Nové bratislavské poznávacie značky budú mať písmená BL

ČTK | 26.01.2010 13:37
EČ Foto:
Bratislavčania si budú zvykať na nové evidenčné čísla na autách. Namiesto písmen BA budú vodiči áut prihlásených v Bratislave dostávať tabuľky začínajúce na BL.

Agentúre ČTK zmenu potvrdil hovorca policajného prezidenta Martin Korch. Písmená BL vybrali ľudia prostredníctvom ankety internetového portálu tvnoviny.sk.

Dôvodom na zmenu je podľa Korcha to, že v krátkom čase sa už vyčerpajú všetky možné kombinácie troch čísel a dvoch písmen, ktoré na značkách dopĺňajú základ BA. „V júni alebo júli sa minú posledné tabuľky s označením BA 999 ZZ,“ povedal. Ľudia mohli vyberať z dvojíc písmen uvedených vo vyhláške ministerstva vnútra, okrem BL boli „v ponuke“ aj BD, BE, BI a BT.

Do ankety sa zapojilo viac ako 27 600 ľudí a takmer 24 500 hlasovalo za BL. Písmená sa tak budú zhodovať so začiatkom obľúbeného slangového pomenovania Bratislavy – „Blava“.

Kombinácie čísel a písmen sa podľa Korcha časom môžu vyčerpať aj inde. Vyhláška preto umožňuje, aby sa napríklad v okrese Banská Bystrica časom nepoužívali tabuľky začínajúce s písmenami BB, ale BC alebo BK.