Test: Mercedes-Benz GLB 220 d 4Matic – toto je najlepšie ‘MPV‘ do terénu

Po štyroch rokoch podstúpilo „malé géčko“ modernizáciu. Aj preto sa opäť ocitlo v redakčnom teste. Patrí k tomu najpraktickejšiemu, čo si môžete zo Stuttgartu dopriať. I keď jeho základ nie je zďaleka taký vznešený ako v prípade väčšieho GLC. Zato vie osloviť cenou.

20.04.2024 07:00
debata (2)
Na rozdiel od GLA je GLB omnoho väčším a... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024 Na rozdiel od GLA je GLB omnoho väčším a praktickejším autom. Navyše dáva podstatne viac na známosť, že ide o nefalšované SUV. S balíkom AMG line môže mať dokonca športový šmrnc.

Mercedes-Benz predstavil triedu GLB v roku 2019 a na trh ju uviedol o rok neskôr. Bol to dobrý ťah. V Stuttgarte jednoducho využili lacnejšiu platformu tried A a B s priečne uloženými motormi, na ktorej postavili skutočné SUV. A ešte k tomu s možnosťou prepraviť sedem pasažierov v troch radoch sedadiel. GLB tak svojou univerzálnosťou celkom zatienilo klasickú triedu B, ktorá má blízko ku kompaktným vanom. V porovnaní s príliš uhladeným GLA zas dostalo GLB oveľa „off-roadovejší“ dizajn. Na prvý pohľad je zrejmé, že ide o SUV so všetkým čo k tomu patrí. My sme si vyskúšali pravdepodobne najatraktívnejšiu verziu s naftovým 4-valcom 220d a pohonom oboch náprav v kombinácii s 8-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Drsnejší než GLA

GLB nie je žiaden drobček. Na dĺžku má 4 634, na šírku 1 834 a na výšku 1 692 mm. Spomeňme aj veľkorysý rázvor 2 829 mm. To znamená, že v porovnaní s GLC stráca na dĺžke ani nie 130 mm a na rázvore dokonca iba 44 mm. Na rozdiel od GLC vie však svoj formát využiť oveľa lepšie. Facelift mu priniesol osvieženie v podobe prepracovaných nárazníkov a novej grafiky svetiel. Ide však naozaj len o retuše. Náš exemplár zdobil paket AMG Line s čiernymi lesklými doplnkami, vrátane spätných zrkadiel či difúzora, matným pozadím reflektorov Multibeam LED, veľkou centrálne situovanou hviezdou s jedinou vertikálnou lamelou, dvoma oválnymi koncovkami výfukov, no najmä parádnymi 19-palcovými diskami AMG s piatimi lúčmi.

Na dĺžku je GLB len o 130 mm kratšie ako väčšie... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024 Na dĺžku je GLB len o 130 mm kratšie ako väčšie GLC. Vďaka motoru vpredu naprieč má však dlhšiu kabínu. Oceňujeme vyšší profil pneumatík, ktorý SUV svedčí.
Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024
Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024
+15Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024

Sympatické ale je, že napriek športovému balíku obul Mercedes-Benz toto SUV do odolných pneumatík s profilom 235/50, takže výtlkov a prašných ciest sa báť naozaj nemusíte. Ani nastupovania. Pretože prahy sú dôsledne kryté dverami a výška karosérie zabezpečuje perfektný prístup. Kabína vás prekvapí vzdušnosťou. Miesta je požehnane na nohy aj nad hlavou. V porovnaní s GLC cítiť mierny hendikep len v šírke, kde nevie GLB celkom utajiť svoju „áčkovú náturu“. Vládne tu prémiová atmosféra, čo sa týka spracovania aj materiálov. Podsvietené turbínoví prieduchy ventilácie sú naozaj krásne, podobne ako hliníkové dekorácie či sedadlá čalúnené hnedou Alcantarou. Tento materiál ale nájdete aj na výplniach dverí. Masívnu palubnú doskuj dekoruje drevo. Všetko je krásne zladené. Oceníte tiež dobrý výhľad, vrátane toho na masívnu kapotu.

