Test: SsangYong Kyron

Klapka.. kórejský offroad – po druhýkrát! V apríli tohto roku sme sa zoznámili s kolosálnym Rodiusom a posledný júlový týždeň si na nás našiel čas športovo ladený Kyron M200 XDi Comfort.

18.08.2006 22:26
SsangYong Kyron Foto:
SsangYong Kyron M200 XDi Comfort
debata

Preraziť vo svete SUV je pri dnešnej konkurencii tvrdý oriešok (či skôr poriadny orech) a časovo náročný proces. SsangYong sa u nás vydal na túto dlhú trať a beží ju ani nie polroka. Najmenší z predávanej trojice Rodius, Rexton, Kyron nám naznačil, že by sa kórejskej značke mohlo podariť úspešne dobehnúť do cieľa.

Menej je niekedy viac

Pri návrhu Kyronu si to pravdepodobne dizajnéri vzali k srdcu. Ubrali na extravagancii, výstredných krivkách, nesúrodých tvaroch a na výsledku je to hneď poznať. Profil auta a predné partie, ktoré nezaprú ázijský pôvod, spĺňajú súčasné európske estetické kritéria. Mozno dokoca povedať že Kyron je vyslovene atraktívny.

Pri pohľade zozadu je zrejmé, kam sa podela typická dizajnérska originalita vozidiel SsangYong. Výrazné prelisy sa tiahnu od zadných dverí a postupne sa zužujú smerom k stredovému logu na piatych dverách. V tejto sekcii auta vynikajú najmä zadné svetlá v tvare mestského erbu či rytierskeho štítu.

Kvalitný interiér

Interiér auta, ale v prvom rade pracovisko vodiča boli príjemným prekvapením. Nezaprú síce plastový charakter kvalitu im však uprieť rozhodne nemožno. Palubnú dosku musíme objektívne pochváliť. Prehľadná, z kvalitne pôsobiacich plastov, dobré spracovanie. Zvyšok je už vec vkusu. Jednotlivé komponenty dobre lícovali, tlačidlá mali príjemný chod. Ovládanie klimatizácie a rádia bolo veľmi priateľské, zbytočne neplýtvalo tlačidlami.

Batožinový priestor je ohromný a vďaka zabudovanej mriežke (špecifikácia N1) ho môžete bezpečne naplniť až po strop.
S výhľadom z vozidla bol trochu problém, vysokú hranu zadných okien aspoň kompenzoval parkovací asistent, výčitky si zaslúži jeho občasný výpadok.

Na cestách aj mimo nich

Príjmený, to znamená mäkký podvozok, naladený pre pohodlnú a plavnú jazdu. To vysvetľuje aj nepriamy prevod riadenia a pomerne silný účinok posiľňovača ridenia. Kyron vyznáva hodnoty komfortu a uvedomelej jazdy športové výkony od neho bude požadovať iba máloktorý vodič.

Na druhej strane podvozok zvláda aj rýchly prejazd zákruty, treba však rátať s väčším náklonom karosérie a v porovnaní s inými automobilmi musíte aj viac točiť volantom.

Výborné jazdné výkony odvedie Kyron v teréne. Práve tam totiž vynikne rebrinový rám a tuhosť konštrukcie. Prejazdnosť testovaného auta limitoval cestný dezén pneumatík. Pohon všetkých štyroch kolies aj redukcia je totiž samozrejmosťou. Vážnym terénnym nástrahám sme preto kórejský offroad nevystavovali. Na horizont sa však so SsangYongom dostanete bez väčšieho zadýchania. Pri klesaní pracoval systém HDC spoľahlivo a posádka jeho činnosť zaregistruje aj po akustickej stránke.

Spotreba výborná, automat priemerný.

Apetít naftového dvojlitru sa aj napriek automatu a približne dvojtonovej hmotnosti SsangYongu držal na úrovni rozumných čísiel. Ani pri dynamickejšej jazde nevystúpil nad hranicu deviatich litrov akčným rádius na jednu nádrž predstavuje viac ako prijateľných 800n kilometrov.

Nepotešila nás však automatická prevodovka. Radenie mohlo byť hladšie naša hlavná výčitka však smeruje k oneskoreným reakciám na stlačenie plynu, či takzvaný kick-down. Reálna odozva sa dostaví v extrémnych prípadoch až po dvoch sekundách.To je však jediná výčitka pohonnému ústrojenstvu a po našich krátkych skúsenostiach s manuálom pripisujeme tento nedostatok automatickej prevodovke.

Záver

Zaujímavá a hlavne originálna alternatíva doterajších kórejských SUV. Prekvapuje kvalitou interiéru a poteší spotrebou. Ak od neho nebudete vyžadovať viac, ako mu dovoľujú jeho schopnosti, bude vám robiť iba radosť.

Cena testovaného vozidla SsangYong Kyron M200 XDi Comfort: 1.162.420 Sk (verzia N1 bez DPH 1.010.598 Sk)

Sériové vybavenie:
airbag vodiča a spolujazdca, hlavové airbagy, predpínače bezpečnostných pásov, ABS, ESP, BAS (brzdový asistent), EBD (elektronický rozdeľovač brzdnej sily), HDC (automatická regulácia rýchlosti pri zjazde z kopca), elektricky priraditeľný pohon 4×4, posilňovač riadenia, centrálne zamykanie dverí s diaľk. ovládaním, imobilizér, elektrické ovládanie predných a zadných okien, elektricky nastaviteľné a sklopné vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, automatická klimatizácia, tempomat, predné hmlové svetlá, metalický lak, kožený volant, kožené čalúnenie sedadiel a dverí, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča manuálne, svetelný a dažďový senzor, rádio s CD a ovládaním na volante, elektrochromatické vnútorné spätné zrkadlo, strešné okno el. ovládané, parkovací asistent
Príplatkové vybavenie:
žiadne

Technické údaje:

Motor: naftový preplňovaný motor, radový štvorvalec, vysokotlakové vstrekovanie Common-Rail, štvorventilová technika, rozvod DOHC, zdvihový objem valcov 1998 cm3, maximálny výkon 104 kW (141 k) pri 4000 ot./min, najvyšší krútiaci moment 310 Nm v pásme 1800–2750 ot./min

Priemerná spotreba: 8,4 litra

Prevodovka: automatická prevodovka T-tronic s možnosťou sekvenčného radenia

Podvozok: vpredu: dvojité zvesenie kolies s dvoma trojuholníkovými ramenami, vzadu: päťramenné zavesenie Multilink, nájazdový uhol 26°/23° (vpredu/vzadu), prechodový uhol 21°, minimálna svetlosť 200 mm

Brzdy: vpredu: kotúčové s vnútorným chladením, vzadu: kotúčové, ABS+EBD

Karoséria: päťdverová športovo úžitková, 4660 × 1880 × 1740 mm (DxŠxV), rázvor osí kolies 2740 mm, pohotovostná hmotnosť 1956 kg, objem batožinového priestoru 625 litrov, objem palivovej nádrže 75 litrov

Zrýchlenie: –

Najvyššia rýchlosť: 166 km/h

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek