Pokračovanie článku: Test: Kia Niro EV – zvonka a zvnútra revolúcia, v technike evolúcia

„Hothatch“ s dobrým dojazdom

Na technike elektrického Nira sa v podstate nič nemenilo. Poháňa ho predný synchrónny elektromotor s s permanentnými magnetmi a výkonom 150 kW. To je identické s prvou generáciu. Na stovku šprintuje za skvelých 7,8 sekundy. Keď padne zelená, na križovatke to „natriete“ aj pravoverným hothatchom. A v úplnom tichu a pokoji. Zásadným rozdielom je zníženie krútiaceho momentu z pôvodných 395 Nm na civilnejších 255. Možno sa to zdá ako nevýhoda, ale opak je pravdou. Krútiaci moment predošlej generácie bol totiž extrémny. Po zošliapnutí akcelerátora mala však krčná chrbtica čo robiť. Teraz jazdí Niro EV jemnejšie, najmä pri parkovacích manévroch, ale v disciplíne akcelerácie nestratilo ani desatinku sekundy a platí to aj o „maximálke“ 167 km/h. Na dynamiku sa naozaj sťažovať nebudete. Ani v režime Eco. Niro EV má vždy dostatok sily. Zvlášť to oceníte pri predbiehacích manévroch, ktoré sú doslova hračkou.

Absolútnou novinkou Nira EV je 20-litrová... Foto: Ivan Majerský, Ivan Majerský
Kia Niro EV - test 2023 Absolútnou novinkou Nira EV je 20-litrová schránka pod prednou kapotou. Konečne sa nabíjacie káble nemusia váľať kdesi v kufri.
Kia Picanto - facelift 2023 Čítajte viac VIDEO: Kia Picanto to ešte nevzdáva. Prichádza s modernizáciou

Batéria je síce nová a kompaktnejšia, vďaka vyššej energetickej hustote, ale má takmer rovnakú kapacitu 64,8 kWh, to je len o 0,8 kWh viac ako predtým. Ale pozor, ide o využiteľnú kapacitu. Zásadný rozdiel v dojazde síce nečakajte, ale nie je zlý. Najmä v letnom období. Vyplýva to s relatívne nízkej spotreby. V meste sme vedeli jazdiť aj za 11 či 12 kWh na 100 km. Dynamickejšia jazda v zmiešaných podmienkach sa pohybuje okolo 15 až 16 kWh. Len diaľnica, teda vysoká rýchlosť, je pre batériu Nira EV väčším zaberákom. No aj tak sa v teplom počasí a so zapnutou klimatizáciou udrží okolo 20 kWh na 100 km. Tak napríklad jazdu z Bratislavy do Horného Smokovca cez Čertovicu sme zvládli s priemernou spotrebou 18,1 kWh na 100 km, ale opačným smerom to bolo len 15,5 kWh. Celkový priemer za 3 070 km sa ustálil na údaji 15,1 kWh, čo je dokonca 1,1 kWh menej ako udáva výrobca. Ale, samozrejme, prialo nám horúce počasie.

Spotreba Nira EV nás milo prekvapila. Za viac... Foto: Tomáš Andrejčák
Kia Niro EV - test 2023 Spotreba Nira EV nás milo prekvapila. Za viac ako 3 000 km sa ustálila na 15,1 kWh na 100 km. V meste klesne aj 11 kWh, ale na diaľnicu rátajte s dvadsiatimi.

Dojazd sa tak pohybuje aj na diaľnici takmer na úrovni 300 km, ale ak zmiernite tempo a zamierite na okresky, pokojne sa dostanete cz 400. Ani kopce nie sú pre Niro EV problém. To čo si vypýta v stúpaní dobije pri klesaní. Takže napríklad za Čertovicou sme mali rovnakú priemernú spotrebu ako pred ňou. Niro ponúka až štyri úrovne rekuperácie, ktoré volíte páčkami na volante, pričom najsilnejšia má funkciu e-Pedal. Potom prakticky netreba využívať brzdy. Rekuperácia je tiež spriahnutá s radarom, upravuje rýchlosť aj na základe vzdialenosti vozidiel pred vami a tiež mení úroveň automaticky, napríklad pri klesaní. S energiou šetrí Niro aj pomocou tepelného čerpadla, za ktoré netreba vo verzii Gold priplácať. Je tiež sympatické, že už v štandarde má Niro EV 11 kW palubnú nabíjačku. Z 0 na 100 % kapacity sa dostane do siedmich hodín. Samozrejme, ak neopustíte v pracovnom týždni mesto, možno vám bude stačiť jedno nabitie za sedem dní.

