoch, nafúknutá kabína a oku lahodiace plynulé krivky vytvárajú nenásilný mix vlastností, ktorými dokáže malý Citroën stále zatieniť aj mladšiu konkurenciu.

Minimalistický interiér

Len v superlatívoch sa dá hovoriť o priestorovej ponuke modelu C1. Konštruktérom sa podaril na pôdoryse s rozmermi 3435 × 1630 mm postaviť plnohodnotný štvormiestny interiér, pričom ani cestujúci vzadu nebudú cestovanie na dlhšie trasy považovať za sofistikovanú formu trestu. Sedadlá nie sú výraznejšie tvarované, takže pri rýchlych a nečakaných zmenách smeru budú vaše zadky cestovať v rytme udávanom elektromechanickým riadením, sedí sa v nich však pohodlne a rozhodne ich nemožno nazvať malými. Vpredu bude váš priestor kráľovský a vzadu vás C1 zaskočí tým, koľko ponúka miesta na hlavu aj kolená.

Za otáčkomer na tenkom...
Za otáčkomer na tenkom "tykadle" si musíte priplatiť. Autor: Václav Lipavský

Horšie je to so stvárnením niektorých detailov v interiéri. Kým základný jednoduchý tvar palubnej dosky a výplní dverí prezrádzajú nízke vývojové a výrobné náklady (nič však nepôsobí urážlivo lacným dojmom), absencia ovládania spolujazdcovho elektricky ovládaného bočného okna na vodičovej strane, či nepodsvietené niektoré spínače na stredovej konzole už zaváňajú neprimeraným šetrením. Niektoré lacné detaily sú tak v kontraste s veľmi hodnotne pôsobiacim stvárnením bielych doplnkov interiéru.

Na plochých sedadlách sa sedí veľmi príjemne.
Na plochých sedadlách sa sedí veľmi príjemne. Autor: Václav Lipavský

Batožinový priestor je skôr symbolický, čo je logickou daňou za veľkorysý priestor na zadných sedadlách a zadné kolesá posunuté doslova do rohov karosérie. Jeho využiteľnosť je navyše obmedzená pomerne malým nakladacím otvorom, ktorý vznikne odklopením veľkého zadného okna tvoriaceho imitáciu veka. Toto je riešenie je vyústením snahy minimalizovať výrobné náklady a čo najmenej ohroziť torznú tuhosť malej karosérie, no v konečnom dôsledku vám skomplikuje nakladanie neskladných predmetov.

Motor a jazdné vlastnosti

Motor patrí k jednej z najsilnejších stránok auta. Hoci sa to pri pohľade na jeho chabý počet valcov nezdá, trojvalec v C1 dokáže potešiť výkonom aj pokrokovou konštrukciou. Hneď na začiatku však treba poznamenať, že naša chvála patrí motorárom Toyoty, pod ktorých rukami motor vznikal. Agregát s kódovým označením 1KR-FE má totiž japonský rodný list a je výsledkom spolupráce Toyoty a koncernu PSA pri výrobe trojičiek v českom Kolíne.

Trojvalcová konštrukcia má svoje opodstatnenie a hoci sa konkurencia (dokonca v prípade modelu Yaris aj samotná Toyota) často v tejto objemovej kategórii uchyľuje k štvorvalcom (z dôvodu podstatne vyrovnanejšieho a tichšieho chodu), trojvalec má menej pohyblivých častíc, vyžaduje menšiu olejovú náplň, ktorá sa spolu s chladiacou kvapalinou zohreje skôr na prevádzkovú teplotu (motor skôr pracuje v optimálnom režime, čím klesajú emisie aj spotreba) a má menšie pasívne odpory dané menším vnútorným trením vzájomne sa pohybujúcich častí. Mnohým možno uniká aj skutočnosť, že subjektívne vnímaná sila motora je daná aj plochou a zdvihom jeho piestov, čo hrá v prospech trojvalca, pretože štvorvalec má tieto hodnoty pri rovnakom objeme vždy menšie.

Jednoduchá zadná náprava nás svojimi...
Jednoduchá zadná náprava nás svojimi schopnosťami prekvapila. Autor: Václav Lipavský

Nevýhodou trojvalcovej koncepcie je nevyrovnaný chod plný vibrácií a v nízkych otáčkach občas protivný zvuk. Konštruktéri motora proti tomuto neduhu zabojovali použitím väčšieho zotrvačníka, ktorý pomerne úspešne prekonáva skokové zmeny v pohybe kľukového mechanizmu. Aj to má však nevýhodu v podobe menšej ochoty motora hrnúť sa do otáčok. Kým v nízkych a stredných otáčkach tak motor prekvapuje dynamikou, vo vyšších otáčkach mu výrazne dochádza dych.

Maximálny výkon 50 kW (68 k) znie na auto s pohotovostnou hmotnosťou mierne prevyšujúcou 800 kg dostatočne a hoci je jeho maximálny krútiaci moment 93 Nm k dispozícii až pri 3600 otáčkach, Citroën ide príjemne za plynom aj pri nižších otáčkach.

Vyspelá celohliníková konštrukcia so suchými oceľovými vložkami (podobný koncept používajú aj hliníkové motory BMW) a malý objem pôsobia pozitívne na nízku hmotnosť motora, čo je v tak malom aute, akým je C1 nesmierne dôležité. Malý Citroën preto netrpí neprimeraným zaťažovaním prednej nápravy. Malé zotrvačné sily sa tak pri zmene smeru nemusia preťahovať s úzkymi pneumatikami o priľnavosť a auto mení smer prekvapujúco ochotne. Dopomáhajú mu k tomu aj elastokinematické púdzra uloženia ramien zadnej vlečenej nápravy, ktorá tak má v krízových situáciách veľmi nenápadnú, no o to užitočnejšiu tendenciu k samoriadeniu.

Motor ukrýva pokrokovú techniku.
Motor ukrýva pokrokovú techniku. Autor: Václav Lipavský

Dobré vyladenie pruženia a tlmenia sa v kombinácii s robustnou konštrukciou podvozka (najmä ramená prednej nápravy) starajú nielen o výbornú obratnosť a manévrovateľnosť, ale aj o veľmi vyrovnané správanie auta na rozbitej ceste. Komfort vyšších tried samozrejme nečakajte, no nekontrolované poskakovanie zo strany na stranu sprevádzané vystrašeným pohľadom a zbesilým kľučkovaním spotených dlaní po primerane veľkom volante sa nekoná ani na veľmi zlých cestách. So zaťažením auta sa komfort pruženia samozrejme ešte zvyšuje. Pomerne malé prepruženie zadnej nápravy však môže pri plnom zaťažení občas vystrašiť posádku „kopancom“ do chrbta, kedy sa nápravy oprú do gumených dorazov a úlohu pružiacich elementov na chvíľu preberú chrbtice posádky.

V zákrutách sa C1 nakláňa menej akoby ste vzhľadom na jej charakteristiku pruženia očakávali. Za jej volantom získate takmer okamžite potrebnú dôveru, ktorú vám vezme len bočný vietor na diaľnici a protivietor pri míňaní autobusu alebo kamióna. Vtedy to s autom zakýva ako s plachetnicou, čo vás vráti nohami na zem. A to je možno dobre, pretože celková vyváženosť, agilita a priľnavosť C1 sú tak návykové, že vás to môže zvádzať k športovej jazde. Povedzme si to však na rovinu, ani „rýchle“ biele pruhy na karosérii a výbava vzdialene zaváňajúca športovou atmosférou z C1 športový nástroj nerobia.

Prevodová páka manuálnej päťstupňovej prevodovky je subtílna a dlhá, no jej dráhy patria k tým kratším a presnosť zapadania jednotlivých prevodových stupňov k tým presnejším. Asi tušíte správne, keď vám toto správanie manuálne prevodovky PSA v ničom nepripomína. Rovnako ako motor pochádza aj prevodovka k krajiny vychádzajúce slnka, čo prezrádza nápis Toyota vyrazený na jej boku. Radenie však nie je úplne dokonalé a občas si páka žiadala pre zaradenie potrebného prevodového stupňa naozaj poriadne pritlačiť.

Dlhšie odstupňovaná prevodovka nekazí dynamiku...
Dlhšie odstupňovaná prevodovka nekazí dynamiku auta. Autor: Václav Lipavský

Jej odstupňovanie je skôr dlhšie, takže na diaľnici neprídete o uši a príliš vytočený motor nevypije malú nádrž skôr , než sa dostanete k najbližšiemu benzínovému čerpadlu. Keď je už reč o palive, palubný počítač je v C1 len zbožným prianím, no podľa tempa ubúdania benzínu z nádrže sa javia údaje výrobcu o spotrebe ako pomerne reálne. A kombinácia ľahkého auta, maloobjemového trojvalca a dlhšie odstupňovanej prevodovky nám koniec koncov ani nedáva dôvod na pochybnosti.

Resumé

Citroën C1 nie je na trhu nováčikom, no aj v záplave najnovších a veľmi schopných súperov dokáže nechať vyniknúť svoje silné stránky. V jeho interiéri cítite šetrenie na detailoch, ktoré vám budú pri každodennom používaní komplikovať život a batožinový priestor vám za určitých okolností môže pripadať ako zlý vtip, ale to, čo dáva C1 široké lakte, sú jeho reálne schopnosti v meste. Je obratný, mimoriadne priestranný, ponúkne vám plynulú jazdu a živý motor vám na tvári vyčarí úsmev. A o to presne ide. Citroën C1 dokázal namixovať správny pomer racionality a zábavy , čím si získal našu priazeň.

Základná cena modelu Citroën C1 1.0i Pack 3dv: 11 548 € (347 900 Sk)

Sériové vybavenie verzie Pack (vybrané prvky):
ABS + rozdeľovač brzdného účinku, airbag vodiča a spolujazdca, systém kontroly stability pri brzdení v zákrute, zásuvka 12 V, plnohodnotné rezervné koleso, zadný stierač s ostrekovačom, kryt batožinového priestoru, celoplošné kryty kolies, posilňovač riadenia, predpríprava na autorádio (kabeláž + anténa).

Technické údaje:
Motor: radový trojvalcový benzínový motor, vodou chladený, uložený vpredu naprieč, zdvihový objem valcov 998 cm3, maximálny výkon 50 kW (68 k) pri 6000 ot./min., maximálny krútiaci moment 93 Nm pri 3600 ot./min.
Kombinovaná spotreba: 4,6 l/100 km
Prevodovka: päťstupňová manuálna prevodovka, suchá jednolamelová spojka s prítlačnou pružinou a hydraulickým ovládaním

Podvozok: vpredu nezávislé zavesenie na spodných priečnych ramenách a vzperách McPherson, vzadu vlečené ramená spojené torzne pružnou priečkou, priečny skrutný stabilizátor na prednej náprave
Brzdy: Vpredu kotúčové, vzadu bubnové brzdy, protiblokovací systém ABS s EBV, mechanická ručná brzda pôsobiaca na zadné kolesá

Karoséria: trojdverový štvormiestny hatchback, DxŠxV: 3435×1630×1465 mm, rázvor osí kolies 2340 mm, pohotovostná hmotnosť 820 kg, objem batožinového priestoru 139/712 l

Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 13,7 s
Maximálna rýchlosť: 157 km/h

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
9. 12. 20191.232 €1.324 €
2. 12. 2019zlacnenie1.232 €zlacnenie1.324 €
25. 11. 2019zlacnenie1.233 €1.326 €
18. 11. 2019zlacnenie1.235 €zdraženie1.326 €
11. 11. 2019zlacnenie1.242 €zdraženie1.324 €
4. 11. 2019zdraženie1.243 €zdraženie1.317 €
28. 10. 20191.242 €zlacnenie1.315 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR