Test: Peugeot 307 SW

Ideálne auto na dovolenku by malo spĺňať isté kritériá: primeraný výkon, dobrá spotreba, zdatné prepravné kapacity. A v kabíne by ste sa nemali cítiť stiesnene. Aj vám sa zdá, že Peugeot 307 SW 1.6 HDI by to všetko dokázal zvládnuť?

01.10.2006 22:34
Peugeot 307 SW Foto:
Peugeot 307 SW 1.6 HDI

Mali sme tu rok 2002, keď nás Peugeot prekvapil novými karosárskymi verziami pre 307-lu. Klasické kombi, označované ako Break, bolo pri predstavení výrazne zatienené prevedením SW. Malo presklenú strechu, neprehliadnuteľný zelený lak, šmrnc, štýl, iskru! A dodnes sa v tom aute cítite tak trochu výnimočne.

Nenáročná plastická operácia

Facelift priniesol veľkú leviu tlamu a nové pretiahnutejšie svetlá. Vzadu sa zmenilo iba vnútorné usporiadanie svetiel, ktorých základný tvar zostal bezo zmien. Interiér by ste museli skúmať pod lupou, aby ste odhalili kozmetické úpravy. Zmenili sa iba ovládacie prvky autorádia a klimatizácie, plus budíky majú novú grafiku. Kvalita spracovania poskočila o stupienok vyššie, použité materiály nám vyhovovali po vizuálnej stránke i na dotyk.

+ mriežka = – DPH

Do rúk sa nám dostal model v prevedení N1, teda s možnosťou odpočtu DPH. Niekomu sa možno zdá pevná mriežka ako nie príliš vkusný interiérový doplnok, nemôžme jej však odoprieť praktické využitie pri plnení batožinového priestoru až po strop. Výborná 1,6-ka HDI vyšvihla cenu auta až k hranici 850 tisíc korún, lenže po odpočítaní 19 % sa s cenou vrátime k prijateľným 700 000 Sk. A takýto rabat sa počíta!
Okrem úpravy N1 mal náš Peugeot 307 HDI v talóne aj úpravu na dovolenkové cestovanie.  Stredné sedadlo v zadnom rade nahradil objemný chladiaci box, napájaný z 12 V zásuvky. Štyri miesta, batožina natlačená až po strop a komfort v podobe chladiaceho boxu – jediné, čo kazilo dojem z tohto cestovateľského ideálu, bola veľkosť boxu. Plastové, nie je práve elegantné čudo, utláčalo cestujúcich v zadnom rade až k dverám. Menší box a dve pohodlnejšie miesta sa nám zdajú ako lepšie riešenie. Príjemný pobyt na palube auta spríjemňuje efektná panoramatická strecha, ktorá celý interiér presvetlí, opticky zväčší a osvieži. Elektrické ovládanie jej clony je umiestnené až za pákou ručnej brzdy, čo už až tak príjemné nie je.

Hrozne Dobrá Invetsícia

Do štvorvalcového turbodiesela s objemom 1,6 litra vo verzii 80 kW (110 k) sa musíte zamilovať. Nie sme si istí, či má vo svojej kategórii konkurenciu. Má dostatočný výkon i krútiaci moment, nech je ručička otáčkomeru kdekoľvek nad 1500 ot./min. Spotreba udávaná výrobcom by sa v iných prípadoch zdala veľmi optimistická až fantastická, tu je úplne však reálna. Pri civilnej jazde sme sa pohybovali pár deci nad udávanou spotrebou, keď sme na SW-éčko tlačili, museli sme k číslam prirátať zhruba liter nafty na sto kilometrov. Nad 7,5 litra sme počas testu proste nevybehli. A pri šesťdesiatlitrovej nádrži budete navštevovať čerpacie stanice tak zriedka, že úplne stratíte prehľad o aktuálnych cenách pohonných hmôt.

Jazda

Svoj francúzsky pôvod 307-ka nezaprie – mäkký, avšak dostatočne istý podvozok. V zákrutách sa správa SW vďaka dlhšiemu rázvoru o chlp lepšie a stabilnejšie ako hatchback. Diesel pod kapotou je zárukou nedotáčavosti, ktorej nástup je dobre rozpoznateľný. Radenie a spojka, tak ako nástup bŕzd či riadenie auta splní štandardné očakávania zákazníkov a v tomto smere nemáme 307-ke čo vyčítať.

Záver

Veľmi príjemné vozenie, pohodlné a uvoľnené. Nami testovaná „dovolenková“ úprava s chladiacim boxom bola myslená dobre, ale má svoje muchy. Stodesaťkoňové HDI je výborný motor, z hľadiska dynamiky i ekonómie. Daňou za to je relatívne vysoká cena. Aj po odpočítaní DPH zostáva na aute cenovka 726 765 Sk, čo je v našich končinách stále slušný peniaz.

Cena základného modelu Peugeot 307 SW PACK 1.6 HDI 110 FAP N1: 711 765 Sk (847.000 Sk s DPH)

Cena testovaného vozidla: 726.765 Sk

Sériová výbava:
airbag pre vodiča a spolujazdca, bočné a hlavové airbagy, ABS + elektronický rozdeľovač brzdných síl (REF), variabilný posilňovač riadenia, dvojzónová klimatizácia, autorádio s CD, ovládanie audiosústavy na volante, elektrické ovládanie predných a zadných okien, elektricky ovládané a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, centrálne uzamykanie s diaľkovým ovládaním, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča a spolujazdca + predné lakťové opierky, výškovo a osovo nastaviteľný volant, palubný počítač, ochranný kryt batožiny, predné hmlové svetlá, volant a radiaca páka v koži, hliníkové kolesá 16“ Equinoxe
Príplatková výbava:
metalický lak (15.000 Sk)

Technické údaje:
Motor: naftový motor, radový štvorvalec, vysokotlakové vstrekovanie paliva Common-Rail, štvorventilová technika, filter pevných častíc (FAP), zdvihový objem valcov 1560 cm3, maximálny výkon 80 kW (110 k) pri 4000 ot./min, najvyšší krútiaci moment 240 Nm pri 1750 ot./min (pri funkcii overboost 260 Nm pri 2000 ot./min)
Spotreba (mesto/mimo/kom­bi): 6,3/4,5/5,1 litra na 100 km
Prevodovka: manuálna päťstupňová
Podvozok: vpredu: nezávislé zavesenie kolies na priečnych ramenách a vzperách typu MacPherson, vzadu: vlečené ramená spojené s torzne pružnou priečkou, vinuté pružiny vpredu aj vzadu, priečny skrutný stabilizátor vpredu
Brzdy: vpredu: kotúčové, vzduchom chladené, vzadu: bubnové, ABS+REF
Karoséria: päťdverové kombi, 4428 × 1757 × 1560 mm (DxŠxV), rázvor osí kolies 2708 mm, pohotovostná hmotnosť 1459/1935 kg, objem batožinového priestoru 575/2196 litrov, objem palivovej nádrže 60 litrov
Zrýchlenie: 0–100 km/h za 12,0 s
Najvyššia rýchlosť: 183 km/h

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Články podľa značiek