Na rýchlonabíjačkách stráca

Horšie je na tom Niro EV na rýchlonabíjacích staniciach. Pri nabíjaní jednosmerným prúdom podporuje výkon len 80 kW, čo je dnes podpriemer. Elektromobily Stellantisu idú aspoň na 100 kW a to nehovoríme o konkurentoch z koncernu VW, ktoré aj pri 400 V batériách zvládajú oveľa vyššie nabíjacie výkony. Navyše, nabíjacia krivka rýchlo klesá, výkon nad 70 kW sa udrží veľmi krátko, nad 50 kW je to len do asi 70 %, potom prudko padá na 24 kW a posledných 10 % „tlačíte“ do batérie už len s výkonom 12 kW a nižším. Takže využívať nabíjačky nad 50 kW v podstate nemá zmysel. Je to zbytočne drahé a veľa času neušetríte. Neoplatí sa nabíjať ani nad 80 %, ak to naozaj nepotrebujete. S Nirom EV sa jednoducho musíte zmieriť s tým, že nabíjaním stratíte viacej času ako s konkurenciou, nehovoriac o Kii EV6, ktorá je naopak absolútnym kráľom v rýchlosti nabíjania. Aby sme to porovnali. S Kiou EV6, ktorú sme mali na test minulé leto sme načerpali 57 kWh za 20 minút (!), ale s Nirom, tiež so zahriatou batériou, len 30 kWh za 40 minút. Možno Kia nešla do rýchlejšieho nabíjania kvôli ochrane batérie. To by dávalo zmysel.

Nabíjací konektor je umiestnený vpredu, čo je... Foto: Ivan Majerský, Ivan Majerský
Kia Niro EV - test 2023 Nabíjací konektor je umiestnený vpredu, čo je najlepšie možné riešenie. Dočiahne k nemu každý kábel.
Kia EV6 GT - test 2023 Čítajte viac Test Kia EV6 GT – silou vás vydesí, v zákrutách schladí

Jazda v Nire je príjemná nielen kvôli dynamike. Komfortom odpruženia sa síce nechytá na Citroën ë-C4, ktorý je doslova lietajúcim kobercom, ale absorpcia nerovností je na veľmi slušnej úrovni. A to nehovoríme o stabilite. Vďaka nezávislému zaveseniu zadných kolies a nízkemu ťažisku toho Niro vydrží pri prudkých zmenách smeru naozaj dosť. Predstavovali by sme si ale lepšiu izoláciu podvozku od hluku pneumatík. Vo vyšších rýchlostiach síce splynie s aerodynamickým hlukom, ale pri tých nižších, ak nejazdíte na kvalitnom asfalte, to trochu kazí celkový dojem. Máme dokonca pocit, že predošlá generácia na tom bola o čosi lepšie. Možno aj preto, že kufor izolovala masívnejšia roletka, nielen obyčajná sieťka, ktorá nedokáže účinne utlmiť akustické prejavy zadných kolies. S vybavením bude ale spokojní. Verzia Gold, ktorá je stredná má už také vychytávky ako full-LED svetlá, tepelné čerpadlo, indukčnú nabíjačku, dvojzónovú klimatizáciu, 10,25-palcový infotainment, vyhrievané sedadlá aj volant.

Solídne jazdné vlastnosti sú dané aj tým, že... Foto: Tomáš Andrejčák
Kia Niro EV - test 2023 Solídne jazdné vlastnosti sú dané aj tým, že Kia nešetrila na zadnej náprave. Kolesá sú zavesené nezávisle.
Kia EV9 - Filip Garaj Čítajte viac VIDEO: Kia ukázala sériové elektrické SUV EV9 v predpremiére

Má to však chybičku krásy. Niro medzigeneračne zdraželo. Pôvodne stála základná verzia 41 190 eur, dnes je to 46 290 eur, no a verzia Gold sa vyšplhala na 49 490 eur. Náš exemplár bol ale ešte drahší, stál 52 160 eur, pretože bol vybavený paketom Tech Pack za 1 890 eur, ktorý obsahoval head-up displej, aparatúru Harman/Kardon, elektrické zadné dvere, ale aj kompletný balík asistenčných systémov vrátane adaptívneho tempomatu a udržiavania v jazdnom prúde. Stále to ale nestačí, pretože pokiaľ Kia menila len dizajn a infotainment, a nie techniku, malo by mať elektrické Niro výrazne nižšiu cenu ako EV6, ktoré je technológiu batérie o galaxiu ďalej. Za jednomotorovú verziu EV6 Air (168 kW) s akumulátorom 77,4 kWh ale zaplatíte 54 190 eur a za úplný základ (125 kW) a batériou s kapacitou 58 kWh dokonca len 49 900 eur. A to je slovo do bitky. Inak by bolo Niro EV priam ideálnym rodinným autom. Navyše Kia predĺžila jeho servisný interval na dva roky a 30 000 km, čo znižuje náklady.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Kia #Kia Niro #test auta #Kia Niro EV
Články podľa značiek