Test: Honda Civic Hybrid

Do akej miery je šetrný k životnému prostrediu? Akú má spotrebu v reálnom živote? Čo presne je IMA? Hybridný Civic v sebe skrýva mnohé otázky, na ktoré sme sa snažili nájsť odpoveď.

23.05.2007 19:18

Biely lak a hladká línia karosérie vytvárajú už pri prvom kontakte s ekologickým Civicom dojem čistoty a ľahkosti pohybu. Technológia IMA (Integrated Motor Assist) sa vo viacerých smeroch výrazne odlišuje od systémov použitých v Toyote Prius, čím sa stáva jediný potenciálny konkurent Civicu Hybrid iba nepriamym súperom.

Sľub Hondy je okúzľujúci – priemerná spotreba 4,6 litra na 100 km je viac než len ekologická. Je priam neodolateľná. O to viac nás zaujímalo, či je aj reálna. Ale poďme pekne po poriadku…

Interiér & exteriér

Dynamický profil sedanu predstavuje tradičnú japonskú dizajnérsku školu, ktorá robí veci radšej jednoducho a pekne, než by mala strieľať naslepo do extravagantných riešení. Paradoxom zostáva, že základný Civic pôsobí omnoho futuristickejšie ako pokrokovejší hybrid. Jediným „hybridným“ exteriérovým doplnkom sú avantgardné disky kolies, ktoré nie sú výnimočné len vzhľadom, ale aj použitou zliatinou. Obrubníkom sme sa pri parkovaní radšej zďaleka vyhýbali.

Interiér predstavuje štandard v otázke priestorovej ponuky i pohodlia. Pracovisko vodiča je prevzaté zo Civicu 5D a jeho riešenie v štýle vesmírnej lode Enterprise k hybridu výborne pasuje. Na rozmiestnenie jednotlivých ukazovateľov (digitálny tachometer, analógový otáčkomer, palivomer) si zvyknete rýchlo. Napriek nádychu moderny disponuje Civic hybrid klasickou ručnou brzdou, konvenčným voličom automatickej (bezstupňovej) prevodovky a oživenie hybridného pohonu prebieha prozaickým otočením kľúča v spínacej skrinke.

Pohodlie na zadných sedadlách definuje rázvor 2,7 m, ktorý patrí k tomu lepšiemu, čo v tejto rozmerovej triede nájdeme. Vyšších vodičov bude trochu vyrušovať nižší strop daný štíhlym typom karosérie.

Jazda

Honda implementovala do svojho hybridu z laického pohľadu jednoduchší systém pohonu než konkurenčná Toyota, ktorá má výkonnejší elektromotor a do určitej rýchlosti má výlučne on na starosti pohon Priusu. Čisto elektrický režim pohonu má vo svojom repertoári aj Civic – vyžaduje si však nadpriemerne nabité batérie, udržiavať rýchlosť do 50 km/h a veľmi citlivé zaobchádzanie s plynom. Nám sa bohužiaľ, pravdepodobne aj z dôvodu chladnejšieho počasia, nepodarilo Civic presvedčiť, aby nám predviedol svoj „najzelenší“ jazdný režim.

V prípade Civicu má prevažnú väčšinu práce na starosti benzínový štvorvalec 1,3 l s výkonom 95 koní, jeho ekologický partner sa však vie so svojimi 103 Nm (v celom spektre otáčok) citeľne oprieť do roboty. Predovšetkým v meste, pri rozjazdoch z križovatiek budete záťahom Civicu Hybrid prekvapený. Ten totiž rozhodne nepatrí do kategórie motorov s objemom 1,3 litra a výpomoc elektromotora je neprehliadnuteľná. Jeden z trikov systému IMA spočíva v automatickom vypínaní spaľovacieho agregátu pri státí, čím šetrí palivo a produkuje menej emisií. Po uvoľnení brzdového pedálu elektromotor naštartuje štvorvalec plynulo, bez akýchkoľvek tradičných javov sprevádzajúcich štartovanie spaľovacích pohonných jednotiek. Pri jazde sa akumulátory NiMH začnú dobíjať v okamihu, keď uberiete plyn a tento proces sa zintenzívni pri zošliapnutí brzdového pedálu. Vtedy sa systém snaží uchmatnúť čo najviac kinetickej energie pohybujúceho sa vozidla, premeniť ju na elektrickú a uschovať ju v akumulátoroch.

Jazda v meste nás v kombinácii s chladnejším počasím odsunula o viac než liter od udávanej spotreby 5,2 litra na 100 km. V meste sme so Civicom Hybrid jazdili v okolí 6,5 na 100 km. Ak by sme to mali v skratke zhodnotiť – slušné, ale nie „hybridné“.

Mimo mestskej premávky, v ktorej sa hybridy cítia najlepšie, už pravdepodobne nebudú výkony ekologického Civicu stíhať vašim požiadavkám. Pri rýchlostiach nad 60–70 km/h pomaličky dochádza pohonnému tandemu dych, čo pocítite najmä v kopcoch a pri predbiehaní, ako aj pri siahodlhom zrýchľovaní na diaľničné tempo. Samo o sebe, jazdné výkony tu zodpovedajú výkonom auta a hmotnosti okolo 1,4 tony. Sú však v kontraste s tým, akou pružnosťou Hybrid disponuje v meste.

Spotreba Hondy za hranicami mesta nijako radikálne neklesá z viacerých dôvodov. Nepretržitá jazda ruší možnosť vypínania pohonnej jednotky pri státí a vyššia cestovná rýchlosť so sebou prináša aj vyššie otáčky a tie sú už tradične kľúčom k vyššej spotrebe.

S podvozkami je dnes Honda na veľmi vysokej úrovni a ani pri Hybride tomu nie je inak. Stabilný, mierne nedotáčavý podvozok s tvrdším odpružením, čo sa prejaví menej vyberanými spôsobmi prechodu nerovností.

Záver

Apetít japonského ekológa do veľkej miery ovplyvňuje ročné obdobie, respektíve vonkajšia teplota a štýl jazdy. Interval priemernej spotreby od 6 do 7 litrov na 100 km vidíme ako najpravdepodob­nejší, pod šesť litrov sa v meste dostanete s ľahšou nohou, ale nie pri chladnom počasí.

Pri Priuse si za sofistikovanejší systém hybridného pohonu musíte ja zaplatiť – jeho cena sa u nás začína nad jedným miliónom korún, pri tom však disponuje slabším spaľovacím agregátom (1.5 l, 57 kW). Cena Civicu Hybrid je takmer o 300 tisíc nižšia než u Toyoty. Bohatá výbava auta zahŕňa rovnaké položky ako najvyššia verzia Civicu Sedan, ktorého cena je takmer rovnaká (769.000 Sk).

Za dvadsaťtisícový príplatok budete musieť oželieť nejaký ten kilowatt výkonu (Sedan má motor 1.8 l 103 kW), získate však unikátne vozidlo s nízkou spotrebou a ohľaduplné k životnému prostrediu s výborným pomerom cena-výbava-použitá technológia. 

Cena základného modelu Honda Civic Hybrid: 789.000 Sk

Cena testovaného modelu: 789.000 Sk

Sériová výbava:
ABS+EBD, stabilizačný systém VSA, airbag vodiča a spolujazdca, bočné a hlavové airbagy, predpínače bezpečnostných pásov, posilňovač riadenia, vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, imobilizér, alarm, elektricky ovládané okná vpredu i vzadu, elektricky ovládané vonkajšie spätné zrkadlá, výškovo nastaviteľný volant, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, zadná lakťová opierka, uchytenie detských sedačiek ISOFIX vzadu, tempomat s ovládaním na volante, chrómované kľučky dverí, ukazovateľ vonkajšej teploty, autorádio s CD+MP3, 6 reproduktorov a ovládaním na volante, automatická klimatizácia, palubný počítač, kožený volant

Príplatková výbava:
žiadna

Technické údaje

Motor: radový naprieč uložený štvorvalec, kvapalinou chladený, zdvihový objem 1339 cm3, maximálny výkon 70 kW (95 k) pri 6000 ot./min, najvyšší krútiaci moment 123 Nm pri 4600 ot./min

Elektromotor: maximálny výkon 15 kW (20 k) pri 2000 ot./min, najvyšší krútiaci moment 103 Nm pri 0–1600 ot./min

Priemerná spotreba (mesto/mimo/kom­bi): 5,2/4,3/4,6 litra na 100 km

Prevodovka: CVT (s plynulo meniteľným prevodom)

Podvozok: vpredu zavesenie typu McPherson, dvojité lichobežníkové závesy zadných kolies

Brzdy: vpredu kotúčové s vnútorným chladením, vzadu kotúčové, ABS+EBD

Karoséria: štvordverový sedan, 4545 × 1750 × 1430 mm (DxŠxV), rázvor osí kolies 2700 mm, pohotovostná hmotnosť 1368 kg, celková hmotnosť 1720 kg, objem batožinového priestoru 350 litrov, objem palivovej nádrže 50 litrov

Zrýchlenie: z 0 – 100 km/h za 12,1 s

Maximálna rýchlosť: 185 km/h

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Články podľa značiek