Paket AMG Line priniesol GLB dve chrómové... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024 Paket AMG Line priniesol GLB dve chrómové koncovky výfukov a lesklý čierny difúzor.
Mercedes-Benz EQS - 2025 Čítajte viac Mercedes-Benz EQS: Hviezda na kapote a dojazd až 800 km. Stuttgart opravuje

Mix moderny s tradíciou

Sedadlá divízie AMG neznesú kritiku, to vodičové má navyše výsuvnú podperu. Paket AMG Line navodzuje športovú atmosféru skoseným volantom so zdvojenými ramenami. Na jeho kapacitné ovládače si rýchlo zvyknete. Ergonómia je perfektná a tradičná. Volič smeru jazdy je na pravej strane stĺpika riadenia a stierače sa tak, ako už celé dekády, ovládajú páčkou na ľavej strane. Oceňujeme samostatnú lištu pre nastavenie klimatizácie i keď bez vlastného displeja. Bohužiaľ, udaj o teplote na strane vodiča sa zobrazuje v zákryte volantu. Hardvérovú podobu má aj ovládač hlasitosti. Tak ako v triede A má aj GLB infotainment MBUX, tvorený dvojicou prepojených displejov. Majú brilantnú grafiku aj rýchle reakcie.

Z kabíny vyžaruje prémiový duch. Je plná... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024 Z kabíny vyžaruje prémiový duch. Je plná Alcantary či drevených a hliníkových dekorácií. Športový volant z dielne AMG si rýchlo zamilujete.
Mercedes-AMG GT 43 Coupé - 2024 Čítajte viac Mercedes-AMG GT 43: Len štyri valce, ale turbo priamo z F1 Prístrojový panel ponúka bohaté možnosti konfigurácie vrátane klasického analógového zobrazenia stupníc. Centrálny obrazovka je určená najmä navigácii, komunikácii a zábave. Všetko je dokonale prehľadné a logické. Oceňuje vypnutie upozornenia na prekročenie rýchlosti jediným dotykom ikonky na obrazovke. Škoda, že s modernizáciou stratilo GLB touchpad na stredovom tuneli. Funkcie sa teda dajú ovládať už len dotykom na obrazovke, čo je menej intuitívne. Ostali iba tlačidlá voľby jazdného režimu, hlasitosti a parkovacej kamery. Odstránenie touchpadu však prinieslo EQB viac odkladacích priestorov.
Aj vzadu očarí GLB priestorom. Navyše sú... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024 Aj vzadu očarí GLB priestorom. Navyše sú sedadlá v druhom rade posuvné a operadlá majú nastaviteľný sklon.

Neskutočne praktický

V stredovom tuneli sú hneď dva veľké boxy. Ten predný je zakrytý elegantnou roletkou. Tam kde sídlil touchpad je malá plytká vanička, napríklad na smartfón. Indukčnú nabíjaču však nájdete v stredovej konzole. V druhej rade sedadiel si to môže GLB „rozdať“ s pravovernými MPV. Miesta na nohy je tu neúrekom a hoci sa sedí vyššie, stále vám ostáva veľká rezerva nad hlavou. Operadlá delené v prémiovom pomere 40 : 20 : 40 majú reguláciu sklonu a lavica delená v pomere 40 : 60 je zas posuvná. Veď GLB počíta s tretím radom sedadiel, i keď mi sme ho nemali. O to väčší bol ale kufor, do ktorého sa dostanete cez elektricky ovládané veko. s nožným senzorom aj s tlačidlom pre súčasnú zavretie a zamknutie vozidla, čo je veľmi praktické.

Ak nemáte v GLB tretí rad sedadiel, má jeho... Foto: Ľuboš Pilc
Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024 Ak nemáte v GLB tretí rad sedadiel, má jeho batožinový priestor už v základe veľkorysých 570 litrov. A po sklopení operadiel je to až 1 805. Škoda, že to nejde priamo z kufra.
Mercedes-Benz CLE Cabriolet - 2024 Čítajte viac Mercedes-Benz CLE Cabriolet: Strechu dá dole za 20 sekúnd

Už v základe má batožinový priestor vynikajúcich 570 litrov. To je ale len začiatok, pretože posunutím sedadiel získate ďalších 179 litrov k dobru. Dvojitá podlaha zas zabezpečí takmer úplne vodorovnú ložnú plochu po sklopení operadiel. Zmestí sa pod ňu aj kazeta s roletkou. Bohužiaľ, miesto na rezervné koleso sa tu nenašlo. Ako mnoho SUV si musí aj GLB vystačiť s lepiacou súpravou. K chybičkám krásy patria absentujúce háčiky, kde by ste si zavesili nákupnú tašku. A k dokonalosti chýba GLB aj sklápanie operadiel priamo z kufra. Dá sa to len z kabíny, navyše iba textilnými uškami. I tak patrí k tým najpraktickejším Mercedesom-Benz. Variabilitou naozaj nemá ďaleko k MPV. Takže tradičnej triede B už veľkú kariéru nepredpovedáme.

Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024
Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024
+21Mercedes-Benz GLB 220d 4Matic - test 2024

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Mercedes #test #Mercedes-Benz #Mercedes-Benz GLB
Články podľa značiek