Test: Dacia Sandero 1,5 dCi

Daciu Sandero sme si už mali možnosť vyskúšať s 1,6 litrovým benzínovým agregátom pod kapotou. Tentokrát sa nám do rúk dostala silnejšia verzia 1,5 litrového vznetového motora, ktorý dôverne poznáme z viacerých modelov francúzskeho Renaultu.

01.03.2009 15:35
Dacia Sandero Foto:
Dizajn Sandera je nám celkom sympatický.
debata

Sandero je druhým modelom, ktorým táto Renaultom znovu oživená rumunská automobilka rozšírila svoju ponuku. So sesterským Loganom zdieľa až 70 % komponentov, no zvonku to až také evidentné nie je. Je vidno, že na dizajne Sandera si tvorcovia predsa len nechali záležať o čosi viac, ako v prípade staršieho Loganu. Štýlovejšie tvarovanému Sanderu sa ľahšie pozerá konkurencii do očí, ako jednoduchšiemu Loganu.

**
Rovnaký interiér zdedil po Sandere aj... Foto: Ondrej Rabatin, Autovia.sk
Dacia Sandero Rovnaký interiér zdedil po Sandere aj faceliftovaný Logan.

**

Známy interiér

Pri našom prvom stretnutí so Sanderom sme boli relatívne milo prekvapení jeho interiérom. Neočaril nás síce nemeckou kvalitou ani talianskym dizajnom, no oproti prvému Loganu to bol výrazný pokrok. Aj v interiéri Sandera sú do značnej miery použité tvrdé plasty a iné lacnejšie materiály, no ako na celok sa na to pozerá oveľa lepšie. Keď sa nám do rúk dostal faceliftovaný Logan, jeho interiér na nás pôsobil podobne, no mali sme pocit, že sme ho už niekde videli. Keď sme krátko potom testovali toto Sandero, naše podozrenie sa potvrdilo. Interiér faceliftovaného Loganu je úplne totožný s tým, ktorý nájdete aj v Sandere. Nevieme, či je to dobré, alebo zlé, ale v každom prípade vás môže utešiť fakt, že za takúto cenu nezoženiete nové auto s priestrannejším interiérom a väčším batožinovým priestorom. Samozrejme, pokiaľ neberieme do úvahy Logan a sesterskú Thaliu. V každom prípade by však peniaze putovali takmer do tej istej kasy, takže tieto autá vlastne pre Sandero priamu konkurenciu nepredstavujú.

**
Tvary Sandera na nás pôsobia veľmi vyrovnane a... Foto: Ondrej Rabatin, Autovia.sk
Dacia Sandero Tvary Sandera na nás pôsobia veľmi vyrovnane a súmerne.

**

Turbodiesel od Renaultu

Štvorvalcový turbodiesel s objemom 1,5 litra poznáme už z viacerých modelov značky Renault. Je to celkom vydarený agregát, ktorý poslušne odvádza svoju prácu aj v Dacii Sandero. Keďže Sandero patrí skôr medzi tie ľahšie autá, motor s výkonom 63 kW (85 k) a hlavne krútiacim momentom 200 Nm dokáže auto celkom slušne rozbehnúť. Čo nás však na kombinácii 1,5 dCi + Sandero doslova zarážalo, bola extrémne nízka spotreba paliva. Ak vynulujete údaj priemernej spotreby pri ustálenej rýchlosti medzi 80 a 90 km/h na piatom prevodovom stupni, po čase sa vám spotreba paliva ustáli na neuveriteľných troch litroch na 100 km. Pripomíname však, že sme šli po rovinke a udržiavali spomínanú rýchlosť. Bežne sa však dá mimo mesto jazdiť za 4 až 5 litrov. Maximum nám palubný počítač ukázal pri ustálenej rýchlosti 130 km/h, ale proti silnému vetru. Vtedy Sandero spotrebovalo 6,2 litra nafty na 100 km. V meste sa spotreba pohybuje okolo piatich litrov na 100 km. Tento agregát je teda pod kapotou Sandera mimoriadne úsporný. Jediné čo by sme motoru vytkli je jeho vyššia hlučnosť, alebo skôr slabšie odhlučnenie interiéru.

