TEST: Nissan Pick-Up 4x4 Dakar - Chlapská záležitosť

18.03.2005 15:08

Život je otázkou priorít, o tom niet pochýb. Niekto relaxuje pred televíziou, iný pri športe, no sú tu aj dobrodruhovia, ktorí relaxujú pri pohľade na kopcovitú krajinu cez čelné sklo. Práve tejto skupine je určený aj Nissan Pick-Up 4x4 Dakar.

** **Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie

Prívlastok Dakar naznačuje isté odlišnosti v porovnaní s osstatnými verziami. V prvom rade sú to reflexné polepy na bokoch karosérie, estetické aj praktické je zatmavenie zadných bočných okien, nechýbajú ani strešné lyžiny v hliníkovom prevedení. Samozrejmosťou sú 16“ hliníkové disky kolies a znalec identifikuje aj biele nápisy na pneumatikách, ktoré takiež patria medzi odlišnosti.

 
Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie
 

Efektná je chrómovaná predná maska chladiča, návrat ku tradícii predstavuje kovový chrómovaný zadný nárazník. Na kapote nechýba otvor pre medzichladič stlačeného vzduchu, pri jazde v teréne treba dávať pozor na vysúvaciu anténu, čiže vypnúť autorádio.

Aj vo vnútri sa preukáže prémiový charakter inak úžitkovo ladeného Pick-Upu. Kožený volant má dvojfarebné prevedenie, biele podklady prístrojov evokujú športový feeling, stredová konzola má hliníkové prevedenie a dvojfarebné je aj čalúnenie sedadiel.

Pasažieri majú k dispozícii všetok komfort vrátane automatickej klimatizácie, elektrického vládania všetkých okien. Double Cab znamená štvoricu dvier a miesto pre štyroch. O tom že výrobca myslel na všetkých svedčí aj štvorica držiakov na plechovky, ktoré sú umiestnené na stredovej konzole a v lakťovej opierke.

 
Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie
 

Priestorové pomery sú primerané, štvorica dospelých sa usadí pomerne pohodlne, i ked zadná lavica dáva najavo úžitkové zameranie. Vodič aj spolujazdec sedia pohodlne, sedadlá poskytujú aj dostatočnú bočnú oporu.

Batožinový priestor predstavuje otvorenú ložnú plochu, jediným skrytým miestom je priestor za zadnými sedadlami, ktorý však ukryje len obmedzené množstvo batožiny, aj preto su tmavé zadné sklá užitočnou záležitosťou. Na druhej strane plocha nákladného priestoru činí takmer dva metre štvorcové, čiže je ako stvorená nielen na prepravu pracovného náradia, ale aj lyží či horských bicyklov.

 
Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie
 

Pod kapotou sa nachádzal 2,5 litrový vznetový radový štvorvalec. V spolupráci s turbodúchadlom a medzichladičom stlačeného vzduchu poskytuje výkon 98 kW (133 k), čo nie je v danej triede výkonová špička, na druhej strane maximálny krútiaci moment poteší hodnotou 304 Nm už pri 2000 ot/min, čo je v teréne dôležitejší údaj než maximálny výkon.

Najmä vďaka danej charakteristike motora možno zaradiť päťku už pri 60 km/h a jazdiť s ňou až po maximálnu rýchlosť, ktorá predstavuje 160 km/h. Podobne aj zrýchlenie 13,3 sekundy z 0–100 km/h patrí v tejto kategórii vozidiel medzi menej sledované údaje. Navyše týždennú známosť ukončil Nissan Pick-Up s priemernou spotrebou 9,0 litra na 100 km. a danú hranicu neprekročil ani pri živšom štýle jazdy.

 
Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie
 

Jazdné vlastnosti zodpovedajú nekompromisnému off-roadu. Na bežných cestách treba akceptovať nižší komfort pruženia, na druhej strane netraba sa vôbec obávať výtlkov, či iných nerovností. Pri postupnom opúštaní regulárných ciest sa dostatnú do popredia prejazdné vlastnosti Pick-Upu. Pripojiteľný pohon prednej nápravy a redukcia umožňujú prejsť takmer všade. Zábavu ponúka Pick-Up aj na klzkých cestách, kde si možno s čistým zadným pohonom užiť zábavu z driftingu, čo je vzhľadom na vyššiu polohu vodiča skutočne zaujímavý pocit.

Súčiniteľ zábavy Nissana Pick-Up vo verzii Dakar je veľký, svojmu majiteľovi poskytuje veľa dobrodružstiev za hranicou všedných dní, na druhej strane bohaté vybavenie umožňuje aj každodenné bezproblémové používanie, jediným obmedzujúcim faktorom je dĺžka, ktorá obmedzuje parkovanie. Do balíka výhod patrí aj prijateľná cena – prakticky kompletne vybavený off-road stojí 979.000 Sk bez DPH.

 
Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie
 

Cena základného modelu:  Nissan Pick Up Dakar: 979.000 Sk bez DPH

 

Cena testovaného vozidla:  979­.000 Sk bez DPH

 

Sériové vybavenie:  Airbag vodiča aj spolujazdca, priblokovací systém ABS, rozdeľovač brzdnej sily EBD, posilňovač riadenia, elektrické ovládanie všetkých okien a zrkadiel, centrálne uzamykanie s diaľkovým ovládaním, výškovo nastaviteľný volant, automatická klimatizácia, vyhrievanie sedadiel.

 

Príplatkové vybavenie testovaného vozidla: žiadne

 

Technické údaje:

Motor:  Radový štvorvalcový prepĺňaný vznetový motor s medzichladičom stlačeného vzduchu, vodou chladený s priamym vstrekovaním paliva , štvorventilová technika, ventilový rozvod DOHC, zdvihový objem valcov 2488 cm3, maximálny výkon 98 kW (133 k) pri 4000 ot/min, maximálny krútiaci moment 304 Nm pri 2000 ot/min

Priemerná spotreba: 9,0 litra/100 kmPrevodovka:  päťstup­ňová manuálna prevodovka, suchá jednokotúčová spojka, pohon zadných kolies, pripojiteľný pohon predných kolies, dvojstupňový redukčný prevod, ručná brzda pôsobiaca na zadné kolesáPodvozok:  Vpre­du: nezávislé zavesenie kolies na priečnych ramenách odpruženie skrutnými žrďami, vzadu tuhá zadná náprava, odpruženie listovými pružinami, priečny skrutný stabilizátor vpredu aj vzadu.Brzdy:  vpr­edu kotúčové brzdy s vnútorným chladením, vzadu bubnové brzdy, protiblokovací systém ABS, rozdeľovač brzdnej sily EBD.Karoséria:  štvor­dverová karoséria typu Pick-Up, DxŠxV 4955×1825×1715 mm, rázvor osí kolies 2947 mm, pohotovostná hmotnosť 1720 kg, celková hmotnosť 2860 kg, ložná plocha 1,939 m2
Zrýchlenie  z 0 – 100 km/h : 13,3 s
Maximálna rýchlosť:  160 km/h

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
16. 9. 2019zdraženie1.217 €zlacnenie1.321 €
9. 9. 2019zlacnenie1.214 €zlacnenie1.322 €
2. 9. 2019zdraženie1.216 €zdraženie1.334 €
26. 8. 20191.203 €1.321 €
19. 8. 2019zlacnenie1.203 €zlacnenie1.321 €
12. 8. 2019zlacnenie1.204 €zlacnenie1.326 €
5. 8. 2019zlacnenie1.206 €zlacnenie1.341 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR