Test: Toyota Auris 1.6 VVT-i

Bohatšia výbava, výkonnejší motor a lepší dojem. Tým nás potešil, prekvapil a to v nás zanechal nástupca Corolly so zlatistým názvom Auris po našom druhom vzájomnom stretnutí.

26.02.2008 09:02
Toyota Auris Foto:
Toyota Auris 1.6 VVT-i Sol+
debata

Toyota sľubovala pred príchodom nástupcu Corolly veľkú revolúciu, čo koniec koncov symbolizovala aj zmena tradičného názvu a použitie vznešeného označenia Auris. Namiesto toho so sebou novinka priniesla iba slušný pokrok a na pozadí sľubov jednoducho nedokázala úplne naplniť očakávania.

Konzervatívny neznamená nudný

Dizajnéri sa pri návrhu Aurisu držali pri zemi a módne výstrelky prenechali ostatným. Toyota dobre pozná svoju klientelu, a tá v tomto smere extravagantné riešenia nevyhľadáva. Z mierneho nadhľadu môžeme skonštatovať, že línie auta sú deriváciou tvarov poslednej Corolly. Auris je vďaka ich modernejšiemu poňatiu bacuľatejší a okatejší, a to ho robí súčasným.

V interiéri auta sa naopak jeho tvorcovia nenechali ničím obmedzovať. Ktovie, pri riešení stredovej konzoly si možno predsa len mohli zobrať príklad z konvenčnejšie realizovaného exteriéru. Jej mimozemské poňatie môže byť vnímané kontroverzne, lenže práve jej klenutému tvaru vďačíme za praktické umiestnenie radiacej páky blízko volantu. Daňou za to je horšie dostupný odkladací priestor pod ňou.

Prostredie okolo vodiča vizuálne oživujú efektné a veľmi výrazné „trojrozmerné“ budíky, ktoré sú navyše prehľadné a dobre čitateľné. Celkový dojem z paluby Aurisu zhoršovali tvrdšie plasty, ale priestorové pomery to dokázali solídne vyvážiť. Poslednú výčitku si od nás odnesie ovládanie automatickej klimatizácie – rozloženie ovládacích tlačidiel by mohlo byť intuitívnejšie a displej na strane spolujazdca, zobrazujúci smer prúdenia vzduchu, sa z miesta vodiča ligotal a údaje na ňom je potrebné trochu lúštiť.

1.6 VVT-i

Základný 1,4-litrový motor, ktorý nám robil spoločnosť pri prvom stretnutí s Aurisom, veľa vody nenamútil a poskytoval autu iba nutnú porciu dynamiky. Inými slovami, také striedme obedové menu, v ktorom máte všetko, ale vedeli by ste si predstaviť výdatnejší chod.

Naše očakávania od sofistikovanej jednašestky boli teda podstatne vyššie. Otváranie sacích a výfukových ventilov riadi systém Dual VVT-i a svoju prácu robí naozaj dobre. Motor ťahá už od nízkych otáčok a od troch tisíc už predvádza len to najlepšie. Pri 6000 ot./min dosahuje najvyšší výkon 124 koní, čo je v tejto triede motorov jedna z najvyšších hodnôt. Auris však váži nezanedbateľných 1300 kilogramov, takže v šprinte z nuly na 100 km/h sa musíme uspokojiť s časom 10,4 sekundy.

Poklonu si zaslúži i jeho kultivovaný chod a sťažovať si nemožno ani na spotrebu. V meste sme sa pohybovali v rozmedzí 7,5 až 8 litrov na 100 km a to sme sa neriadili dvojicou šípok medzi otáčkomerom a tachometrom, ktorá vám našepkáva, kedy preradiť na nižší či vyšší stupeň, ak chcete jazdiť čo najšetrnejšie. Na nejakú živú a svižnú jazdu v takom prípade zabudnite, nižšiu spotrebu však s ich pomocou určite dosiahnete.

Podvozok si dáva záležať skôr na komforte celej posádky než na uspokojení pretekárskej duše vodiča. Jednoduchá torzná zadná náprava mu neumožňuje zmerať si sily s tými najlepšími zo segmentu. Toto privilégium dopriala Toyota iba verzii s najsilnejším turbodieselom 2.2 D-4D, ktorú vybavila zadnou nápravou s dvoma trojuholníkovými ramenami.

Záver

Auris je klasik zameraný na klientelu vyhľadávajúcu tradičné hodnoty, ktorá chce jednoducho dobré auto. A Auris je dobrý, dokonca veľmi dobrý, k čomu moderná jednašestka významne prispieva. Osobnosť lídra sme v ňom ale nenašli.

Základná cena Toyota Auris 1.6 VVT-i Sol+: 619 900 Sk
Cena testovaného vozidla: 619 900 Sk

Sériové vybavenie:
airbag vodiča a spolujazdca, bočné a hlavové airbagy, kolenný airbag vodiča, ABS+EBD+BA, predné hmlové svetlá, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, tempomat, rádio s CD a 6× repro, ovládanie audio systému na volante, palubný počítač, elektrický posilňovač riadenia, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, strieborné obloženie interiéru, kožený volant a hlavica radiacej páky, výškovo a pozdĺžne nastaviteľný volant, el. ovládanie okien vpredu i vzadu, el. nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá

Príplatkové vybavenie testovaného vozidla:
-

Technické údaje

Motor: radový zážihový štvorvalcový motor, štvorventilová technika, zdvihový objem valcov 1598 cm3, maximálny výkon 91 kW (124 k) pri 6000 ot/min, maximálny krútiaci moment 157 Nm pri 5200 ot/min

Spotreba (mesto/mimo/kom­bi): 9,0/5,9/7,1 l na 100 km

Prevodovka: päťstupňová manuálna prevodovka, pohon predných kolies

Podvozok: vpredu vzpery typu McPherson, vzadu torzná priečka

Brzdy: vpredu kotúčové brzdy s vnútorným chladením, vzadu kotúčové brzdy, ABS+EBD+BA

Karoséria: päťdverový hatchback, DxŠxV 4220×1760×1515 mm, rázvor osí kolies 2600 mm, pohotovostná hmotnosť 1335–1390 kg, celková hmotnosť 1760 kg, objem batožinového priestoru 354/777 litrov, objem palivovej nádrže 55 l

Zrýchlenie  0 – 100 km/h: 10,4 s

Maximálna rýchlosť: 190 km/h

debata chyba
Články podľa značiek