Test: Mercedes S580 e - superluxusný plug-in hybrid, ktorý fakt funguje!

Mercedes-Benz S580 e je asi najlepším plug-in hybridom, aký sme doteraz testovali. Navyše je maximálne komfortný, vybavený špičkovými technológiami, ale aj poriadne drahý.

16.10.2022 07:00
debata (3)
Auto má rázvor vyše 3,2 metra, priestor vo... Foto: Pravda, Martin Domček
Mercedes S580 e (2022) Auto má rázvor vyše 3,2 metra, priestor vo vnútri je naozaj kráľovský.

Plug-in hybridy automobilky propagujú ako ideálne riešenie mobility v súčasnej dobe, keď sú ešte elektromobily príliš drahé a majú malý dojazd a spaľovacie autá sú už pomaly „na odchode“ z trhu. Zákazníci to tak ale často nevidia, pre väčšinu z nich sú plug-in hybridy iba prechodnou technológiou na hranici medzi spaľovacími autami a elektromobilmi. Vyčítajú im zväčša veľmi pomalé nabíjanie, slabý dojazd na elektrinu a vysokú spotrebu pri jazde s čisto spaľovacím motorom.

Autá, ktoré nelákajú

O ich skeptickom postoji svedčia aj konkrétne čísla. Ak sa napríklad pozrieme na predaj plug-in hybridov v Európe v prvom polroku, tak podľa údajov združenia ACEA bol ich trhový podiel v Európe 8,7 percenta, teda menší, než podiel elektromobilov, atakujúci 10-percentnú hranicu.

Najpredávanejšími elektromobilmi boli v Európe podľa spoločnosti JATO v prvom polroku Tesla Model Y (44 472 kusov), Tesla Model 3 (39 896 kusov) a FIAT 500 (32 777 kusov). Aj tretí v poradí zaznamenal pritom podstatne viac predajov, než najpredávanejší plug-in hybrid, ktorým bol po prvom polroku v Európe Ford Kuga (23 507). Za ním skončili Peugeot 3008 (18 279 kusov) a BMW radu 3 (15 677 kusov).

Hardvérové ovládače už v interiéri prakticky... Foto: Pravda, Martin Domček
Mercedes S580 e (2022) Hardvérové ovládače už v interiéri prakticky nenájdete, prístrojovej doske dominuje dvojica veľkých displejov.

A aby sme nezabudli na slovenský trh. Za prvých osem mesiacov sa na ňom predalo 896 elektromobilov a 933 plug-in hybridov. Medzi plug-in hybridmi dominovala značka Hyundai, ktorá ich predala 156. Hneď na druhom mieste však skončila prémiová automobilka Mercedes -Benz (110 kusov). To svedčí o tom, že s plug-in hybridmi to stuttgartská značka vie a dôkazom je aj test auta, ktorý práve čítate.

Mercedes-Benz S580 e v predĺženej verzii patrí v kategórii plug-in hybridov k najlepším autám, ktoré sme mali možnosť v tomto roku jazdiť. Ak testujete plug-in hybrid v cene, ktorá začína na hranici 140-tisíc eur a s doplnkovou výbavou sa blíži 180-tisícom, už akosi podvedome očakávate, že to auto by malo jazdiť naozaj dobre. Jeho parametre tomu aj nasvedčujú – zrýchlenie na stovku na úrovni 5 sekúnd, maximálka obmedzená na 250 km/h a normovaná spotreba pod jedným litrom sú na vyše 500-koňové auto dlhé takmer 5,3 metra a vážiace vyše 2,3 tony naozaj pomerne extrémne hodnoty.

Mercedes S580 e (2022)
Mercedes S580 e (2022)
+8Mercedes S580 e (2022)

Pozrime sa na to, ako sa k nim dopracovalo. Vďačí za ne v prvom rade výborne zvládnutému hybridnému pohonu. Jeho základom je radový benzínový šesťvalec s najvyšším výkonom 270 kW, ktorému sekunduje synchrónny elektromotor s trvalými magnetmi a vnútorným rotorom, ktorý má výkon 110 kW. Jeho maximálny krútiaci moment 480 Nm je k dispozícii okamžite po naštartovaní, takže sa niet čo diviť, že stovku toto autá „dá“ už za 4,9 sekundy.

