ADAC: Ktorá prilba je ta správna? Pozrite si veľký test ‘integrál‘

Motocyklová sezóna štartuje. Ak zvažujete kúpu novej prilby, pomôže vám test magazínu Motorrad, ktorý sprostredkoval nemecký autoklub ADAC. Z dvanástich produktov skončilo so známkou ‘veľmi dobré‘ päť. Jeden dokonca nie je ani drahý.

14.05.2024 06:00
debata
Pod lupu expertov magazínu Motorrad sa dostalo... Foto: ADAC
Test motocyklových prílb - ADAC 2024 Pod lupu expertov magazínu Motorrad sa dostalo 12 nových prilieb. Testovalo sa na ceste aj v laboratóriu.

Motocyklová prilba nie je doplnok, ktorý by ste si mali kúpiť len tak pomimo, ale ‘strážny anjel, ktorý dokáže ochrániť vašu hlavu a mozog pred vážnymi alebo smrteľnými zraneniami. Ideálna prilba by mala ponúkať nielen bezpečnosť, ale spĺňať aj ďalšie dôležité kritériá. Ako sú na tom tie nové na trhu? Tentoraz sa magazín Motorrad pozrel na 12 nových motocyklových prílb s výklopným šiltom. Tie sú veľmi populárne, pretože ponúkajú vysoký akustický komfort, vynikajúcu ochranu a počas krátkych prestávok si ich nemusíte dávať dole z hlavy. Pri niektorých dokonca ani vtedy, keď si potrebujete nasadiť okuliare, či dokonca zapáliť „cigaretku“. Ich nevýhodou je len o čosi vyššia hmotnosť v porovnaní s otvorenými prilbami.

Zdrogovaný motorkár unikal 160 km/h po Bratislave

Video

Aj lacné môže byť stále dobré

Motorrad testoval prilby počas jazdných testov ale aj v laboratóriu. Hodnotili komfort, aerodynamiku, akustické vlastnosti, vetranie, manipuláciu, vybavenie a spracovanie, hmotnosť, tlmenie rázov aj rotácia. Päť z výklopných prílb skončilo so známkou ‘veľmi dobré‘, päť so známkou ‘dobré‘ a dve ohodnotil Motorrad ako ‘uspokojivé‘. Motorrad konštatuje, že aj dve prilby na konci rebríčka poskytujú dobré tlmenie rázov a teda aj veľmi slušnú ochranu. K dokonalosti im ale chýbali lepšie výsledky v ostatných kritériách.

Víťazom celotvárových prílb je prilba Schubert... Foto: ADAC
Schubert C5 Víťazom celotvárových prílb je prilba Schubert C5. Ponúka nielen vynikajúcu ochranu ale aj komfort. Patrí však aj k najdrahším.

Absolútnym víťazom testu je prilba Schubert C5. Zaujala predovšetkým veľmi dobrou komapatibilitou s okuliarmi, dobrým strihom a veľmi pohodlným a jednoduchým ovládaním. Cenou 699 eur ale patrí k tým najdrahším, i keď nie úplne. Kvalita však nemusí byť cenovo nedostupná. Dôkazom je prilba Nolan N100 za 399 eur s veľmi dobrým hodnotením, ale napríklad aj prilba MTR K-4 Evo za 99,99 eura. Síce nesadne každému a je hlučná, ale ako konštatuje Motorrad, dosahuje naozaj dobré hodnoty z hľadiska absorpcie nárazov. Celý rebríček si môžete pozrieť v priloženej tabuľke.

Prilba Nolan N100-6 patrí k najlacnejším, no... Foto: ADAC
Nolan N100 Prilba Nolan N100-6 patrí k najlacnejším, no napriek tomu má známku ‘veľmi dobré‘.

Testy sú opäť prísnejšie

Tentoraz už boli prilby testované podľa nového predpisu ECE ECE-R 22.06 . Stará testovacia norma ECE-R 22.05 bola nahradená a od júna 2022 bolo vydaných len 6 schválení. Tie obsahujú aj štandard P/J, čo znamená schválenie prilby ako celotvárovej a tiež ako prúdovej prilby , teda pre „legálne“ jazdenie s otvorenou bradovou časťou. Schválenia a normu, podľa ktorej boli vydané, nájdete na štítku, ktorý je zvyčajne pripevnený k podbradnému remienku, spolu s príslušným skúšobným číslom . Ak číslo začína 05 , ide o prilbu testovanú podľa starej normy.

Aj najlacnejšia prilba testu, model MTR K-4 Evo... Foto: ADAC
MTR K-4 Evo Aj najlacnejšia prilba testu, model MTR K-4 Evo za 100 eur, ponúka veľmi dobrú ochranu. A je lepšia ako trikrát drahšia prilba Harley-D Evo X17.

Ak sa začína číslicami 06 , znamená to nový a súčasný štandard. Významným zlepšením pri vykonávaní testov prílb je výrazne väčšia plocha škrupiny prilby , v ktorej je teraz možné testovanie vykonávať. Cielené vystuženie konštrukčných bodov v motocyklových prilbách analogicky k jasne definovaným testovacím bodom sa preto stalo prakticky nemožné. Jednoducho, prilby musia byť teraz bezpečné „všade“.

Výsledky testu motocyklových prílb

Model Cena v eurách Hodnotenie
Schuberth C5 od 699,00 Veľmi dobré
Shoei Neotec 3 od 669,00 Veľmi dobré
Nolan N100–6 od 399,99 Veľmi dobré
LS2 FF901 Advant X Carbon od 469,00 Veľmi dobré
HJC RPHA 91 Carbon 699,90 Veľmi dobré
BMW System 7 Carbon Evo od 710,00 Dobré
AGV Tourmodular od 549,95 Dobré
Germot GM 970 159,90 Dobré
Airoh Specktre od 259,99 Dobré
MTR K-4 Evo od 99,99 Dobré
Rocc 810 od 189,95 Uspokojivé
Harley-D. Evo X17 Sunshield Modular 383,00 Uspokojivé

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #test #motocykle #prilba #helma #motocyklová prilba #test motocyklových prílb
Články podľa značiek