Test: Toyota Corolla sedan 1.4 D-4D

Toyotu Corollu vystriedal na hlavnom fronte hatchbackov nižšej strednej triedy nový Auris. Corolla však prešla modernizáciou v podobnom duchu ako Auris a do boja sa vracia ako štvordverový sedan, síce so starým menom, ale s novou tvárou. Novú Toyotu Corollu sedan sme si vyskúšali so základným vznetovým motorom pod kapotou.

17.08.2008 10:21
Toyota Corolla sedan Foto:
Toyota dokazuje, že aj konzervatívny dizajn môže pôsobiť dynamicky.
debata

Zatiaľ čo tvary nového Aurisu sú pomerne konzervatívne a nadväzujú na dizajn poslednej päťdverovej Corolly, nová Corolla sedan akoby išla vlastnou cestou. Najevidentnejšie je to na prednej časti. Tá je tvarovaná veľmi zaujímavo a originálne. Nevšedne pôsobí nová Corolla aj zozadu. Silueta klasického sedanu pritom pripomína vozidlá strednej triedy. Svojím dizajnom pôsobí nová Corolla priam až exoticky. Na našom trhu je tak príjemným spestrením nie veľmi širokej ponuky sedanov nižšej strednej triedy.

Konzervatívne elegantný interiér

Interiér Corolly je oproti Aurisu o dosť umiernenejší. Chýba futuristicky tvarovaná stredová konzola plynulo prechádzajúca do stredového tunela. Corolla však prevzala z Aurisu všetky moderné prvky vrátane veľmi pekných a prehľadných optitrónových prístrojov. Uprostred otáčkomera je ukazovateľ teploty motora a stav palivovej nádrže. V strede rýchlomera je tachometer a tak isto sú tam zobrazované hodnoty z palubného počítača. Interiér ako celok pôsobí športovo-elegantným dojmom. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni. Jediné výhrady by sme mali snáď k použitým plastom a k chodu ovládačov klimatizácie. Všetko ostatné vyzerá a funguje tak dobre, ako sme na to u tejto japonskej automobilky zvyknutí.

Sedadlá v novej Corolle sú skôr pohodlné a bez výrazného bočného vedenia. Obzvlášť pohodlná je zadná lavica, kde sa vďaka absencii stredového tunela bez problémov usadia aj traja ľudia. Priestor na nohy opäť pripomína vozidlá o triedu vyššie. Batožinový priestor nijako nezaostáva za priestorom v interiéri. Jeho veľkosť predstavuje rovných 450 litrov.

Kultivovaný motor

S novou Corollou sa nám jazdilo veľmi príjemne. Riadenie má ten správny odpor a rýchlostná páka sa pohybovala v presnej kulise s precíznosťou Toyote vlastnou. Podvozok je naladený skôr komfortnejšie, ale keď príde do tuhého, nesklame vás a s istotou si podrží stopu.

Pod kapotou nami testovanej Corolly pracoval základný vznetový štvorvalec s objemom 1,4 litra. Ten bol tak dobre odhlučnený, že by ste nemali veľký problém presvedčiť posádku o tom, že pod kapotou sa ukrýva benzínový agregát. Tak isto sa do interiéru neprenášajú takmer žiadne vibrácie.

Motor dodáva Corolle dostatočnú dynamiku. V porovnaní so silnejšou verziou motora 1,4 TDI, ktorý sme si mali možnosť vyskúšať v novej Fabii, by sa mohlo zdať, že dynamicky Corolla za Fabiou mierne zaostáva. Corolla je však o dosť väčšie a tým aj ťažšie auto. Vyššia hmotnosť je tak isto podpísaná aj pod o 3 desatiny litra vyššou kombinovanou spotrebou. V kultúre chodu sa však trojvalec vo Fabii nemôže s Corollou porovnávať.

Resumé

Toyota Corolla je veľmi schopné rodinné auto. Je priestranná, komfortná a s motorom 1,4 D-4D navyše aj veľmi úsporná. Pokiaľ netúžite vyslovene po pretekárskych zážitkoch za volantom, nemusíte mať obavy ani z malého objemu motora. Jeho 66 kW (90 k) na bežné jazdenie určite postačí. Ak navyše máte radi typickú eleganciu sedanov, Corolla by pre vás mohla byť ako stvorená.

Cena základného modelu: Toyota Corolla 1.4 D-4D Sol: 579.900 Sk (akcia 08 Edition)

Cena testovaného vozidla:  596.900 Sk

Sériové vybavenie:
Airbag vodiča aj spolujazdca (s možnosťou deaktivácie), bočné a hlavové airbagy, kolenný airbag vodiča, protiblokovací systém ABS+EBD+BA, elektrický posilňovač riadenia, elektrické ovládanie okien a zrkadiel (vyhrievané), centrálne uzamykanie s diaľkovým ovládaním, predné hmlové svetlomety, rádio s CD prehrávačom, 6 reproduktormi a ovládaním na volante, výškovo nastaviteľný kožený volant, palubný počítač, manuálna klimatizácia.

Príplatkové vybavenie testovaného vozidla:
metalická farba: strieborná – saténová: 17.000 Sk

Technické údaje:
Radový štvorvalcový turbodúchadlom preplňovaný vznetový motor, vodou chladený, ventilový rozvod OHC, uložený vpredu naprieč, zdvihový objem valcov 1364 cm3, maximálny výkon 66 kW (90 k) pri 3800 ot/min, maximálny krútiaci moment 190 Nm od 1800 do 3000 ot/min.
Priemerná spotreba: 4,9 litra/100 km
Prevodovka: päťstupňová  manuálna prevodovka, trecia suchá jednokotúčová spojka, pohon predných kolies.
Podvozok: vpredu nezávislé zavesenie kolies typu McPherson, vzadu  vlečné ramená spojené torznou tyčou.
Brzdy:  vpredu kotúčové s vnútorným chladením, vzadu neodvetrávené kotúčové, protiblokovací systém ABS+EBD+BA, ručná brzda pôsobiaca na zadné kolesá.

Karoséria:
4 – dverový sedan, DxŠxV 4540×1760×1470 mm, rázvor osí kolies 2600 mm, pohotovostná hmotnosť 1335–1385 kg, objem batožinového priestoru 450 litrov.

Zrýchlenie: z 0 – 100 km/h : 12 s
Maximálna rýchlosť: 175 km/h

debata chyba
Články podľa značiek