Kombinovaný výkon elektrifikovaného agregátu je úctyhodných 375 kW (510 koní) a jeho maximálny krútiaci moment je 750 Nm. Navyše batéria má kapacitu 28,6 kWh, takže čisto na elektrinu by toto auto malo zvládnuť vyše 100 kilometrov – to je viac než dvojnásobok toho, čo zvládol jeho predchodca. Maximálka je v elektrickom móde obmedzená na 140 km/h.

Pravé zadné sedadlo je naozaj... Foto: Pravda, Martin Domček
Mercedes S580 e (2022) Pravé zadné sedadlo je naozaj "VIP".

Batéria je umiestnená tak, že v kufri už nie je žiaden schod, no jeho objem je obmedzený na 350 litrov. Možno poznámka k dojazdu – inžinieri pri tomto plug-in hybride nešetrili ani na objeme benzínovej nádrže, ktorý je 67 litrov, takže s týmto luxusným Mercedesom bez problému spravíte tisíc kilometrov bez toho, aby ste museli zastavovať na čerpačke.

Mercedes S580 e (2022)
Mercedes S580 e (2022)
+11Mercedes S580 e (2022)

Vysoký výkon, nízka spotreba, maximálny komfort

Ďalšou z vecí, ktorou si nás toto auto získalo, je prepracované a hlavne na pomery plug-in hybridov doslova „bleskurýchle“ nabíjanie. Má totiž už v štandardnej výbave 11 kW nabíjačku na nabíjanie trojfázovým striedavým prúdom. Na rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom je k dispozícii nabíjačka s výkonom 60 kW. V praxi to znamená, že aj keď máte batériu vybitú skoro „na nulu“, dobijete ju do plna za polhodinku.

Po meste reálne s týmto autom spravíte v elektrickom režime okolo 90 kilometrov, takže pri každodennom používaní, napríklad cestou do práce, prakticky spaľovací motor neprichádza k slovu.

A keď k nemu príde na diaľnici a auto neženiete niekam výrazne nad povolený maximálny rýchlostný limit, stále viete držať spotrebu šesťvalca pod ôsmimi litrami, čo je super. Na okreskách, kde kombinuje auto jazdu na spaľovací motor a elektromotor, ste naozaj schopní jazdiť s priemerom aj pod dva litre. A vďaka vzduchovému podvozku aj neskutočne komfortne. Na juhu Slovenska sme si s ním užili aj pár „paneliek“ a aktuálne si naozaj nespomenieme na auto, ktoré by dokázalo filtrovať nerovnosti tak efektívne ako tento Mercedes.

Ambientné osvetlenie môžete samostatne... Foto: Pravda, Martin Domček
Mercedes S580 e (2022) Ambientné osvetlenie môžete samostatne nastavovať pre jednotlivé zóny vozidla. Podsvietené môže byť takmer všetko, s touto funkciou sa naozaj oplatí "pohrať".

Podvozok by si zaslúžil samostatnú kapitolu. Využíva totiž technológiu, ktorá spája pneumatické odpruženie s hydropneumatickým okruhom. Kým pneumatický okruh má za úlohu niesť základnú hmotnosť vozidla, hydropneumatická reguluje polohu karosérie. Podvozok vyhodnocuje aktuálnu situáciu až tisíckrát za sekundu. Vďaka stereokamere, ktorá počas jazdy skenuje povrch pred vozidlom, sa v režime Comfort výrazne redukujú náklony karosérie na zvlnenej vozovke, pretože tlmiče reagujú v predstihu. Nechýba ani aktívne natáčanie zadnej nápravy (môže byť až o 10 stupňov), ktoré výrazne zlepšuje manévrovateľnosť s týmto veľkým autom.

Auto z budúcnosti

Keďže ide o vlajkovú loď stuttgartskej značky, hi-tech výbava je aj v interiéri. Len pre zaujímavosť – celkovo môže trieda S disponovať až siedmimi displejmi vrátane tých pre zadných cestujúcich. Podporuje aj pokročilé hlasové ovládanie, ktoré rozumie 27 jazykom a funguje super. Prirodzeným spôsobom (bez predom danej presnej syntaxe) sa viete spýtať naozaj na množstvo vecí a auto vám rozumie a nechýba ani ovládanie gestami, ktoré sledujú stropné kamery. Stačí aby sa vodič pozrel cez plece vzad a trieda S automaticky stiahne slnečné clony.

Objem kufra nepatrí k najsilnejším stránkam... Foto: Pravda, Martin Domček
Mercedes S580 e (2022) Objem kufra nepatrí k najsilnejším stránkam testovaného auta.

Bezpečnosť je vôbec ďalšou silnou stránkou tejto limuzíny. Vo svetovej premiére sa v nej napríklad predstavil čelný airbag pre zadných cestujúcich s objemom 70 litrov. Vďaka svojmu tvaru pomôže aj pri bočných kolíziách. Tie by mali mať o to menšie následky, že aktívny podvozok E-Active Body Control sa dokáže pri detekcii rizika zdvihnúť o 80 mm, čím nasmeruje energiu nárazu na najpevnejšie časti skeletu. Okrem toho je „esko“ schopné plne autonómnej jazdy na úrovni SAE3. Vybavené môže byť až piatimi radarmi, šiestimi kamerami a dvanástimi ultrazvukovými senzormi.

Samostatnú galériu sme tentokrát venovali aj pracovisku vodiča, lebo v tomto smere je nové „esko“ opäť ďaleko pred konkurenciou. Vodič má pred sebou digitálny kokpit stelesnený naozaj veľkou obrazovkou s uhlopriečkou 12,3-palca a 3D zobrazením. Viete si ho upraviť presne podľa svojich potrieb a ponúkne neuveriteľné množstvo informácií na zobrazenie.

Mercedes S580 e (2022)
Mercedes S580 e (2022)
+5Mercedes S580 e (2022)

A ak vám to nestačí, máte k dispozícii aj najväčší head-up displej v súčasných autách, navyše doplnený rozšírenou realitou. Centrálny OLED displej je vertikálne orientovaný, má uhlopriečku 12,8 palca a trochu pripomína displej v teslách. Má haptickú odozvu, špičkovú grafiku a ani k rozvrhnutiu menu nemôžeme mať žiadne vážnejšie výhrady.

Prakticky bez výhrad

Z nášho pohľadu je Mercedes S580 e autom, ktorá si naozaj po všetkých stránkach – dizajnovej, komfortnej aj technologickej – zaslúži označenie „vlajková loď“. Sedadlá nastavíte všetkými možnými smermi, sú vyhrievané, ventilované a masážne, pravé zadné možno sklopiť do polohy „ležadla“ a dokonca aj ambientné osvetlenie možno nastavovať samostatne pre jednotlivé zóny auta. Jazda je neskutočne komfortná, dynamické parametre hodného ostrého športiaku a spotreba je vďaka efektívne fungujúcemu hybridnému systému naozaj minimálna.

Cena nie je malá, no v tejto cenovej kategórii sme nedávno testovali napríklad elektrické SUV BMW iX M60, ktoré patrí samozrejme do celkom inej kategórie. Pravdou ale je, pri všetkom rešpekte k mníchovskej značke, že podľa nás sa po technologickej stránke, komfortom a hlavne spracovaním interiéru na testovaný Mercedes-Benz „nechytá“ ani teoreticky.

Rozmery, objemy, hmotnosť

Dĺžka (mm) 5 289
Šírka (mm) 1 954 (bez sp. zrkadiel)
Výška (mm) 1 503
Rázvor náprav (mm) 3 216
Svetlá výška (mm) 130
Objem kufra (l) 350
Objem nádrže (l) 67

Technické údaje

Model Mercedes S580 e long
Počet valcov/ventilov R6/24
Zdvihový objem motora (ccm) cca 2 999
Výkon spaľovacieho motora (kW/ot.) 276/5 500 – 6 100
Výkon elektromotora (kW) 110
Systémový výkon (kW) 375
Systémový krútiaci moment (Nm) 750
Prevodovka 9AT
0 – 100 km/h (s) 4,9
Maximálna rýchlosť (km/h) 250
Normovaná spotreba na 100 km, WLTP (l) 0,7
Spotreba počas testu, kombinovaná (l) 2,6
Kapacita batérie (kWh) 28,6
Elektrický dojazd (km) 108
Elektrický dojazd počas testu (km) 91

Ceny Mercedes-Benz triedy S, dlhá verzia

Základná cena Mercedes-Benz S (350 d, 210 kW) 119 754 €
Základná cena testovanej verzie (S580 e, 375 kW) 144 642 €
Cena testovaného auta 172 386 €  

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #plug-in hybrid #limuzína #test auta #autotest #Mercedes - Benz #S580 e
Články podľa značiek