Test: Ford Fusion

Ani mini, ani SUV. Skrátka, také milé minisuv. Napriek svojmu pokročilému veku dokáže Fusion stále podávať atraktívne výkony v rámci svojej kategórie. Momentálne Ford oživil ponuku na našom trhu limitovanou edíciou X-Plus, ktorá bola v našom Fusione skombinovaná s motorom 1.4i 16V Duratec.

04.11.2007 22:07
Ford Fusion
Ford Fusion X-Plus
debata

Malý Fusion už nepatrí medzi najmladších, ale ako nám dokázal, stále má v sebe dosť elánu na to, aby ste boli za jeho volantom spokojný. Napriek tomu, že mladší konkurenti ho svojou technikou prekonávajú, stále sa medzi nimi úplne nestratí.

Vždy tak trochu iný

Fusion bol jedným z prvých, ktorí sa rozhodli oživiť kategóriu malých vozidiel, priniesť do nej jemný nádych dobrodružstva a priblížiť ju mladým aktívne žijúcim ľuďom. Ostatní sa snažili zaujať nežné pohlavie svojimi malými rozmermi a roztomilým kukučom, čo Ford prenechal jemnejšej Fieste a na jej základoch postavil drsnejší Fusion.

Áno, označenie minisuv treba brať s rezervou a každému je jasné, že napriek terénnemu imidžu je Fusion určený na spevnený povrch. Lenže autá sú predovšetkým o pocitoch a mladému aktívne žijúce človeku bude svojím charakterom bližšie z dvojice malých Fordov práve Fusion. Vyššia postava, na pohľad robustnejší a chlapskejší vzhľad – to sú prednosti tohto veľkého malého auta.

Verzia X-Plus je vybavená decentným strešným spojlerom a ochrannými plastovými krytmi karosérie, ktoré pôsobia sympaticky a ako ochrana proti kamienkom a trčiacim konárom poslúžia spoľahlivo. Nemôžeme spochybniť ani ich imidžový charakter – Fusion s nimi vyzerá skutočne robustnejšie a odvážnejšie.

Vnútorná identita

Palubnú dosku mu Fiesta kompletne prepožičala s jej plusmi i mínusmi. V okolí vodiča sa nachádza dostatok odkladacích priestorov, na stredovom paneli nájdeme dokonca držiak na mince a (parkovacie) karty a potešila nás uzatvárateľná schránka v hornej časti prístrojovej dosky. Ani dobrá spracovanie však nezakrylo vek auta a tvrdosť použitých plastov.

V zadnom rade ťažia cestujúci z vyššej postavy auta, takže aj dnešnými zástupcami „béčkové“ segmentu dokáže Fusion priestorovo súperiť v oblasti nôh a hlavy. Batožinový priestor pojme chlapských 337 litrov a navyše disponuje nízkou nakladacou hranou, čo prezrádza už na fotografiách výrazné vykrojenie piatych dverí v zadnom nárazníku.  Veľkou výhodou je vo verzii X-Plus sériovo dodávané sklápateľné operadlo spolujazdca, vďaka ktorému nebudete musieť s dlhými predmety maturovať až do zotmenia. Praktickou stránkou tohto riešenia je aj plastová zadná strana operadla, takže sa nemusíte báť o jeho čalúnenie. Multifunkčné sedadlo spolujazdca okrem toho ponúka šikovné odkladacie miesto pod sedákom.

Na ceste

Od auta typu Ford Fusion určite nebudete vyžadovať atletické výkony a milimetrovú presnosť v zákrutách, i tak je ale toto Multi Activity Vehicle (ako ho Ford označuje) na ceste presvedčivé. Dokáže si zachovať hrdosť pri jazde na diaľnici i v sérii zákrut, je dobre ovládateľné a prekvapivo dobre udržiava kontakt s asfaltom.

Malá jedna-štvorka sa k auto vyslovene hodí. Väčšina času budú sedieť v aute maximálne dvaja a na takúto záťaž je aj motor stavaný. Spotreba počas testu doslova kopírovala údaje výrobcu – v meste sme jazdili za 8,5 litra, ak sme to kombinovali s dlhšími trasami po obchvate a jazdou mimo mesta, padli sme na 6,5 litra na 100 km. K úplnej spokojnosti s hladkým radením nám chýbala väčšia presnosť, s ktorou by sa dlhá radiaca páka pohybovala.

Záver

Čas strávený na trh je pre modely neúprosný. Nové generácie konkurenčných modelov svojou technickou vyspelosťou nemilosrdne odsúva staršie ročníky bokom. Tie sa s nimi jednoducho nemôžu porovnávať. Limitovaná verzia X-Plus nás však presvedčila, že nad Fusionom ešte netreba lámať palicu. Za necelých päťstotisíc dostanete Ford s príjemnými exteriérovými doplnkami (16“ disky, zatmavené zadné sklá, ochranné plasty…)a so slušnou výbavou.

Cena základného modelu Ford Fusion 1.4i 16V X-Plus: 439.900 Sk
Cena testovaného vozidla: 439.900 Sk

Sériové vybavenie:
airbag vodiča a spolujazdca, bočné airbagy, ABS, elektricky ovládané predné okná, manuálna klimatizácia, palubný počítač, tónované sklá, tmavé sklá zadných okien, sklopné operadlo sedadla spolujazdca, audio súprava FORD ICE s CD a 4× repro, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, sklopné operadlá zadných sedadiel delené v pomere 60:40, uzamykateľné veko palivovej nádrže, varovný zvukový signál rozsvietených svetiel, imobilizér, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, výškovo nastaviteľný volant, 16“ disky kolies z ľahkých zliatin, predné hmlové svetlomety, elektricky ovládané a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, plastové lemovanie karosérie a nárazníky so strieborným plastom v spodnej časti, zadný spojler

Príplatkové vybavenie testovaného vozidla:
-

Technické údaje

Motor: radový štvorvalec, štvorventilová technika, zdvihový objem 1388 cm3, maximálny výkon 58kW (80 k) pri 5700 ot./min, najvyšší krútiaci moment 124 Nm pri 3500 ot./min.
 
Priemerná spotreba (mesto/mimo/kom­bi): 8,5/5,3/6,5 litra na 100 km
** **
5-stupňová manuálna prevodovka, pohon predných kolies

Podvozok: vpredu nezávislé zavesenie so vzperami McPherson a ramená tvaru L, priečny skrutný stabilizátor, vzadu polonezávislé zavesenie s vlečnými ramenami a pružinami

Brzdy: vpredu kotúče, vzadu bubnové, ABS

Karoséria: päťdverový hatchback, DxŠxV 4020×1721×1488 mm, rázvor osí kolies 2485 mm, objem batožinového priestoru 337/1175 l, pohotovostná hmotnosť 1070 kg, celková hmotnosť 1605 kg, objem palivovej nádrže 45 l
 
Zrýchlenie z 0 – 100 km/h: 13,7 s

Maximálna rýchlosť: 163 km/h

debata chyba
Články podľa značiek