Test: Mercedes-Benz E 220d 4Matic – vydarená evolúcia

Ak niečo zlepšujete 70 rokov, musí to byť takmer dokonalé. A také je nové éčko. No za kvalitu si aj zaplatíte. A to nemusíte mať na palube zďaleka všetky „vychytávky“. Dokonca ani vyhrievaný volant.

17.11.2023 07:00
debata
Nová trieda E má prednú masku, ktorou tak... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023 Nová trieda E má prednú masku, ktorou tak trochu evokuje rodinu elektromobilov EQ. Táto patrí verzii Avantgarde s veľkou hviezdou uprostred. Vybrať si však môžete aj klasiku s hviezdou na kapote. Za príplatok je maska podsvietená.

Šiestu generáciu éčka predstavil Mercedes-Benz už koncom apríla, no až na jeseň dorazila na náš trh. Po nedávnej prvej jazde sme sa dostali aj k štandardnému týždňovému testu. Do redakcie dorazila tá najpopulárnejšia verzia s naftovým 4-valcom 220d a automatickou prevodovkou 9G-Tronic. K tomu pridala pohon oboch náprav, pneumatické odpruženie a natáčanie zadných kolies. Predpokladáme, že ostane aj naďalej bestsellerom ponuky. Sympatické je, že Stuttgart vôbec s novým éčkom prišiel. Ani to predošlé ešte nestihlo totiž poriadne zostarnúť, a navyše, na svete je elektrické EQE. Lenže konzervatívnej klientele nie je tento superaerodynamický „projektil“ celkom po chuti. Jednoducho, trieda E má stále svojich zákazníkov. Napokon, je to najpredávanejšia biznis limuzína na svete – ikona so 75 ročnou tradíciou. Prísť o ňu by bola obrovská škoda.

Klasika s novými prvkami

Evolučný dizajn však neznamená, že by sa nové éčko bránilo inováciám. V uhladenej rodine stuttgartských limuzín C, E a S prináša niekoľko nových prvkov, ktoré ho jasne odlišujú od zvyšku portfólia ale aj od jeho predchodcu. Predná maska, ktorá môže byť podsvietená, je prepojená s LED reflektormi lesklou čiernou plochou, čo evokuje elektrické modely rodiny EQ. Napokon aj trieda E je vďaka trom plug-in hybridom napoly elektrická. Tak prečo nie. Komu nevyhovuje veľká hviezda v maske, môže voliť líniu Exclusive s tradičnou hviezdou na kapote. My sme však mali verziu Avantgarde s módnym balík AMG Line, ktorý dodáva elegantnej stuttgartskej limuzíne športovejší charakter. To znamená agresívnejšie nárazníky či 20-palcové mnoholúčové čierne disky kolies.

Nové éčko si zakladá na aerodynamike. Vidieť to... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023 Nové éčko si zakladá na aerodynamike. Vidieť to nielen na jeho splývavých líniách, ale aj na vysúvateľných kľučkách dverí. Boj s vetrom skončil vynikajúcou hodnotou koeficientu aerodynamického odporu Cd 0,23. Za tieto čierne 20-palcové kolesá si priplatíte 1 680 eur.
Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023
Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023
+11Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023

Za zmienku stoja svetlá Digital Lights s 2,8 miliónmi pixelov, ktoré si trieda E požičala z eska. Dostali však novú grafiku s akýmisi oblúčikmi, ktorá je špecifická práve pre éčko. Mimochodom, svietia fantasticky a neoslňujú. Zboku vyniknú klasické línie s dlhou prednou kapotou, dozadu posunutou kabínou a s výrazným zadným previsom. Proporcie sú o to elegantnejšie, že trieda E narástla do dĺžky o 14 mm a je o 28 mm širšia. Tak to má byť. Poslom nových čias sú výsuvné kľučky dverí, ktoré vyhladili pokojné a aerodynamické línie karosérie do dokonalosti. No na druhej strane hrozí v atypických situáciách, že vám pricviknú prsty. Najmä spolujazdcovi, napríklad keď zamykáte auto dotykom a druhý člen posádky o tom netuší a chce nastúpiť.

Vzadu je jasným identifikačným znakom triedy E... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023 Vzadu je jasným identifikačným znakom triedy E nová grafika svetiel s dvoma pármi hviezd. Výfuky sú síce stále falošné, ale „záslepky“ sú umiestnené hlbšie. Týka sa to aj verzie s exteriérovým paketom AMG.
Mercedes-Benz E-Class L 2 Čítajte viac Mercedes-Benz E LWB: Toto je ‘malý Maybach‘ pre Čínu. Prinesie aj nové MBUX

No asi najvýraznejším dizajnovým prvkom sú zadné svetlá s 3D grafikou hviezd. Tú zatiaľ iné modely zo Stuttgartu nedostali. Na falošné výfuky sme si už zvykli. Má ich aj nové éčko, no dizajnéri sa aspoň snažili zlepšiť dojem tým, že ich „záslepky“ umiestnili hlbšie, čo oceňujeme. Náš exemplár bol lakovaný novým šedo-zeleným odtieňom Verde, dosť netypickým pre Mercedes-Benz. Dostanete ho bez príplatku. Možno by sme volili iný, je to však otázka v kusu. V každom prípade farebnú paletu klasických odtieňov veľmi osviežil.

Menej hardvéru, viacej „rutiny“

Kým exteriér je výsledkom evolúcie, v kabíne sa toho zmenilo oveľa viac. Prebehla tu doslova digitálna revolúcia, inšpirovaná elektrickými modelmi EQ. Zistiť to môžete už pri nastupovaní, pretože nová trieda E nepotrebuje klasický kľúč. Používať môžete ten digitálny v smartfóne a zdieľať ho až so 16 užívateľmi. Prémiovej povahe tejto biznis limuzíny zodpovedá aj výber materiálov. I keď v našom prípade skombinovalo éčko interiérový balík AMG so športovými sedadlami a športovým volantom so zdvojenými ramenami a elegantnými jaseňovými dekoráciami na dverách či palubnej doske. Ocenili sme absenciu klavírnej černe, „preslávenej“ odtlačkami prstov.

Interiér prešiel najväčšou zmenou. Pôsobí... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023 Interiér prešiel najväčšou zmenou. Pôsobí elegantne, no zároveň digitálne. Prístrojový panel nahradil digitálny kokpit. Infotainment MBUX tretej generácie využíva 14,4-palcovú obrazovku. Nami testovaná verzia mala interiérový paket AMG čo vidieť najmä na volante a pedáloch.
Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023
Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023
+13Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023

A keď sme sa dotkli palubnej dosky, jej dizajn je úplne nový. Nemá klasický šilt prístrojového panelu ani tradičné kruhové prieduchy ventilácie. Vzduch vniká do kabíny horizontálnou štrbinou prakticky v celej jej šírke a namiesto „prístrojovky“ je tu voľne stojaci displej. Našťastie, stále používa analógové zobrazenie. V centre „palubovky“ nájdete 14,4-palcový dotykový displej tretej generácie rozhrania MBUX, ktoré sa ešte viac priblížilo k smartfónom. Systém podporujúci 5G funguje pracuje bleskovou rýchlosťou a na rozdiel od minulosti využíva spoločnú riadiacu jednotku pre oba displeje. V porovnaní s triedou C, S alebo ich elektrickými verziami EQ, je však centrálny displej situovaný na šírku. To síce zväčšilo zobrazovaciu plochu, napríklad pri navigácii, ale v spodnej časti už nezostalo miesto na virtuálny panel klimatizácie. Nastavovanie teploty tak potrebuje viacej klikov. Škoda.

Aj vzadu ponúka éčko veľkorysý priestor a najmä... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023 Aj vzadu ponúka éčko veľkorysý priestor a najmä bohato dimenzované sedadlá.
Mercedes-Benz - crashtest elektromobilov 2023 Čítajte viac Mercedes-Benz predviedol najťažší crashtest histórie. Mal 4,7 tony

Veľa hardvéru tu už naozaj nenájdete. Dokonca ani ovládač hlasitosti. Zostalo len zopár tlačidiel na dotykovej lište pod displejom pre výstražné svetlá, parkovaciu kameru, či voľbu jazdných režimov. Tieto plochy sú ale malé, takže ovládanie počas jazdy si vyžaduje odpútať zrak od vozovky. Najmä tlačidlo výstražných svetiel je absolútne nedostatočné. Aby však Mercedes-Benz zjednodušil ovládanie cez MBUX, prišiel s takzvanými rutinami, ktoré vytvárate buď individuálne, alebo sa o výber často využívaných funkcií v kontexte vašich zvyklostí, času a polohy postará umelá inteligencia. Ak si pri istej teplote okolia zapínate vyhrievanie sedadiel a prestavujete klimatizáciu, auto si to zapamätá a urobí to za vás. Alebo vám stiahne okno, ak sa priblížite k rampe často používaného parkoviska. Tiež vám nastavuje obľúbenú ponuku funkcií, aby ste ich nemuseli hľadať v menu.

Útulný, nie rozšafný

Jednoduchšie je aj hlasové ovládanie, ktoré už netreba aktivovať povelom: „Hey, Mercedes“ a ktoré rozumie aj zložitejším príkazom. Vráťme sa ale k hardvéru. Napríklad vynikajúcim sedadlám, ktoré i keď majú punc AMG, sú stále veľmi pohodlné. Zamilujete si aj volant, opäť však musíte trochu bojovať s jeho kapacitnými ovládačmi. Chce to rutinu aj od vás. Sympatické je, že napriek rozsiahlej digitalizácii si éčko zachovalo niektoré typické ergonomické prvky, ako stierače ovládané ľavou páčkou na stĺpiku riadenia. Sú to však posledné „záchvevy“ starých hardvérových čias. Meniť atmosféru pomáha ambientné osvetlenie, ktoré tu ale nie je len na efekt. Spolupracuje napríklad s výstrahami bezpečnostných systémov, mení farbu pri nastavovaní klimatizácie a dokonca môže dopĺňať hudbu. To ale len v prípade, že na palube máte príplatkovú aparatúru Burmester. My sme ju nemali.

V kufri je 540 litrov pre batožiny. Aj ten... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz E 220d 4Matic - test 2023 V kufri je 540 litrov pre batožiny. Aj ten ilustruje prémiový charakter éčka. Je dokonale čalúnený a konzoly veka sa vysúvajú z podblatníkov. Nič tu nezavadzia.
Mercedes-Benz eActros 600 - 2023 Čítajte viac Mercedes-Benz eActros 600: Je nádherný, bezemisný, ale nezvládne ani to čo jeho dávny predchodca

Hoci priestor v triede E zodpovedá jej postaveniu a dokonca sa šírkou kabíny doťahuje na triedu S, subjektívne pôsobí interiér skôr útulne. Je to dané masívnymi výplňami dverí, robustnou palubnou doskou a najmä vysokým a širokým stredovým tunelom. Zavalitejším postavám môže dokonca prekážať. Zato v ňom nájdete veľkú odkladaciu schránku, držiaky na nápoje, nabíjačku telefónu či osvetlené USB porty. Vzadu si sťažovať nebudete. Vďaka predĺženému rázvoru o 22 milimetrov je tu štedrá rezerva na nohy, i keď nie v štýle Superbu alebo triedy S. Navyše, sedadlá sú veľkoryso dimenzované, čo nebýva vždy zvykom. V kufri je solídnych 540 litrov pre batožiny. Za elektrické ovládanie veka si ale priplatíte, rovnako ako za elektrické poistky pre sklápanie zadných operadiel delených v pomere 40 : 20 : 40. Aj v kufri vidieť prémiový charakter tohto auta. Je dôsledne čalúnený, nehovoriac o konzolách veka, ktoré sa ukryjú v útrobách podblatníkov, takže nezavadzajú.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #test #Mercedes-Benz #Mercedes-Benz E
Články podľa značiek