Pokračovanie článku: Test: Audi Q3 45 TFSI e - prémiový plug-in, ktorý sa fakt vydaril

Slušný dojazd, pomalšie nabíjanie

Ale späť k testovanému plug-in hybridu. Jazdný štýl možno ovplyvniť aj ovládačom režimov Audi Drive Select, ktorý ponúka módy Dynamic, Comfort, Auto a Individual. Spomalenie zasa podporuje rekuperácia s maximálnym výkonom až 40 kW. Tak ako väčšina plug-in hybridov, nepodporujú ani nové zástrčkové hybridy Audi rýchle nabíjanie. Maximum 3,6 kW znamená, že na dobitie akumulátorov z domáceho wallboxu potrebujete 3 hodiny a 45 minút, ak by ste auto dobíjali z bežnej domácej siete (220 V), malo by vám to trvať plus-mínus 5 hodín.

Z ergonomického hľadiska má Q3-ka  vyriešený... Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Audi Q3 45 TFSI e (2023) Z ergonomického hľadiska má Q3-ka vyriešený interiér špičkovo, aj keď je pravda, že možno pôsobí trochu konzervatívnejším dojmom.

Pomalšie nabíjanie je oproti konkurencii jedinou väčšou nevýhodou tohto auta. Má však aj svoje výrazné výhody. Tou najväčšou je podľa nás výborne vyladený hybridný pohon, pri ktorom dokáže plug-in hybridná Q3-ka jazdiť s naozaj nízkou spotrebou aj pri vybitej batérii. Auto si totiž po vybití necháva pomerne výraznú rezervu v batérii, ktorá umožňuje elektromotoru často a efektívne asistovať spaľovaciemu motoru.

Takže vo výsledku v meste dokážete aj s vybitou batériou jazdiť so spotrebou len mierne nad päťlitrovou hranicou, na diaľnici pri jazde na hranici povoleného limitu bude mať spotrebu okolo 8,5 litra. Priemer v hybridnom režime s vybitou batériou sme dosiahli 6,3 litra, čo je na takto veľké a pomerne ťažké auto výborná hodnota.

Pokiaľ máte batériu nabitú, tak v meste a s ľahšou nohou na plyne nie je problém dosiahnuť čisto elektrický dojazd na úrovni 45 kilometrov, čo je naozaj slušná hodnota. My sme s autom jazdili v lete, v zime by to zrejme bola o niečo nižšia hodnota. V kombinovanom režime Audi udáva s nabitou batériou spotrebu okolo 1,6 litra na sto kilometrov, podľa nás to bude približne o liter viac.

Takto vyzerá "súžitie"... Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Audi Q3 45 TFSI e (2023) Takto vyzerá "súžitie" palivovej nádrže a batérie.

Navyše aj na 19-palcových kolesách jazdí plug-in hybridná Q3 naozaj komfortne, je pomerne istá i v zákrutách a s maximálnym krútiacim momentom 400 Nm si s ňou z času na čas možno užiť dynamickejšiu jazdu, hoci na ňu nie je stavaná.

Klasika v modernom vydaní

Audi Q3 45 TFSI e naozaj dobre vyladený plug-in hybrid. Aj keď neponúka rýchle nabíjanie a stokilometrový dojazd, ako niektorí jeho konkurenti, tak spolupráca spaľovacieho motoru s elektromotorom je vzhľadom na dlhšie využívanie tejto technológie vyladená temer k dokonalosti. Deklarovaný dojazd nie je len na papieri, ale aj v praxi sa mu naozaj priblížite.

K tomu treba prirátať prémiové spracovanie a mierne konzervatívnejší interiér so zachovanými hardvérovými ovládačmi tam, kde sú praktickejšie a so špičkovou ergonómiou, vďaka ktorej je jazda naozaj komfortná.

Z nášho pohľadu je Audi Q3 45 TFSI e výborný plug-in hybrid pre tých, ktorým z hľadiska možností dobíjania a každodenného využívania auta na dochádzanie do práce dáva plug-in hybridná technológia ekonomický zmysel, no zároveň v dnešnom pretechnizovanom svete s dôrazom na digitálne technológie hľadajú komfortné auto s klasickým usporiadaním a hlavne jednoduchým prístupom ku všetkým funkciám, ktoré bežne využívajú.

Audi sa skrátka podarilo vytvoriť auto, do ktorého zakomponovali modernú technológiu tak, že ani v najmenšom nebude pôsobiť rušivo. Rýchlo si na ňu zvyknú aj tí, ktorí neradi experimentujú a od prvého momentu sa v ňom budú cítiť tak komfortne, ako sa na auto prémiovej značky patrí.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #plug-in hybrid #Audi Q3 #test auta #autotest
Články podľa značiek