Pokračovanie článku: Test: Renault Captur E-Tech Engineered. Skvelý v meste, slabší na diaľnici

Technologická hračka

Z nášho pohľadu je na aute najzaujímavejšie riešenie full hybridného pohonu. V Renaulte ho nazvali E-Tech a ide o ich proprietárnu technológiu, vyvinutú pôvodne v spolupráci s tímom Renault F1 (od sezóny 2021 funguje pod menom Alpine s motormi Renault). Chráni ju 150 patentov. Je to hybridný systém, ktorý je kombináciou spaľovacieho motoru, elektromotoru, výkonného elektrického štartér-generátora a batérie.

Pri jazde, najmä v meste, má prioritu elektrický motor, čo sa mimoriadne dobre prejavuje aj na spotrebe, nehovoriac už o tom, že auto vždy „do elektriny“ štartuje a aj sa na ňu rozbieha, čo značí celkom slušnú dynamiku. Postrehnete to napríklad pri rozjazde v križovatkách.

V interiéri zaujme 9,3-palcový vertikálne... Foto: Pravda, Martin Domček
Renault Captur E-Tech Engineered (2023) V interiéri zaujme 9,3-palcový vertikálne orientovaný displej.

Elektromotor má výkon 36 kW (49 koní) a k tomu 205 Nm maximálny krútiaci moment. Ďalších 15 kW (20 koní) a 50 Nm do systému pridáva už spomínaný štartér-generátor. Spaľovací motor je atmosférický štvorvalec s objemom 1,6 litra, výkonom 69 kW (94 koní) a maximálnym krútiacim momentom 148 Nm. Ten pre optimalizáciu spotreby pracuje v Atkinsonovom cykle. Výsledkom tejto trojkombinácie je maximálny systémový výkon 105 kW (143 koní), ktorý je prenášaný výhradne na predné kolesá.

Renault Captur E-Tech Engineered (2023)
Renault Captur E-Tech Engineered (2023)
+11Renault Captur E-Tech Engineered (2023)

Ide o pomerne zaujímavú architektúru, ktorá svoju efektivitu v našom teste potvrdila najmä v meste, kde možno z hľadiska spotreby podliezť aj päťlitrovú hranicu. Naopak, na diaľnici pri rýchlostiach na hranici povoleného limitu sa atmosférický motor trochu trápi, čo sa prejavuje nielen na spotrebe, ale čiastočne aj na hluku v kabíne.

V meste najúspornejšie

Ak sme v nadpise tvrdili, že testované auto „je skvelé v meste a slabšie na diaľnici“, nejde o žiadny eufemizmus, ktorým sme chceli len zmierniť fakt, že na diaľnici full-hybridný Captur „žerie aj trávu popri ceste“. Nie je to totiž pravda. Aj na diaľnici a pri rýchlostiach okolo 120 km/h sa budete držať s priemerom pod 7 litrami. A to vôbec nie je zlá spotreba, len v porovnaní s tým, ako je tento full hybrid efektívny v meste, je to skutočne na diaľnici s jeho efektivitou slabšie. Nič viac a nič menej. Ak k tomu prirátame okresky, tak náš dlhodobý priemer sa napokon po približne 800 najazdených kilometroch ustálil na úrovni 5,4 litra. To je údaj, ktorý určite stojí za pozornosť.

ďalším zaujímavým prvkom v interiéri je... Foto: Pravda, Martin Domček
Renault Captur E-Tech Engineered (2023) ďalším zaujímavým prvkom v interiéri je "plávajúca" stredová konzola.

A s výpočtom zaujímavostí pri tomto aute sme ešte neskončili. Ani prevodovka totiž nie je len taký „obyčajný automat“. Ide o automatizovanú sekvenčnú prevodovku a Renault o nej hovorí ako o „multimódovej“. Celkom to sedí, pretože má naprogramovaných až 15 rôznych pracovných režimov, medzi ktorými si vyberá automaticky, vodič to ani nepostrehne. „Multimódovosť“ odkazuje aj k inej jej zaujímavej charakteristike – má totiž dve rýchlosti pre elektrický pohon a štyri pre spaľovací.

Nemá však ani spojku a ani hydrodynamický menič. Zastúpi ich totiž vyššie spomínaný štartér-generátor, ktorý otáčky ozubených kolies pri preradení vyrovnáva sám. K jej fungovaniu nemáme žiadnu výhradu, radí plynule, sotva postrehnuteľne a je aj pomerne rýchla. Nechýba nastaviteľná úroveň rekuperácie, s čím súvisí intenzita dobíjania a zároveň aj spomaľovania pri ubratí plynu.

Záver

Z nášho pohľadu je Captur vo svojej full-hybridnej verzii výborným autom do mesta, kde má aj reálne najnižšiu spotrebu, ktorá skutočne dokáže aj výraznejšie podliezť päťlitrovú hranicu. Takže ak veľa jazdíte po meste, vozíte deti do školy, manželku do práce, deti na tréningy a podobne, bude to dobrá voľba. A nielen z pohľadu spotreby, ale aj s ohľadom na vonkajšie rozmery a prekvapivo slušný vnútorný priestor. Ten je navyše prakticky riešený. Na okreskách a na diaľnici to už nebude „zázračné auto“, ale aj na nich má relatívne striedmy apetít. Nás potešilo zaujímavé technické riešenie pohonu. Nie je samoúčelné, ale naozaj aj v praxi funguje a inžinieri v Renaulte si na ňom dali záležať. Je to jednoducho dobre vymyslená technická hračka, ktorá navyše aj dobre vyzerá.

V najvyššej výbave sú vzadu koncovky výfuku... Foto: Pravda, Martin Domček
Renault Captur E-Tech (2023) V najvyššej výbave sú vzadu koncovky výfuku zlatej farby, logo a názov modelu sú pre zmenu čierne.

Základná verzia TCe 90 stojí podľa cenníku, platného v čase publikovania tohto testu, 17 600 eur a verzia TCe 100, ktorá má aj fabricky nainštalované LPG (teda záruka na motor nie je nijako dotknutá), stojí veľmi prijateľných 18 400 eur. V tejto cene sú už napríklad full LED predné svetlomety, tempomat a manuálna klimatizácia. Nami testovaný E-Tech full hybrid 145 začína v strednej výbave na sume 25 600 eur a v testovanej najvyššej verzii E-Tech Engineered vychádza na 28 450 eur.

To už nie je málo, no k tejto výbave už prakticky ani niet čo prikúpiť. V cene máte predné a zadné parkovacie senzory, zadnú parkovaciu kameru, navigáciu na veľkom 9,3-palcovom stredovom displeji, 10-palcový digitálny prístrojový štít, bezkľúčový prístup, automatickú klimatizáciu, špeciálne 18-palcové disky, športový predný nárazník, dvojfarebné prevedenie (s čiernou strechou), množstvo špecifických dizajnových doplnkov v exteriéri aj interiéri a silnú bezpečnostnú výbavu.

Túto verziu by sme však asi brali v strednej výbave Techno, pretože v testovanej výbave E-Tech Engineered doplácate tri tisícky len za dizajnové doplnky, ktoré vlastne ani príliš nepotrebujete. Po technologickej stránke sú obe výbavy prakticky totožné.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Renault Captur #test auta #autotest #full hybrid #Captur E-Tech Engineered
Články podľa značiek