Test: Škoda Fabia RS – mladoboleslavské Gran Turismo

Václav Lipavský | 05.01.2011 08:33
Škoda Fabia RS Foto:
Škoda Fabia RS
Áno, Fabia RS mohla byť nekompromisnejšia, jej tvrdší prístup by však ocenilo príliš málo vodičov. V Mladej Boleslavi preto postavili auto, ktoré s kúskom talentu skrotí aj nemehlo.

Ani najostrejšia Fabia, rovnako ako jej konvenčné verzie, sa po predstavení nevyhla komentárom kritizujúcim príliš konzervatívny prístup konštruktérov a dizajnérov. Pravdupovediac, po prvom krátkom zvezení som bol mierne sklamaný aj ja. Mal som rád prvú Octaviu RS. Nebrala si servítky, jej tvrdý podvozok z vás vytriasol dušu, päťventilový motor 1.8 Turbo miloval výzvy a keď sa postavila vedľa rovnako výkonného Audi TT, dokázala mu to natrieť aj s vystrašenou rodinkou na palube. Boli to krásne časy, na ktoré každý spomína s nostalgiou. Každý okrem škodovky. Predaje rýchlych Octavií totiž predstavovali len necelých 5 % z celkových predajov Octavie, čo z obchodného hľadiska zaváňa nebezpečne skromnými ziskami. Prekážkou nebola cena, zákazníci Škody sa jej nekompromisnosti jednoducho báli.

Séria rýchlych škodoviek pokračuje Fabiou RS. Foto: PATA, hotcars.sk
Škoda Fabia RS Séria rýchlych škodoviek pokračuje Fabiou RS.

Naoko sme všetci neustále posadnutí športom. Všimnite si to, chceme športové volanty, anatomické sedadlá, spojler ako surf a výfuky pripomínajúce chrómované potrubie. Problém je, že to chceme len do chvíle, než si sadneme za volant a vyrazíme do skutočného sveta plného dier, kanálových poklopov a zvlnených povrchov. Milujeme športové autá, ale podvedome vyhľadávame ich komfort. Spôsob prepravy, pri ktorom v pohodlnom sedadle a bez otrasov dostaneme svoju zničenú telesnú schránku z práce domov. Najštýlovejšie je však, ak je to v športovom sedadle, v spätnom zrkadle vidíte poriadny spojler a pod zadom cítite dunenie športového výfuku. Väčšieho a chrómovanejšieho, než má sused. Vy predsa nie ste žiadny mäkkýš, ste športovec telom aj dušou. Čo na tom, že sa vám nechce tlačiť v anatomických sedadlách, neznášate, keď vám volant ťahá na každej vlne za prsty, na ceste plnej výmoľov nedokážete udržať priamy smer a z tvrdého pruženia sa vám robí každé ráno zle.

Fabia RS je rýchlym autom na každý deň. Foto: Patrik Tančenko
Škoda Fabia RS Fabia RS je rýchlym autom na každý deň.

Tento dlhý úvod som si dovolil len preto, lebo ma už unavujú všetky tie reči o málo ostrých hatchbackoch na trhu. Ak chcete ostrý hatchback, zájdite do Renaultu, vyplňte šek a predajcovi zamávajte z okna vášho nového Clia RS. Garantujem vám, že to nakoniec aj tak neurobíte. Ak máte rodinu a rozpočet len na jedno auto, silné reči sa zmenia v pochybnosti, jasný postoj vystriedajú obavy a trojdverové Clio RS ostane naďalej len predmetom nesplnených túžob. Ako partner do dnešného sveta ostáva pre mnohých stále silnou kávou.

Za zelenú metalízu a bielu strechu si musíte... Foto: Patrik Tančenko
Škoda Fabia RS Za zelenú metalízu a bielu strechu si musíte priplatiť.

Škoda potrebuje predávať, preto musela postaviť auto, ktoré nevystraší, ale zaujme výkonmi. Jej zrýchlenie, max. rýchlosť a schopnosť udržať vás medzi dvoma zákrutami na ceste sú kľúčovými faktormi jej prežitia na trhu.

Výborný motor

To čo odlišuje Fabiu RS od zvyšku mladoboleslavskej konfekcie je jej motor. Benzínový štvorvalec 1.4 TSI je v tomto prípade prepĺňaný kompresorom aj turbodúchadlom, takže zo seba „vydoluje“ až 132 kW (180 k). Ešte pôsobivejší je krútiaci moment 250 Nm dostupný od 2000 po 4500 otáčok. V nízkych otáčkach sa o pohotové reakcie stará kompresor, pri 2400 ot./min sa do práce pustí aj turbodúchadlo a nad 3500 otáčkami sa o prepĺňanie stará už len turbodúchadlo. V praxi to funguje výborne, lineárny záťah nie je prerušovaný žiadnymi zaváhaniami a keď podržíte nohu na plyne, ručička otáčkomera vystrelí až k hodnote 7000. Pravdupo­vediac, od 6000 otáčok vyššie znie motor trochu utrápene a nemyslím si, že točiť ho až k červenému poľu má veľký zmysel. Je to predsa len prepĺňaný motor, nie atmosféra Clia RS. Vie to aj sedemstupňová prevodovka DSG, ktorá ho ani v športovom režime do tak vysokých otáčok bežne nepúšťa.

Motor 1.4 TSI si zaslúži potlesk. Foto: Patrik Tančenko
Škoda Fabia RS Motor 1.4 TSI si zaslúži potlesk.

Povinne s prstom v nose

Dvojspojková prevodovka DSG bola pred niekoľkými rokmi menšou revolúciou. Efektivitou predbehla konvenčné automaty o svetelné roky a rýchlosťou radenia zahanbila aj tú najrýchlejšiu dlaň na prevodovej páke akejkoľvek manuálnej prevodovky. Skrátka raj na zemi. No, raj. Ako sa to vezme. Jej logické pochody sa nie vždy zhodnú s myšlienkami vodiča a pri športovom štýle jazdy s prudko sa meniacim tempom a náhlymi, nečakanými zvratmi v premávke má ktorákoľvek dvojspojková prevodovka odjakživa principiálny problém. Mňa osobne oberá DSG o pocit kontroly nad radením a podľa názorov okolia nebudem jediný. Skrátka, DSG v športovom aute trochu zaváňa nudou. O to prekvapujúcejšie je, že koncern VW použil pri Pole GTI, Cupre aj Fabii RS výlučne sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku. DSG sa tak stáva povinnou jazdou bez možnosti manuálnej alternatívy (vhodnú manuálnu prevodovku koncern údajne nemá k dispozícii).

Prevodovka DSG je jedinou voľbou. Foto: Patrik Tančenko
Škoda Fabia RS Prevodovka DSG je jedinou voľbou.

Pri bežnej jazde DSG využíva mohutný krútiaci moment a keď nemusí, motor zbytočne nevytáča. Dokonca aj do stredného spektra otáčkomera pošle ručičku len v nevyhnutných prípadoch pri akcelerácii.

Športový režim jej celkom ide

Páčila sa mi aj práca prevodovky v športovom režime. Dôležité je používať ho naozaj len pri športovej jazde. Poloha voliča prevodovky v polohe „S“ totiž znamená vyššie otáčky a tie Fabia pri bežnej jazde k životu vôbec nepotrebuje.

V bežnej premávke brzdy neunavíte. Foto: PATA, hotcars.sk
Škoda Fabia RS V bežnej premávke brzdy neunavíte.

Chuť po otáčkach začína už pri voľnobehu, ktorý pri presunutí do športového režimu poskočí o 300 otáčok vyššie (zo 750 na 1050 ot./min). Prínosom tohto režimu je schopnosť prevodovky udržať si zvolený prevodový stupeň aj v situáciách, kedy by už bežný rozhodovací algoritmus strácal hlavu a radil vyššie. Typickým príkladom je jazda v serpentínach. Na tachometri máte 70 km/h, zaradenú trojku, motor točí tesne nad 4000 otáčok a vy prácou s plynovým pedálom jemne korigujete stopu. A Fabia nepreradí, ani keď otáčky vyženiete k šiestim tisícom. Čo je dobre, pretože ak sa už raz do radenia pustí, skomplikuje vám prácu. Každé preradenie totiž prichádza v momente, keď to uzná za vhodné mozog DSG, nie ten váš. A to je pri jazde na hrane, kedy záleží na jemnosti všetkých vašich reakcií vždy nepríjemné. Ale to je vec, ktorú bez manuálnej prevodovky jednoducho neovplyvníte. Ani v manuálnom režime, ktorý DSG ponúka. 

Pri rýchlej jazde to funguje

Nebudem tu oplakávať použitie užšej platformy PQ24, ktorá ostala vyhradená len pre Fabiu (Polo a Ibiza majú modernejšiu PQ25), za volantom jej užší rozchod vôbec nespoznáte. Aby bola Fabia lepšie ovládateľná, konštruktéri zlepšili rozloženie jej hmotnosti. Drahý trik s presunutím akumulátora do batožinového priestoru ostal vyhradený pre koncernové Audi A1, Fabia na to ide klasickou a o niečo bolestnejšou cestou umelého pridávania hmotnosti nad zadnú nápravu (+ 40 kg). V kufri Fabie RS preto nájdete aj klasickú rezervu na oceľovom disku, zatiaľ čo ostatné verzie si musia vystačiť so súpravami na opravu defektu. Výsledkom je menej uskákaný zadok, auto je aj na nerovnom povrchu pokojnejšie a v dlhých tiahlych oblúkoch sa ťažší zadok stará o efektné potláčanie nedotáčavosti. Na niekoľkých po sebe nasledujúcich vlnách však zadok získa toľko kinetickej energie, že s udržanie RS-ky v priamom smere vám dá paradoxne viac práce, ako pri klasických Fabiách s ľahším zadkom. Kontrolu nad autom uľahčuje aj presné a tuhé riadenie bez nepríjemnej vôle okolo stredovej polohy volantu (2,6 otáčky medzi krajnými polohami, priemer venca 375 mm).

Bočné náklony sú minimálne. Foto: PATA, hotcars.sk
Škoda Fabia RS Bočné náklony sú minimálne.

Mal som to šťastie, že som si vyskúšal Fabiu RS na zimných pneumatikách s vyšším profilom (Matador Nordica MP 59 185/55 R 15). A musím priznať, že komfortu jazdy to výrazne pomohlo. Jej reakcie síce stratili ostrosť a odozvy na riadenie neprichádzali s chirurgickou presnosťou, no tlmiče mali s kolesami menej práce, na výtlkoch malo auto viac priľnavosti a hluk od kolies na dierach stíchol. Chýbajúcu trakciu ako tak doháňal predný diferenciál XDS, hoci ani ten nedokázal zázraky. S plynom na podlahe cítite, ako celý mechanizmus pohonu dotovaný krútiacim momentom 250 Nm a zároveň krotený elektrickými obvodmi stabilizácie trpí. Aj tak si najvýkonnejšia Fabia na úzkych zimných pneumatikách s väčšinou situácií v Bratislave aj mimo nej poradila. S letným obutím (205/40 R 17) som Fabiu RS skúšal už v máji a môžem potvrdiť, že trakcia širších pneumatík autu prospieva. Horšie je to s komfortom pruženia a držaním stopy v zákrutách s rozbitým asfaltom. Tlmiče si s ťažkými kolesami nedokážu poradiť a auto „pláva“. To však nie je len záležitosť Fabie, ale charakteristická črta všetkých športových hatchbackov na veľkých kolesách. Stále nedokážem pochopiť, prečo sa rozmery kolies v poslednej dobe tak nezmyselne naťahujú. Dobré je to tak akurát na ťahanie peňazí z vreciek zákazníkov, jazdným vlastnostiam to neprospieva ani trochu (na to by museli byť sériové kolesá ešte ľahšie a pri týchto rozmeroch aj neúmerne drahšie).

Na zimných pneumatikách bola Fabia RS komfortná. Foto: PATA, hotcars.sk
Škoda Fabia RS Na zimných pneumatikách bola Fabia RS komfortná.

Pri ostrej jazde sa elektronika začína hádať

Móda lacných elektronických uzávierok diferenciálov vrcholí, takže nám neostáva nič iné, ako si na ich prítomnosť v autách zvykať. Nič proti nim, ich účinok pri bežnej jazde skutočne cítite a na výjazdoch dokážu auto obdariť o niečo lepšou trakciou. Až pri skutočne ostrej jazde za hranou priľnavosti však zistíte, že žiadne XDS plnohodnotný mechanický samosvor nikdy úplne nenahradí. Problémom je prítomnosť nevypínateľného stabilizačného systému.

XDS akcelerácii pomáha, ale skáče mu do toho ESP. Foto: PATA, hotcars.sk
Škoda Fabia RS XDS akcelerácii pomáha, ale skáče mu do toho ESP.

Keď na výjazde zo zákruty Fabii poriadne „naložíte“, XDS pribrzdí vnútorné prešmykujúce koleso (za cenu výrazného torzného namáhania hnacích hriadeľov a homokinetických kĺbov – pozn. autora), diferenciál prenesie časť sily na vonkajšie koleso a to Fabiu katapultuje zo zákruty. Keď pritom včas nepoľavíte s plynom, za apexom začne Fabia opúšťať pôvodnú stopu, ESP stratí nervy a začne brzdiť. Hranica medzi fungovaním XDS a prvými zásahmi ESP je tak tenká, že si ju užije len málo šikovných vodičov. Na klzkejšom povrchu cítite, že si XDS a ESP skáču do roboty ešte viac. Vypínateľné ESP by situácii prospelo, v takom prípade by sa však Fabia stala v rukách mnohých nebezpečnou zbraňou a tak je možno lepšie, že sa vypnúť nedá. Aj nemehlá tak aspoň majú pocit, že im to za volantom ide.

Interiér RS je nenápadný. Foto: Patrik Tančenko
Škoda Fabia RS Interiér RS je nenápadný.

Katalógová spotreba

Na konci testovacieho týždňa mi palubný počítač Fabie RS (vrátane niekoľkých ostrých kilometrov a približne tretinového podielu mestských jázd Bratislavou) ukázal hodnotu 8,5 l/100 km. Priemer však do veľkej miery ovplyvnila práve súkromná „rýchlostná skúška“ po kľukatých cestách, kedy si motor bez problémov vypýtal 15–18 l/100 km. Zabúdať netreba ani na použitie zimných pneumatík.

Anatomické sedadlá sú príjemné. Foto: Patrik Tančenko
Škoda Fabia RS Anatomické sedadlá sú príjemné.

Pri rannej jazde mestom (vonkajšia teplota 2 °C) na úseku dlhom 25 km Fabia dosiahla spotrebu 7,8 l/100 km. Len pre doplnenie, pri 60 km/h točí motor na VII. prevodový stupeň len 1300 ot./min, podradenie na VI. zvýši otáčky na 1600.

DSG motor do červeného poľa otáčkomera nikdy... Foto: Patrik Tančenko
Škoda Fabia RS DSG motor do červeného poľa otáčkomera nikdy nepustí.

Skutočne úsporná je najvýkonnejšia Fabia mimo mesto, kde nie je problémom jazdiť aj pod šesť litrov. Pri 90 km/h má motor len 2000 otáčok a dosť sily na to, aby si bez podradenia poradil aj s predbiehaním. Ak však v takej chvíli zadupnete plyn až na podlahu, DSG bez ostychu podradí až do trojky, čo otáčky vyženie na 5000 a Fabiu doslova katapultuje vpred.

Tento znak znamená výkon 180 k. Foto: Patrik Tančenko
Škoda Fabia RS Tento znak znamená výkon 180 k.

Rozumný kompromis

Keď sa na to celé pozriem ešte raz znova, musím uznať, že si Fabia RS veľa kritiky nezaslúži. Je to dobre postavené auto s úžasným motorom, efektívnou prevodovkou, slušnou trakciou a v každej situácii bezpečnými jazdnými vlastnosťami. Dá sa s ňou denne dochádzať do práce, jej poddajné pruženie znesie aj nejakú tú dieru na ceste a keď príde na lámanie chleba, dokáže byť rovnako praktická, ako každý iný rodinný hatchback. Krásna zelená metalíza, biela strecha a niektoré drobnosti v interiéri mali byť v základnej výbave a nie v príplatkoch, ale to je už skôr vec môjho osobného názoru. A aby som nezabudol na záver, veľká škoda absencie manuálnej prevodovky, ktorá by zážitky za volantom športového auta umocnila.

Výkon Fabie RS na bežných cestách ani nevyužijete. Foto: Patrik Tančenko
Škoda Fabia RS Výkon Fabie RS na bežných cestách ani nevyužijete.
Výhody Nevýhody
výkonný motor  drahé príplatky
 spotreba  absencia man. prevodovky
 trakcia  chýba jej charakter
Škoda Fabia RS Foto: Patrik Tančenko
Škoda Fabia RS Škoda Fabia RS
Technické údaje
Model: Škoda Fabia RS
Počet valcov/ventilov: 4/16
Objem motora (cm3): 1390
Výkon (kW/ot.): 132/5500
Krútiaci moment (Nm/ot.): 250/2000–4500
Prevodovka: 7-DSG
Dĺžka/šírka/výška (mm): 4029/1642/1492
Rázvor náprav (mm): 2454
Objem bat. priestoru/nádrže (l): 300–1163/45
Maximálna rýchlosť (km/h): 224
Akcelerácia 0 – 100 km/h (s): 7,3
Komb. spotreba (l/100 km): 6,2
Cena: 18 099 €
Sériové vybavenie RS (vybrané prvky):
ABS, MSR, ASR, EDS, HBA, ESP, XDS, kontrola tlaku v pneumatikách, zliatinové disky s pneumatikami 205/40 R 17, 4 airbagy, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča aj spolujazdca, ISOFIX pre uchytenie 2 detských sedačiek, malý kožený paket, kožený trojramenný športový volant, športové sedadlá, delené zadné sedadlo (60/40), autorádio SWING s CD a MP3 + 8 reproduktorov, elektrické ovládanie predných aj zadných okien, predné denné LED svetlomety, automatická klimatizácia Climatronic, tempomat, halogénové projektorové svetlomety, imitácia difúzora na zadnom nárazníku, paket Chrom, chladená odkladacia schránka pred spolujazdcom, rezerva na oceľovom disku (neplnohodnotná), zadný strešný spojler, dvojitá koncovka výfuku.

Škoda Fabia: Aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi na Autozor.sk

Fotografie vznikli v spolupráci s portálom hotcars.sk.

Fotografie vznikli v spolupráci s portálom... Foto: PATA, hotcars.sk
Logo Fotografie vznikli v spolupráci s portálom hotcars.sk.