Pokračovanie článku: Test: Hyundai Ioniq 6. Ohúril dizajnom, prekvapil spotrebou, potešil na ceste

Prekvapivo úsporné

Kufor (zadný) však má len priemerných 401 litrov, pod prednou kapotou ho však dopĺňa sekundárny s kapacitou 45 litrov. Keďže sme však jazdili na štvorkolke, jeho objem sa „scvrkol“ na 14 litrov. Tým sa dostávame k pohonnému agregátu. Pod kapotou sme mali dva elektromotory s kumulovaným výkonom 239 kW, čo je 325 koní ( 74 kW vpredu a 165 kW vzadu). K tomu treba prirátať impozantný krútiaci moment 605 Nm a pohon 4×4. Vo výsledku s touto kombináciou Ioniq 6 zvláda maximálku až 185 km/h a zrýchlenie na stovku má 5,1 sekundy.

Nastavovať v aute môžete jazdný režim, špeciálne posilňovač, výkon, úroveň rekuperácie, citlivosť plynového pedála, pohon a samozrejme aj zvuk, takže si ho môžete dokonale vyladiť od komfortnej až po ostrú športovú verziu.

Digitálne spätné zrkadlá by sme si asi nevybrali. Foto: Pravda, Martin Domček
Hyundai Ioniq 6 Digitálne spätné zrkadlá by sme si asi nevybrali.

Na športovú jazdu má Ioniq 6 vlohy aj vďaka výbornému podvozku, ktorý nijako neuberá na komforte, no v zákrutách s ním auto drží stopu veľmi dobre. Pri rýchlejšej jazde na diaľnici objavíte aj ďalší benefit špičkovej aerodynamiky – auto je mimoriadne tiché. Pri elektromotore to samozrejme možno predpokladať, no minimalizovaný je aj aerodynamický hluk a hluk odvaľujúcich sa kolies.

Obrovským benefitom je 800 V architektúra (auto je kompatibilné aj so 400 V), umožňujúca nabíjanie s výkonom až 350 kW. V praxi to znamená, že za ideálnych podmienok dobijte batériu z 10 na 80 percent iba za osemnásť (!) minút. Pri pomalšej 50 kW nabíjačke vám stále stačí na dobitie z 15 na 80 percent približne hodinka. Dobíjať možno nielen auto, ale aj autom iné spotrebiče. Ide to pomocou palubnej 230V zástrčky a technológie Vehicle-to-Load a dokonca vďaka meniču, ktorý sa pripája do obojsmerného vonkajšieho nabíjacieho portu, to ide aj keď je auto vypnuté.

Displeje zrkadiel sú umiestnené tak, že treby... Foto: Pravda, Martin Domček
Hyundai Ioniq 6 Displeje zrkadiel sú umiestnené tak, že treby výraznejšie odvracať pohľad od cesty.

Ioniq pritom využíva „iba“ 77 kWh batériu, vďaka skvelej aerodynamike má však naozaj nízku spotrebu. My sme auto nijako nešetrili a po približne 700 najazdených kilometroch, z ktorých takmer polovicu tvorili diaľnice, sme dosiahli priemer len 15,4 kWh na sto kilometrov, na diaľniciach sme pritom jazdili približne 120-kilometrovou rýchlosťou.

Práve na nich Ioniq 6 ťaží z dobrej aerodynamiky a aj pri týchto rýchlostiach mal spotrebu výrazne pod 20 kWh hranicou. Pri dlhších jazdách padne vhod aj špeciálna „elektromobilová“ navigácia – stačí zadať cieľ a automaticky vám vzhľadom na stav batérie odporučí „dobíjacie zastávky“.

Záver

Vzhľad zadnej časti vyvoláva dosť kontroverzií.... Foto: Pravda, Martin Domček
Hyundai Ioniq 6 Vzhľad zadnej časti vyvoláva dosť kontroverzií. Výrazne však prispieva k špičkovej aerodynamike.

Dizajn Ioniqu 6 polarizuje, niektorým pripadá príliš futuristický, iným príliš retro a ďalší mu zas vyčítajú určitú podobnosť s Porsche. Je to vec vkusu, podľa nás vyzerá skvele. K tomu navyše pridáva veľmi slušný priestor v kabíne, mimoriadne nízku spotrebu, dokonca aj na diaľniciach, čo v praxi znamená, že dojazd na úrovni 500 kilometrov je úplne reálny.

Z nášho pohľadu je jedným z najlepších elektrických sedanov, v akých sme mali možnosť jazdiť a jedným z najlepších aktuálne dostupných elektromobilov. Cenu, ktorá začína na úrovni 46 490 za základnú verziu s výkonom 111 kW, 53 kWh batériou a pohonom zadnej nápravy a končí sumou 63 990 eur (v akcii) za nami testovanú najvyššiu verziu vo výbave Premium, s pohonom 4×4, výkonom 239 kW a 74 kWh batériou pokladáme za primeranú.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobil #test auta #autotest #Hyundai Ioniq 6 #streamliner
Články podľa značiek