Test: Renault Clio R.S. Line - veľký krok vpred. Aj so vzácnym štvorvalcom

Piatu generáciu Clia si možno na ceste ani nevšimnete, zmeny v dizajne sú naozaj len evolučné, no nedajte sa zmiasť. Toto je od základu nové auto a vo verzii R.S. Line s agilným 4-valcom vás doslova zvádza na športovú jazdu. Riadiť malý mestský hatchback od Renaultu nebolo ešte nikdy také zábavné.

11.01.2020 07:00
debata (1)
Clio ostalo verné pôvodným krivkám. Je však... Foto: Ľuboš Pilc
Renault Clio R.S. Line TCe 130 - test 2019 Clio ostalo verné pôvodným krivkám. Je však vybrúsené priam do dokonalosti. Zvlášť verzia R.S. Line, ktorá pridáva športové doplnky. Napríklad plástový výplet masky, športový nárazník či 17-palcové disky kolies. V sérii sú aj full-LED svetlá.

Renault Clio je bestsellerom francúzskej značky. Od roku 1990, keď prišla na svet jeho prvá generácia, putovalo k zákazníkom viac ako 15 miliónov exemplárov. Zvlášť úspešná bola štvrtá generácia. Tá sa v Európe vyšvihla na najpredávanejší model v segmente a v roku 2017 dokonca na post druhého najpredávanejšieho európskeho auta bez rozdielu triedy. Za úspechom stál najmä dizajn od Laurensa van den Ackera. Preto neprekvapí, že pri vývoji piatej generácie sa Francúzi rozhodli neexperimentovať a po prvý raz v histórii Clia dali prednosť evolúcii. Jeho známe krivky sú však vyšľachtené na novú úroveň, z ktorej sála vyššia kvalita. A tá nie je len zdaním.

Nové od podlahy

Clio je totiž v skutočnosti úplne nové, a to doslova od podlahy. Ako prvý model Renaultu stojí na modulárnej platforme CMB-F, ktorú dostane aj Renault Captur a nový Nissan Juke. Tá sa podiel napríklad na za znížení hmotnosti o nemalých deväť percent. Prekvapí, že s príchodom novej generácie odolalo Clio trendu rastu vonkajších rozmerov. Na dĺžku má 4 048, na šírku 1 798 a na výšku 1 440 mm. To znamená, že je dokonca o 14 mm kratšie, o osem nižšie, ale na druhej strane o 66 mm širšie. Rázvor náprav s hodnotou 2 583 mm sa „scvrkol“ o päť milimetrov. Nie je to o veľa, no opäť dosť nezvyčajné. Báť sa však nemusíte. Piata generácia prekonáva tú predošlú po všetkých stránkach.

Zadnej časti R.S. Line dominuje saténový... Foto: Ľuboš Pilc
Renault Clio R.S. Line TCe 130 - test 2019 Zadnej časti R.S. Line dominuje saténový difúzor a chrómová koncovka výfuku. Nie je len na parádu. V časoch falošných výfukov je to sympatické.

Zvlášť nová verzia R. S. Line, ktorá nahrádza pôvodné Clio GT. Na ostrý hothatch si ešte počkáme. R.S. Line dodáva Cliu vyslovene športový imidž. Predná maska má plástový výplet a to isté platí o otvoroch v prednom nárazníku. Siluetu zvýrazňuje chrómový lem okien, lesklá lišta podbehov, a najmä parádne 17-palcové disky kolies. Vzadu nechýba zväčšený strešný spojler ani saténový difúzor s funkčnou chrómovou koncovkou výfuku. Spolu s väčším rozchodom a kratšími prevismi pôsobí Clio R.S. Line naozaj dynamicky, no zas nie príliš agresívne. Najväčší pokrok však absolvovalo jednoznačne v interiéri. Zabudnite na „hračkársky“ vzhľad a lacné plasty.

Interiér na nepoznanie

Clio si v kvalite polepšilo hneď o niekoľko priečok. Nechce byť len hravým mestským hatchbackom, ale solídnym a univerzálnym autom. Prekvapí mäkkým obkladom palubnej dosky, kdekoráciami aj ergonómiou. Zvlášť verzia R. S. Line prináša fantastický masívny volant a vynikajúce anatomické sedadlá s výraznou bočnou oporou. Daňou za stabilitu v zákrutách je však ťažšie zapínanie bezpečnostných pásov. Ich zámok si totiž trochu prekáža s bočnicami. Na druhej strane oceňujeme veľký rozsah nastavenia volantu aj samotného sedadla a tiež nastaviteľnú lakťovú opierku, čo nebýva práve zvykom. Prekážal nám len mierne obmedzený výhľad cez hrubé predné stĺpiky a malý priezor zadného okna.

Atmosféra v interiéri sa zbavila prílišnej... Foto: Ľuboš Pilc
Renault Clio R.S. Line TCe 130 - test 2019 Atmosféra v interiéri sa zbavila prílišnej hravosti predošlej generácie. V Cliu nájdete kvalitné mäkčené plasty, dekorácie z hliníka či klavírnej černe. Ergonómia je posunutá na novú úroveň.

