Test: Peugeot Partner Tepee Outdoor

18.02.2009 23:42, aktualizované: 19.02.2009 06:58
Peugeot Partner Tepee Outdoor
Peugeot Partner Tepee je ideálnym autom na rodinné dovolenky. Autor:

Rovnaké auto sme už nášmu redakčnému testu podrobili. Už vtedy sme však v tomto aute videli potenciál na ideálne rodinné "približovadlo" stvorené na dovolenky a veci s tým súvisiace. Rozhodli sme sa jednu takú dovolenku nasimulovať.

Nový Peugeot Partner zaznamenal oproti svojmu rovnomennému predchodcovi obrovský pokrok. Okrem toho, že narástol do všetkých rozmerov, sa stal oveľa prívetivejším osobným autom. Ani nový model v sebe nezaprie, že bol skonštruovaný ako úžitkové auto, no verzia Tepee môže poslúžiť ako mimoriadne priestranné rodinné auto. Nám sa do rúk dostala verzia Outdoor. Tá má oproti bežnému Partneru Tepee zvýšenú svetlú výšku podvozku a zospodu ochranný kryt motora. Do terénu by sme s týmto autom určite nejazdili, no predsa len bude na nespevnených povrchoch o čosi odolnejšie, ako vyslovene cestné štandardné Tepee. Od neho sa dizajnovo verzia Outdoor odlišuje dramatickejšou prednou časťou a niektorými ďalšími detailmi, ako na exteriéri, tak aj v interiéri.

Svetlá výška verzie Outdoor je o niečo väčšia...
Svetlá výška verzie Outdoor je o niečo väčšia ako v prípade štandardnej verzie. Autor: Ondrej Rabatin, Autovia.sk

Priestranný interiér

V interiéri Peugeotu Partner naozaj nie je núdza o vnútorný priestor. Začneme odzadu. Batožinový priestor ponúka už v základe 675 litrov objemu, čo je v skutku impozantná hodnota. Po vybratí zadných sedadiel je k dispozícii až neuveriteľných 3000 litrov. Zadný rad sedadiel tvorí ako keby samostatná trojica sedadiel. Tie sú tiež individuálne sklápateľné. Predné sedadlá nám svojimi lakťovými opierkami trochu pripomenuli sedadlá autobusu. V prípade spolujazdca to nepredstavuje žiaden problém, no na mieste vodiča sme si dlho nevedeli nájsť ideálnu polohu. Ešte šťastie, že sedadlo vodiča je výškovo nastaviteľné. Okrem najnižšej polohy sme totiž mali dojem, že sedíme na barovej stoličke. Volant má o niečo vodorovnejší sklon, na aký sme zvyknutí a radiaca páka bola trochu ďaleko. Mali sme pocit, že riadenie je dosť preposilňované a radiaca páka typicky nepresná. Podobne aj pruženie bolo naladené veľmi mäkko a komfortne, ako je to pre Francúzov charakteristické. Stačí si však uvedomiť, že riadite rodinné MPV a po pár kilometroch sa dá na všetky tieto veci zvyknúť.

Na palubnej doske je trochu cítiť, že pochádza...
Na palubnej doske je trochu cítiť, že pochádza z úžitkového auta. Autor: Ondrej Rabatin, Autovia.sk

Hurá na cesty

Ako sme spomenuli v úvode, Peugeot Partner Tepee sa nám javil ako ideálne auto na rodinné dovolenky. Rozhodli sme sa teda preveriť jeho schopnosti na dlhšej trati. S novým Partnerom sme sa vydali do Mníchova. Táto bavorská metropola je od Bratislavy vzdialená zhruba 500 km. Cesta vedie výhradne cez diaľnice, teda väčšinu času sme cestovali 130-kou. Aspoň sme to tak plánovali. Prekvapilo nás, že aj rakúski cestári dokážu byť zaskočení snehom vo februári ako tí naši. Zhruba hodinku sme teda strávili čakaním v zápche na diaľnici. Aj keď sme sa však hýbali, na väčšom úseku cesty nebola vozovka očistená. Doslova sme sa teda brodili snehom. Veľmi podobne vyzerala aj cesta späť. Našťastie sa však už obišla bez výraznejšieho čakania v zápchach.

Zadný rad sedadiel tvorí trojica samostatných...
Zadný rad sedadiel tvorí trojica samostatných sedadiel. Autor: Ondrej Rabatin, Autovia.sk

Pod kapotou nami testovaného Peugeotu Partner Tepee Outdoor pracoval najsilnejší vznetový motor s objemom 1,6 litra. Ten dosahuje maximálny výkon 80 kW (110 k) a najvyšší krútiaci moment 240 Nm. Vďaka funkcii „Overboost“ je však možné jeho hodnotu krátkodobo zvýšiť o 20 Nm na výsledných 260 Nm. Prevodovka má síce iba päť stupňov, no jej odstupňovanie je úplne dokonalé. Auto dokáže vďaka nemu uspokojivo zrýchľovať a zároveň byť úsporné takmer za každých okolností. Treba si však uvedomiť, že Partner s týmto motorom nie je žiadny trhač asfaltu, aj keď ide v podstate o najsilnejší motor v ponuke. Pravdaže, autu dodáva celkom slušnú dynamiku, no slabší agregát by sme neodporúčali. Tento motor je skrátka pre partner Tepee ako stvorený.