Hmlovky sú súčasťou sériovej výbavy verzie... Foto: Ondrej Rabatin, Autovia.sk
Dacia Sandero Hmlovky sú súčasťou sériovej výbavy verzie Arctica.

Jazda

Už pri bližšom skúmaní z vonku si môžete všimnúť, že Sandero nezaprie krajinu svojho pôvodu. Jeho svetlá výška je oproti bežným autám tejto triedy o dosť vyššia. Je to cítiť aj pri jazde. Bočné náklony sú o čosi väčšie, na aké sme zvyknutí. Na druhej strane sa však Sandero dokáže bravúrne vysporiadať z takými dierami či nerovnosťami na cestách, ktoré konkurenciu ľahko vyvedú z miery. Posilňovač riadenia má o niečo menší účinok ako väčšina dnešných áut. Pri otáčaní volantom to teda chce použiť trochu viac sily. Dráhy radiacej páky sú síce krátke, no v krajných polohách má radiaca páka ako keby gumové dorazy.

Spolupráca s Renaultom je evidentná aj podľa... Foto: Ondrej Rabatin, Autovia.sk
Dacia Sandero Spolupráca s Renaultom je evidentná aj podľa nápisu na veku batožinového priestoru.

Resumé

Naozaj nemôžeme povedať, že by bola Dacia Sandero zlé auto. Za prijateľnú cenu dostanete auto, ktoré má svoje neodškriepiteľné vlastnosti ako úspornosť či priestrannosť interiéru alebo robustnosť podvozka, no musíte rátať z tým, že nízku cenu je vidieť na niektorých detailoch. Ak ste typ človeka, ktorý sa cez to dokáže preniesť, Sandero by ste mohli brať ako výhodnú kúpu. Dacia Sandero však rozhodne nie je autom pre perfekcionistov.

Základná cena modelu: Dacia Sandero 1,5 dCi (63 kW) Arctica: 11.190 €

Sériové vybavenie verzie Arctica (vybrané prvky):
Airbag vodiča a spolujazdca, protiblokovací systém ABS+AFU, predné hmlové svetlomety, palubný počítač, manuálna klimatizácia, hydraulický posilňovač riadenia, elektricky ovládané zrkadlá s vyhrievaním, elektricky ovládané predné okná, centrálne uzamykanie s diaľkovým ovládaním, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, vrecká na operadlách predných sedadiel

Technické údaje
Radový štvorvalcový turbodúchadlom preplňovaný vznetový motor, vodou chladený, ventilový rozvod DOHC, uložený vpredu naprieč, zdvihový objem valcov 1461 cm3, maximálny výkon 63 kW (86 k) pri 3750 ot./min, maximálny krútiaci moment 200 Nm pri 1900 ot/min.
Kombinovaná spotreba: 4,6 litra/100 km
Prevodovka: päťstupňová  manuálna prevodovka, trecia suchá jednokotúčová spojka, pohon predných kolies.

Podvozok: Vpredu: nezávislé zavesenie kolies typu McPherson s trojuholníkovým ramenom, vzadu náprava v tvare „H“ s torznou priečkou
Brzdy: vpredu kotúčové brzdy s priemerom kotúča 259 mm, vzadu bubnové brzdy, protiblokovací systém ABS, ručná brzda pôsobiaca na zadné kolesá

Karoséria:
5– dverový hatchback, DxŠxV 4020×1746×1534 mm, rázvor osí kolies 2588 mm, pohotovostná hmotnosť 1090 kg, objem batožinového priestoru 320 litrov,

Zrýchlenie z 0 – 100 km/h: 13 s
Maximálna rýchlosť: 167 km/h

debata chyba
Články podľa značiek