Napriek útulnosti sa na priestor sťažovať nebudete. Minulosťou je aj zúfalé multimediálne rozhranie R-Link. Nový Easy Link s 9,3-palcovou vertikálnou obrazovkou konečne reaguje rýchlo a intuitívne. Prekonáva aj systémy v drahších Renaultoch. Má krásnu grafiku a jeho navigácia podporuje dynamické plánovanie trasy. Klimatizácia dostala samostatný panel, čo ovládanie uľahčuje, keďže už netreba blúdiť v zložitom menu. Chýba len analógový ovládač hlasitosti, čo je škoda. Tento hendikep doháňa Clio ovládacou páčkou audia na stĺpiku riadenia. Profituje z nej však len vodič. Clio sa tiež zbavilo po dlhých rokoch spínača tempomatu na stredovom tuneli. Všetky prvky nájdete konečne priamo na ramene volantu.

Kufrom neočarí

Polepšil si aj prístrojový panel, zatiaľ síce Clio nedisponuje sľúbeným virtuálnym kokpitom s uhlopriečkou 10 palcov, ale aj 7-palcový displej ponúka neporovnateľne väčšie možnosti ako v predchádzajúcej generácii. A aj lepšiu grafiku. Vyberať môžete medzi centrálnym otáčkomerom a digitálnym zobrazením rýchlosti alebo virtuálnym analógovým rýchlomerom. Možnosti sú ešte oveľa širšie. Oceníte tiež množstvo odkladacích priestorov, USB porty či nabíjací box na smartfóny. Vzadu sú však pomery oveľa skromnejšie. Cítiť to už pri nastupovaní, kde vysoký prah sťažuje prístup k sedadlám. Kým nad hlavou je napriek zníženiu strechy stále akceptovateľná priestorová rezerva, na kolená veľa miesta neostáva. Pomáha však zasunutie chodidiel pod predné sedadlá.

Kufor má podľa metodike VDA skromných 340... Foto: Ľuboš Pilc
Renault Clio R.S. Line TCe 130 - test 2019 Kufor má podľa metodike VDA skromných 340 litrov. Po sklopené sedadiel v ňom ostáva schod. Za dvojitú podlahu si treba priplatiť.

V tomto smere jednoducho Clio nedokáže utajiť charakter mestského auta. A podobne je to v kufri. Ten má síce 391 litrov, čo nie je samozrejme zlé, ale Renault si pomohol metodikou „kvapalín“, podľa realistickejšej normy VDA je to len 340 litrov. A Clio vám nepomôže ani kreatívnou variabilitou. Na tej v Paríži akosi šetrili. Napríklad aj na samotnom otváraní veka piatych dverí. Po stlačení spínača sa veko mierne vyklopí a potom vám neostáva nič iné, ako dvere otvoriť za ich spodnú hranu, takže si zašpiníte prsty. Nič také ako rukoväť tu nie je. Nakladacia hrana je navyše vysoká a po sklopení operadiel vzniká v kufri veľký schod. Nie je ho čím prekryť, keďže dvojité dno ponúka Clio len za príplatok. Dobrou správou je, že pod podlahou je ešte miesto na dojazdovú rezervu. Podmienkou však je priplatiť si za ňu ďalších 100 eur.

Štvorvalec ako má byť

Clio je jedným z posledných malých áut, ktoré si ešte môžete dopriať so 4-valcovým motorom. Základom je síce litrový 3-valec, ale od úrovne vybavenia Intense ponúka preplňovaný agregát 1,3 TCe 130. Výkonom 96 kW a krútiacim momentom 240 Nm má síce ďaleko k pravým hothatchom, ale s ľahkým „Francúzom“ veľa práce nemá. Motor, ktorý vznikal v spolupráci s Mercedesom-Benz a používa ho napríklad aj nová trieda A a jej deriváty, má navyše príjemne sýty zvuk a suverénny prejav. Cliu vie rozprúdiť krv viac, ako by ste predpokladali. Lepší motor v ňom mať ani nemôžete. Ťahá krásne odspodu, napokon, maximum newtonmetrov máte k dispozícii už od 2 000 otáčok, a priam miluje vytáčanie do vyššieho spektra. Doslova vás zvádza k dynamickej jazde, a to bez toho, aby vás otravoval zvýšenou hlučnosťou. Izolácia je naozaj príkladná, no do kabíny dokáže predsa len prepustiť aj zopár podmanivých decibelov.

Štvorvalec pod kapotou subkomapktu je dnes... Foto: Ľuboš Pilc
Renault Clio R.S. Line TCe 130 - test 2019 Štvorvalec pod kapotou subkomapktu je dnes vzácnosťou. O to viac poteší svojou vitalitou. S ľahkým Cliom nemá jeho 96 kW a 240 Nm problémy. Navyše má príjemne sýty, ale dobre tlmený zvuk. Len spotrebou neoslní.

Clio R.S. Line zvládne stovku za deväť sekúnd a dosiahne maximálku 200 km/h. Predbiehacie manévre nie sú žiadnym utrpením. A veľmi mu svedčí 7-stupňová dvojspojková prevodovka. Motor si s ňou dobre rozumie, a navyše môžete prehovoriť do deja krídelkami na volante, ktoré sa otáčajú spolu s ním. Zaujímavé je, že volič prevodovky manuálne radenie neumožňuje. Ak by ste predsa len dali radšej prednosť klasickému manuálu, máte smolu. Štvorvalec kombinuje Renault výlučne s automatom. Jedinou výhradou k jeho činnosti sú pomerne prudké reakcie pri rozbehu, kde by prevodovka potrebovala viac jemnosti. Začínajúcim šoférom to môže spôsobiť problémy pri parkovaní či manévroch v zúžených priestoroch.

Jazdí o triedu lepšie

Viac nás ale zaskočila relatívne vysoká spotreba paliva, a to sme absolútnu väčšinu kilometrov absolvovali v ekonomickom móde s ľahkou nohou na plyne. Clio skončilo po týždni s priemerom 6,9 litra benzínu na 100 km. V meste sa ale nerozpakuje potiahnuť si z nádrže aj osem litrov. Príliš veľké zázraky od nového motora, ktorý nahradil pôvodný agregát 1,2 TCe, v tomto smere nečakajte. Rozhodne nie udávaný priemer 5,2 až 5,5 litra. Vďaka charakteru a príjemnej dynamike to snáď ale Cliu odpustíte.Čím vás však Clio R.S. Line naozaj dostane, je jeho jazdný prejav.

Clio sa vyhlo medzigeneračnému nárastu... Foto: Ľuboš Pilc
Renault Clio R.S. Line TCe 130 - test 2019 Clio sa vyhlo medzigeneračnému nárastu rozmerov. Je dokonca o 14 mm kratšie a o osem nižšie. Zato nabralo na šírke. Väčší rozchod kolies a kratšie previsy stoja za vynikajúcou manévrovateľnosťou.

Už dávno sme nemali v redakcii mainstreamové auto, ktoré by svojimi jazdnými vlastnosťami tak potešilo. So štvrtou generáciou to ani nemá zmysel porovnávať. Na ceste sa tvári naozaj dospelo. V zákrutách sa správa sebavedomo, doslova ide za volantom. Ostrejším prevodom riadenia, s približne s 2,5 otáčkami, ako aj príjemnou spätnou väzbou vás navádza skúšať jeho limity. To všetko robí pritom kultivovane. Aj na 17-palcových diskoch obutých pneumatikami s profilom 205/45 dokáže filtrovať nerovnosti a hluk takmer v prémiovom štýle a skvelým zladením pruženia a tlmenia poskytnúť komfortnú jazdu. Logo R.S. Line tu teda nie je len na parádu.

Nové Clio nás naozaj nadchlo. Vo verzii R.S. Line sa z neho stalo skutočne dospelé auto. Hravosť predošlej generácie vymenilo za solídnosť. Používa kvalitné materiály, má skvelú dynamiku a vymetať s ním serpentíny je radosť napriek tomu, že výkonom sa na ostré hothatchy nechytá. Práve to ale z neho robí univerzálne auto, ktoré z vás nevytrasie dušu na zlých cestách a poskytne dostatok komfortu v každodennom živote. Svoje kvality ale nedáva lacno. S atmosférickým 3-valcom 1,0 SCe a 5-stupňovým manuálom síce Clio štartuje na cene 9 850 eur, ale za R.S. Line so 4-valcom 1,3 TCe 130 a automatom si naň pripravte o 8 000 eur viac. Zato sa vie odmeniť slušnou výbavou. V sérii je navigácia väčší Easy Link, skvelé full-LED svetlá, bezkľúčové odomykanie a štartovanie, dekorácie z „karbónu“ a hliníka. Za adaptívny tempomat si už musíte doplatiť v rámci rozšíreného balíka asistenčných systémov, podobne ako za výkonnejšie audio Bose s deviatimi reproduktormi.

Rozmery, objemy, hmotnosti

Dĺžka (mm) 4 050
Šírka (mm) 1 798
Výška (mm) 1 440
Rázvor náprav (mm) 2 583
Objem kufra (l) 340
Objem nádrže (l) 42
Pohotovostná hmotnosť (kg) 1 170 – 1 264

Technické údaje

Model Clio R.S. Line TCe 130
Počet valcov/ventilov 4/16
Zdvihový objem motora (ccm) 1 333
Max. výkon (kW/ot.) 96/5 000
Max. krútiaci moment (Nm/ot.) 240/2 000
Prevodovka 7– EDC (dvojspojková)
0 – 100 km/h (s) 9,0
Maximálna rýchlosť (km/h) 200
Spotreba na 100 km (l) 5,2 – 5,5
Spotreba počas testu (l) 6,9

Ceny

Cena základnej verzie od 9 850 €
Cena R.S. Line TCe 130 od 17 950 €
Renault Clio R.S. Line TCe 130 - test 2019
Renault Clio R.S. Line TCe 130 - test 2019
+28Renault Clio R.S. Line TCe 130 - test 2019

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #test #Renault #Renault Clio #Renault Clio TCe 130
Články podľa značiek