Vysúvacie "poličky", ako aj...
Vysúvacie "poličky", ako aj prostredné sedadlo po sklopení ponúka miesto na odloženie nápoja. Autor: Ondrej Rabatin, Autovia.sk

Kvôli značne nepriaznivým jazdným podmienkam sme nečakali, že nám palubný počítač ukáže tak prijateľnú hodnotu spotreby paliva, akú nám po návrate do Bratislavy ukázal. Na výrobcom udávaných 4,9 litra nafty na 100 km v mimomestskej prevádzke môžete na diaľnici rovno zabudnúť. Vzhľadom na to, že sme sa v podstate celý čas brodili snehom a to nemalou rýchlosťou, považujeme priemernú spotrebu rovných 7 litrov nafty na 100 km za celkom dobrý výsledok. V meste sa dá jazdiť aj za 6 litrov nafty na 100 km a nie za 6,8, ako udáva výrobca.

Obrovské výklopné zadné dvere majú samostatne...
Obrovské výklopné zadné dvere majú samostatne otvárateľné okno. Autor: Ondrej Rabatin, Autovia.sk

Resumé

Okrem ďalších dní testu sme v tomto aute strávili niečo vyše 13-tich hodín v priebehu jedného dňa. Cestovali sme štyria a nikto z nás sa na nič nesťažoval. Keďže sme nepotrebovali prostredné zadné sedadlo, sklopili sme ho. Cestujúci na zostávajúcich dvoch zadných sedadlách tak získali okrem lakťovej opierky aj ďalší menší úložný priestor a miesto na odloženie nápojov. Okrem toho sme vďaka sklopeniu prostredného sedadla získali bezproblémový prístup do batožinového priestoru počas jazdy. Ideálne je to aj s platóm zakrývajúcim batožinový priestor odloženým v kufri. Nápoje sa dali odkladať aj do „poličiek“, ktoré sa vysúvajú z operadiel predných sedadiel. V podstate v celom interiéri nájdete množstvo odkladacích priestorov a to nie len malých a praktických, ale aj väčších, kde sa bez problémov zmestí napríklad aj 1,5 litrová PET fľaša.

Ak máte radi francúzske autá, dokážete sa preniesť cez fakt, že Partner sa predáva aj ako úžitková dodávka a radi jazdíte so svojimi najbližšími na dovolenky autom, Partner Tepee by mohol byť horúcim kandidátom na nového člena vašej rodiny. Ak túžite aj po vyššej svetlej výške a spodnom kryte motora, siahnite po verzii Outdoor.

Cena základného modelu: Peugeot Partner Tepee Outdoor 1,6 HDi: 23 252 €

Sériové vybavenie verzie Outdoor (vybrané prvky):
Airbag vodiča aj spolujazdca, protiblokovací systém ABS, rozdeľovač brzdnej sily EBD, variabilný elektrohydraulický posilňovač riadenia, elektrické ovládanie predných okien a zrkadiel (vyhrievané), centrálne uzamykanie s diaľkovým ovládaním, výškovo a osovo nastaviteľný volant, manuálna klimatizácia, 16“ kolesá s okrasnými krytmi, palubný počítač, autorádio RD4 (6× repro) + mp3 a ovládanie pod volantom, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, predné hmlové svetlomety, pochrómované strešné nosiče s možnosťou priečneho namontovania, atermické čelné sklo, zadné výklopné dvere s otvárateľným oknom, bočné posuvné dvere na pravej i ľavej strane, vnútorné priečne nosiče pod strechou, ochranný kryt pod motorom, zvýšená svetlá výška

Technické údaje
Motor: Radový štvorvalcový vznetový motor, vodou chladený s priamym vstrekovaním paliva typu common rail, štvorventilová technika, ventilový rozvod DOHC, zdvihový objem valcov 1560 cm3, maximálny výkon 80 kW (110 k) pri 4000 ot/min, maximálny krútiaci moment 240 Nm pri 1750 ot/min (260 Nm – overboostový režim)
Kombinovaná spotreba: 5,6 litra/100 km
Prevodovka: päťstupňová  manuálna prevodovka, suchá jednokotúčová spojka, pohon predných kolies.

Podvozok: Vpredu: nezávislé zavesenie kolies na vzperách typu MacPherson, vzadu vlečené ramená odpružené skrutnými žrďami, priečne stabilizátory vpredu aj vzadu.
Brzdy:  vpredu a vzadu kotúčové brzdy, vpredu s vnútorným chladením, protiblokovací systém ABS + EBD, ručná brzda pôsobiaca na zadné kolesá

Karoséria:
5-dverové MPV, DxŠxV 4380×1810×1875 mm, rázvor osí kolies 2728 mm, prevádzková hmotnosť 1504 kg, objem batožinového priestoru 675/3000 litrov,

Zrýchlenie z 0 – 100 km/h: 12,5 s
Maximálna rýchlosť: 173 km/h

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek