Test: Mercedes-AMG SL 63 – ruinuje zrýchlením aj cenou

Toto je auto, ktoré nedáva zmysel, ak mu nestačíte. Je totiž lepšie ako vodičské schopnosti 90 % populácie. Kde využiť jeho 430 kW a 800 Nm? Na diaľnici, na okreskách? Toto je brutálny superšport, ktorý si omylom požičal hyperluxusné vychytávky z triedy S.

19.08.2023 07:00
debata
Nové generácia SL patrí po prvýkrát pod divíziu... Foto: Tomáš Andrejčák
Mercedes-AMG SL 63 - test 2023 Nové generácia SL patrí po prvýkrát pod divíziu AMG. Aj preto má na kapote logo s nápisom Affalterbach. Dizajnéri odviedli fantastickú prácu. Tvar masky tak trochu pripomína legendárnu „čajku“, teda 300 SL z roku 1952.

Je zázrak, že v dnešných časoch vôbec takéto auto vzniklo. Nadupaným 8-valcom ruže veru nekvitnú. A už vôbec nie športovým autám, ktoré vznikajú na čistom hárku papiera. Štutgart ale urobil presne tento krok. A vedel prečo. Nový Mercedes-AMG SL má totiž prevziať štafetu hneď niekoľkých modelov, ktoré nemecká automobilka škrtla z portfólia. Kupé a roadster AMG GT už na linkách nie sú a končí aj otvorená verzia triedy E a S. Nové SL má tak prilákať širokú škálu zákazníkov. Aj preto má po prvýkrát od roku 1952 štyri sedadlá, komfortné prvky v štýle triedy S a dynamiku, ktorou chce konkurovať rovno superšportom. Asi neprekvapí, že o vývoj SL sa postarala divízia AMG. Tá mu naordinovala úplne novú hliníkovú platformu. Na karosérii či podvozku nenájdete jediný spoločný komponent so súčasnou produkciou Mercedesu-Benz. Aj preto sa na kapote skvie logo s nápisom Affalterbach.

Zvonka AMG, zvnútra Mercedes

My sme si vyskúšali úplný vrchol ponuky – 8-valcovú verziu SL 63 4Matic+, ktorá demonštruje maximum technologických kompetencií AMG. Dizajnom vás dostane okamžite. Nádherný roadster evokuje príslušnosť k rodine z Affalterbachu vertikálne rebrovanou maskou, takmer ako na originálnom SL 300, nízkou stavbou, dlhou kapotou s dvojicou „hrbov“, prudko skloneným čelným oknom, krátkymi prevismi a svalnatou zadnou časťou karosérie. V našom prípade okorenili vzhľad karbónové zrkadlá, tyrkysová metalíza Hyper Blue Mettalic, svetlá Digital Lights s 2,6 miliónmi pixelov, stmavené zadné svetlá a nádherné mnoholúčové disky s priemerom 21 palcov. Áno, tieto prvky sú za príplatok, to napriek tomu, že už základnou cenou vás toto auto vystraší. Aktívny zadný spojler však dostanete v sérii, rovnako ako čiernu plátennú strechu. Prekvapí len falošný výduch na predných blatníkoch.

Plátenná strecha je veľmi skladná. Aj preto si... Foto: Tomáš Andrejčák
Mercedes-AMG SL 63 - test 2023 Plátenná strecha je veľmi skladná. Aj preto si SL dokázalo udržať ladné tvary zadnej časti. Metalická farba, 21-palcové disky AMG či karbónové doplnky sú za príplatok aj vo vrcholovej verzii 63.
Mercedes-AMG SL 63 - test 2023
Mercedes-AMG SL 63 - test 2023
+19Mercedes-AMG SL 63 - test 2023

Kým konštrukčne je toto auto nové, v kabíne vládne jasná spriaznenosť so Štutgartom. Je tu síce volant AMG so zdvojenými ramenami a úžasným vencom, rovnako ako špecifický dizajn kaplnky digitálneho kokpitu, ale infotainment MBUX dobre poznáme z novej triedy E, S či nových elektromobilov radu EQ. To nie je výčitka, no vzhľadom na cenu by si možno nové SL zaslúžilo ešte autonómnejší prístup. Atmosféru „auta snov“ kazí plastová lišta pod displejom, rovnaká, akú majú štutgartské modely s tretinovou cenovkou, alebo strohé slnečné clony. Ergonómiou je ale SL priam omamné. Sedadlá sú presne také, ako si prajete. Veď len bedrová opierka sa dá cez MBUX nastaviť v desiatich stupňoch, a vlastne platí to o všetkých pneumaticky ovládaných vankúšoch. Nechýbajú ani masážne funkcie a tepelný „šál“.

Hoci móda falošných výfukov zasiahla aj... Foto: Tomáš Andrejčák
Mercedes-AMG SL 63 - test 2023 Hoci móda falošných výfukov zasiahla aj Štutgart, o SL to rozhodne neplatí. Okolie dopujú adrenalínovou zvukovou kulisou.
Mercedes-Benz CLE Coupe 7 Čítajte viac Mercedes-Benz CLE: Spojenie tried C a E prináša eleganciu v podobe kupé a kabrioletu

Komfortnou výbavou akoby si SL pomýlilo triedu, do ktorej patrí. Len ťažko nájdete na trhu auto, ktoré inklinuje k superšportom, no zároveň umožňuje meniť atmosféru v kabíne grafikou rozčerenej vodnej hladiny či jarného lesa a dopĺňať ju zvukom letného dažďa alebo upokojujúcou melódiou. Na čo je to dobré? Je tu predsa čosi oveľa lepšie ako syntetické zvuky – nefalšovaná kulisa strojovne pod kapotou, ktorú dokáže vyčarovať jedine AMG. Mohutný 4-litrový 8-valec s dvojicou turbodúchadiel, vyladený na 430 kW a 800 Nm krútiaceho momentu, zásobuje kabínu opojným bublajúcim barytónom aj v režime Comfort. Nehovoriac o tom, ak otvoríte strechu a ak tomu klapky vo výfuku, keď sa naplno prejaví priam „zvierací“ potenciál motora, spojeného s 9-stupňovým automatom.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #test #Mercedes-AMG #Mercedes-AMG SL
Články podľa značiek