Test: Mercedes-Benz EQE 500 SUV. Univerzálny elektromobil pre tých, čo na to majú

Elektrické SUV ponúka reálny dojazd nad 400 kilometrov, exkluzívny interiér a vysoký cestovný komfort. Lacný však rozhodne nie je.

19.11.2023 07:00
debata (2)
Vďaka sérii aerodynamických vylepšení, využitiu... Foto: Pravda, Martin Domček
Mercedes-Benz EQE SUV 500 (2023) Vďaka sérii aerodynamických vylepšení, využitiu tepelného čerpadla a inteligentného manažmentu batérie má auto veľmi slušnú spotrebu a aj dojazd.

Z hľadiska predaja elektrických Mercedesov-Benz na Slovensku dominujú dva modely. Asi nikoho neprekvapí, že tie najväčšie – EQE a EQS. Oba existujú v dvoch variantoch – ako luxusné prémiové sedany a ako veľké imidžové SUV. Štatistiky Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) však medzi nimi nerozlišujú, takže môžeme povedať len toľko, že z modelu EQS sa za prvých 10 mesiacov predalo 76 kusov a z EQE 52.

My sme na test získali verziu EQE SUV s výkonom rovných 300 kW, resp. 408 koní. EQE SUV patrí k najpriestran­nejším zástupcom svojej triedy. Je pritom kompaktnejšie ako EQE sedan a jeho rázvor s dĺžkou 3 030 milimetrov je o 90 milimetrov kratší. Napriek tomu ide s dĺžkou takmer 4,9 metra a šírkou vyše 1,9 metra o vskutku impozantné auto, obuté sme na ňom mali 21-palcové kolesá, ktoré tento imidž ešte podčiarkovali.

Interiér je naozaj luxusný. Možno vďaka... Foto: Pravda, Martin Domček
Mercedes-Benz EQE SUV 500 (2023) Interiér je naozaj luxusný. Možno vďaka špecifickým farbám a vzorom sme sa v ňom trochu cítili, ako by sme sedeli v kabelke Louis Vuitton.
Interiér s využitím obrazovky Hyperscreen. Foto: Pravda, Martin Domček, Mercedes-Benz
hyper Interiér s využitím obrazovky Hyperscreen.

Z profilu si všimnite jeho krátke previsy ako vpredu, tak aj vzadu. Takže priestor v kabíne je naozaj veľkorysý. V aute môžete mať aj svetlá Digital Light, ktoré vám pri zapínaní vedia spraviť malú svetelnú šou, praktickejšie však je, že dokážu premietať niektoré značky a výstražné symboly priamo na vozovku pred auto.

Exkluzívny interiér

Zaujímavým prvkom v interiéri je hyperobrazovka (hyperscreen) systému MBUX, čo je doplnková výbava, ktorú sme však v testovanom aute nemali. Na fotografiách ju nájdete, pretože ide o prvok, ktorý zásadne mení dizajn celej prednej časti interiéru. EQE preberá tento technologický highlight s trojicou displejov priamo z vlajkovej lode, teda z modelu EQS.

Svetová premiéra Škody Kodiaq našimi očami
Video

Hyperscreen tvoria tri displeje, prepojené tak, akoby tvorili jeden, vypĺňajúci prakticky celú prístrojovú dosku nielen pred vodičom, ale aj pred spolujazdcom. Takáto „spojená“ obrazovka má potom uhlopriečku neuveriteľných 141 (!) centimetrov. Spolujazdec má navyše k dispozícii OLED displej s vlastným používateľským rozhraním. Koľko si za obrazovku musíte priplatiť vám nepovieme, pretože práve v čase písania a publikovania tohto textu model EQE SUV úplne zmizol nielen z konfigurátora, ale aj z modelovej ponuky na webe slovenského importéra.

Znamená to, že sa pripravuje zásadná zmena konfigurácie ponúkaných balíkov a výbavových stupňov. Z tohto dôvodu sa budeme cenám venovať len minimálne. Ale predsa len si neodpustíme pohľad do českého cenníku, kde je vidno jednu zmenu. Pri modeli, ktorý sme testovali, teda EQE 500 SUV, sa vyššie spomínaný hyperscreen dostal už do základu a je bez príplatku. Uvidíme, ako to bude na Slovensku po opätovnej aktivácii konfigurátora. V každom prípade to nie je lacná záležitosť – v Nemecku si zaň napríklad aktuálne priplatíte vyše 8 000 eur. Ak sa dostane do základu, auto pravdepodobne výrazne zdražie.

Mercedes-Benz EQE SUV 500 (2023)
Mercedes-Benz EQE SUV 500 (2023)
+12Mercedes-Benz EQE SUV 500 (2023)

My sme v interiéri mali 12,8-palcový vertikálne orientovaný stredový displej a 12,3-palcový digitálny prístrojový štít. Sympatické je, že zostali zachované typické poznávacie znaky Mercedesov – napríklad páčku voliča „prevodovky“ nájdete na stĺpiku riadenia, tak ako desaťročia, a stierače sa zas ovládajú ľavou páčkou. Predné sedadlá sú mimoriadne pohodlné, vyhrievané, ventilované a vybavené viacerými typmi masáže.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobil #elektrické SUV #Mercedes-Benz EQE SUV #elektrický Mercedes
Články podľa značiek